Haroun, C. Julian'a cevap veriyor!

Dünyanın dört bir yanından gelen müslüman öğrenciler dergi çıkarıyorlar. Ne iyi ediyorlar, biz de onları takip ediyoruz..

Haroun, C. Julian'a cevap veriyor!

Fransız düşünür Camille Julian’ın, “Fransız milletini bin yılda Fransa’nın toprağı yarattı” ifadesini bilirsiniz. Hatta tarihî bir anekdot da aktarmak gerekirse bu da; Yahya Kemal’in Avrupa’da bulunduğu yıllarda bu ifadeden çok etkilendiği ve bu ifadenin kendi kültürüyle ilgili araştırmalara yönelmesine bir sebep olduğu düşüncesidir.Camille Julian

Medeni dünyanın centilmeni mi?

Şimdi bunları niye anlattım? Şunun için… Elimde Bâb-ı Âlem Derneği öğrencilerinin çıkarmış oldukları Sefine Dergisi’nin son sayısı var. Bu sayıda Bâb-ı Âlem’li öğrenciler “Dünya Mabedleri” başlıklı bir özel sayı hazırlamışlar. İçinde az sayıda da olsa muhtelif yazılar da yer alıyor. Bunlardan biri de, bir Afrika ülkesi olan Çad’dan gelen bir üniversite öğrencisi olan Abdelhamid Haroun’un yazısı. Yazı “Medeni Dünyanın Centilmeni” başlığını taşıyor ve bir ironiyi barındırıyor… Söz konusu yazıda Fransa’dan bahsediyor. Fransa’nın, Afrika insanının gözündeki yerinden… Ve Abdelhamid Haroun da Fransız düşünür Camille Julian’ın o meşhur sözüne bir gönderme yapıyor, ona cevap veriyor.

Sefine
(+)

İşte o cevap!

Yazının en başında modern zamanda prototip kabul edilen Fransa’nın Afrika’ya olan borcundan söz ediyor Haroun. Ve yazıda Fransa’ya Camille Julian’ın şahsında güzel, dolu dolu bir cevap veriyor: “Fransa, dünyada varlığını ve etkinliğini Afrika’ya borçludur. Afrika kıtasının yer altı, yer üstü ve insan kaynaklarına borçludur.”

Sefine Dergisi, her sayısında bana merak ettiğim bir takım soruların cevaplarını veriyor. Bizim Türkiyeli müslümanlar olarak Avrupa’nın sömürgeciliği konusundaki düşüncemize acaba bir Çadlı müslüman, ya da bir Pakistanlı müslüman nasıl katkı sağlıyor? Acaba emperyalist Avrupa’ya aynı refleksle mi cevap veriyoruz? Millet-i İslam olmayı ne kadar başarabiliyoruz? Bu gibi soruların yanıtlarını başka coğrafyalarda yaşayan müslüman kardeşlerimizin ifadelerinden öğreniyorum Sefine Dergisi sayesinde…

Çad'da çamaşır günü

Dergi karşı ödemeli talep edilebilir

Sefine Dergisi’nin, Bâb-ı Âlem Derneği’nin ücretsiz bir yayını olduğunu önceki haberlerimizden hatırlayacaksınız. Bu şu demek: Derginin dağıtımı konusunda ciddi problemler var. Yani dergi satışa sunulmadığı için dağıtım noktalarında, bayilerde bulunmuyor. Yine de dergiye küçük bir posta/kargo parası vererek ulaşmak mümkün.

Sefine
(+)

Derneğin telefon numarasından ya da internet adresinden yetkili arkadaşlarla irtibata geçerek dergiyi talep ettiğinizi ve posta/kargo parasının tarafınızdan ödeneceğini bildiriniz. Böylelikle dergiyi talep etmiş olursunuz. Hatta bulunduğunuz şehirdeki vakıflara ve derneklere toplu olarak dergi talep edebilirsiniz. Yine dernek merkezinde varsa eski sayılardan da rica edebilirsiniz.

Hakan Albayrak, Halifesiz Günler’de haritanın onca yerini yeşile boyamanın kolay bir şey olmadığından söz eder. Sefine Dergisi de dünyayı yeşile boyayacak kim bilir kaç lider, yazar, entelektüel çıkaracak…

 

 

 

Besim Bal Sefine’yi okudu

Çad, bir Peul kadını

Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2010 Cuma 14:10 Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 08:17
banner25
YORUM EKLE

banner26