Gencim Her Şeyi Okumam!

Üçüncü seneye de doludizgin başlayan Genç dergisi, yeni yaşını okuma rehberi adı altında çıkan bir kitap seçkisiyle taçlandırdı.

Gencim Her Şeyi Okumam!

Gencim Her Şeyi Okumam!

 

Şu günlerde Genç"in 28. sayısı raflarda yerini aldı bile. Üçüncü seneye de doludizgin başlayan Genç dergisi, yeni yaşını okuma rehberi adı altında çıkan bir kitap seçkisiyle taçlandırdı. Geç haberdar olduğumuz bu güzel işten, sizi de haberdar edelim dedik. Görür görmez de haberini yaptık.

Seçkinin her türlü düzeni çalışması Nedim Tan"a ait. İnceledikçe itinayla hazırlandığını fark edip hem müteşekkir olduk kendisine; hem de gayretini, çabasını görüp imrendik. Seçkinin her sayfasında iyi olandan bahsetme hassasiyeti çarptı önce gözümüze.

 

Dergi tadında bir kitap seçkisi

Hani hepimizin bildiği bir olgu vardır; bazı öğretmenler öğrencinin eline, o yıl okunacak ve özetleri çıkarılacak kitapların listesini tutuşturur ya; işte bu seçkide böyle bir şey yok. Kitaplar konularına göre kısımlara ayrılmış; ama bunun da ötesinde, çarpıcı başlıklarla ve aralardaki yazılarla, nerdeyse dergi tadında olmuş.

 

Önce dil

“Dil” ile başlıyor kitap isimleri vermeye seçki; sonra kavramların önemine değinip sosyolojiyle giriş yapıyor kitaplarla bizi tanıştırmaya. Sosyoloji, psikoloji, antropoloji, felsefe diyor ve geniş bir açıdan bakarak isimler sunuyor bize. Kavramlar içinde başka bir seyahate çıkıyor; Ragıp el-Isfahanî diyor, Muhammed Hamidullah diyor; bizim de yüzümüz bir kere daha gülüyor.

Sonra tam da bizce bir söyleyişle, dünya bizim diyor; siyasetten başlayıp, iktisat, medya-iletişim ve tarih deyip nokta koyuyor.

 

10"dan fazla kısım

Sonra düşünce ve hayale dair kitap isimleri çıkıyor karşımıza. Klasikler diyor peşinden de. Ki bence en çarpıcı kısım da burası. Alt alta gelen isimleri okurken bile heyecanlanabiliyor insan.

Eserler “Edebiyat ve düşünce” ve ”Manevi Hayat” başlığıyla da sunulduktan sonra seçki bitiyor; bitiyor ama bizim seçki hakkında söyleyecek sözümüz daha bitmiyor.

 

Kimler yok ki!!!

Âsaf Halet Çelebiden, Yunanlı filozof Aristo"ya…

Yıllarını öykülerine vermiş genç ablamız Cihan Aktaş"tan, Samiha Ayverdi"ye;

“Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine” isimli kitabıyla dikkatimizi çeken filozof Schopenhauer"dan, büyük İslam mütefekkiri Muhammed İkbal"e, nitelikli bir okuma programı var elimizde.

 

Niyazi Mısrî bile burada!

Dikkatimizi çeken isimler bu kadar da değil üstelik. Niyazi Mısrî"nin Divan"ını; İsmail Ankaravî"nin “Minhacül Fukarâ”sını görmek uzun zamandır görmediğimiz bir dostu görmenin sevincini yaşattı bize.

Muhammed Hamidullah hocamızın İslam Peygamberi isimli eserini de gördüğümüz için mutlu olduk ama; Peygamber tasavvurumuzu en güzel şekilde inşa etmeye çalışan Mustafa İslamoğlu hocamızın, “İki Tasavvur Bir Gerçek- Üç Muhammed” isimli eserini göremeyince üzüldük. Hocamızın bu kitabını ve diğer kitaplarını da biz ilave etmiş olalım buradan.

Üstat Necip Fazıl Kısakürek"in “Çile”sinin de listede yer alması Genç"in dertlendirme çabasına büyük katkı sağlayacak gibi duruyor. Üstadın düzyazı ve tiyatrolarını da bu hususta yine biz önermiş olalım.

 

Genç Dergisinin editörü, ağabeyimiz Lütfi Arslan"dan rica ettik, o da sağ olsun bizi kırmadı, yayınlanmasına izin verdi. Okuma Rehberini alttaki linkte .pdf formatında sizlere sunuyoruz.

 

 

Zeynep PEKuZ yazdI 

 

http://rapidshare.com/files/183132867/GencOkumaRehberi.pdf

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 10:50
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melih Koşucu
Melih Koşucu - 11 yıl Önce

O listede Mustafa İslamoğlu'nun tek bir kitabının dahi olmamasını epey manidar buldum doğrusu.

Ömer
Ömer - 11 yıl Önce

rapid e neden atıyorsunuz ki? sizin 3 tane siteniz var. birinin altına koysaydınız ya

banner19

banner13

banner26