Genç Derginin Aralık sayısı çıktı!

Gençliğin dinamizmiyle her dem gençleşen GENÇ derginin Aralık sayısı çıktı!

Genç Derginin Aralık sayısı çıktı!

Yine doluyuz, hareketliyiz; gönül alemimize doğru yürüyoruz. “Gençken Allah Dostu Olmaya Var Mısın?” diyerek gönlünüzde yatan Allah dostuna mesaj veriyoruz. Alanında uzman kıymetli hocalara sorduğumuz sorularla, gençken Allah dostu olmuş güzide hayatların geniş, derin perspektiften sunumuyla derununuzdaki Allah dostunu uyandırmak derdimiz.

Bu sayımız Allah dostu olmayı, bunun için vesileler aramamızı telkin ediyor. Malumunuz sigara tüketiminde, alkol kullanımında da yaşlar ufaldı. Kötülükler söz konusu olunca yaşın küçülmesinde bir beis yok gibi, dünyada bu anlamda özel bir propaganda dahi mevcut. Fakat söz konusu manevi ilgiler, dinî hayat olunca genel bir “Gençliğini yaşa, ileride bakarsın bu tür işlere.” anlayışı söz konusu. Yani gençler, gerçek ve büyük hedefler yerine günü dolduran meseleler ve kariyer dertleriyle meşgul. Fakat gün gelecek hepimiz hesaba çekileceğiz. Karşılaşacağımız en çetin sorulardan birisi de: “Gençliğini ne ile tükettin?” Kimi diller lal olacak, kimi başlar eğilecek, kimi yüzler terleyecek. Ama öyle insanlar da olacak ki “Ben dostumla birlikteydim.” diyecek.

Biz biliyoruz ki Hak dostluğunun yaşı yok, Allah her şeye kâdir, yürümek isteyene yol açık. Efendimizin yanında genç sahabeler Allah’ı ve Resulü’nü eşsiz bir sevgi ile sevdiler, her türlü zorluğa göğüs gererek mukaddesat yolunda ömür sürdüler. Aynı şekilde insanlık tarihi de gençlerin başrolde olduğu nice eşsiz hatırayla dolu. Herkes bir çeşit kariyer derdinde madem biz İslam’ın çocukları olarak Allah’la sahici bir dostluk, esaslı bir muhabbet kurmayı diliyoruz. Hedefin en büyüğüne talibiz. Bu yüzden bu ay gençlerin gündemlere yepyeni bir kariyer planı sunmak istiyoruz: Gençken Allah’a dost olmaya var mısınız?

Nurcan Doğan’ın hazırladığı “Neler Olmuş Öyle?” köşemizde gençliğin dilinden haber bültenimizi göreceksiniz. Okumak, en zor eylemlerden biri günümüzde, çok cezbedici şeyler var önümüzde. Okuyabilmek için okunmalı bu sayı, okumayı kolaylaştırmak için on öneri sundu Furkan Özkul. Vefa köşesinde güzide şahsiyetleri yazmaya devam ediyor Süleyman Ragıp Yazıcılar, Üsküdar’ın Aydedesi var bu sayımızda. Haşim Akın, Nijer’de Neler Vardı yazısı ile Nijer’i anlattı sizler için. Tülay Gökçimen uzakları yakın eden samimi kalemiyle Nepal’e götürdü bizleri.

İrem Özdemir, Gençkon’un gençlik meselelerini dair tutumunu ve projelerini sordu Ahmet Sözbilir’e. Beyin cerrahı, profesör, bilim insanı, yazar, şair, güftekâr, hattat, musikişinas, 4 dili ana dili gibi konuşabilen kıymetli bir isim, İsmail Hakkı Aydın. Hanife Palta, kıymetli bir söyleşi yaptı kendisiyle. İmam Hatip Halil Konakçı ile İslami davette etkili üslup ve sosyal medyada davet yapmanın avantajları ve dezavantajları üzerine güzel bir muhabbet gerçekleştirdi Şehadet Taş. Yazar Şakir Kurtulmuş ile muhacirliği, kardeşliği, ensarlığı ve sorumluluklarımızı ve pek çok konuyu konuştu Serdar Kesik, sayfalarımız arasında sizleri bekliyor.

“İştikak Zamanı” köşesinde kitaplarla ilgili yazılarına devam ediyor Volkan Yahşi. Tuğçe Şifa Zorlu, gönle dokunan, kalpten vuran yazılar kaleme alıyor “Turnusol Kâğıdı” köşesinde. Emre Topoğlu, “İzi Kalır” köşesinde güzel bir iz bıraktı yeni sayımızda. “Dost Meclisi” köşesinden dostane bir sesle sesleniyor Merve Safa Likoğlu. Gökhan Ergür, ruhumuzu güzelleştiren, gönlümüzü donatan notlarına devam ediyor “Ruha Şifa Notlar” köşesinde. Muhammed Esat Altıntaş, gençlere yeni ve güzel tekliflerle geliyor “Bir de Böyle Baksak” köşesinde.

“Yolun Öğrettikleri” köşesindeki yazılarına devam ediyor Erhan İdiz. Hande Berra gezdiği diyarlarda biriktirdiği hatıraları ve heybesine koyduklarını paylaşıyor “Gezi-Yorum” köşesinde. Burak Çetik köşe taşlarını dizmeye devam ediyor “Köşe Taşları” köşesinde. Burak Genç, “Sanat Defteri” köşesiyle kültür sanat dünyasının nabzını tutuyor, kıymetli tavsiyeler sunuyor. Süleyman Çınar, “Tecrübe Konuşuyor” köşesiyle gençlerin gönlündeki sorularla büyüklerin tecrübeleri arasında köprü olmaya çalışıyor.

Ayrıca ülkemizden, gönül coğrafyamızdan ve dünyadan özgün yaklaşımlarla hazırlanmış haberlere, kültür-sanattan bilim-teknolojiye, yazılardan röportajlara birçok güzide içerik GENÇ dergisinde sizleri bekliyor.

Daha fazlası için GENÇ'in yeni sayısını almayı, çevrenize duyurmayı unutmayın, unutturmayın.

GENÇ Dergisi, Ebedi Gençlik Dergisi...

Süleyman Çınar

Yayın Tarihi: 28 Kasım 2022 Pazartesi 18:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammed Sayit Tahir
Muhammed Sayit Tahir - 1 ay Önce

Gençken Allah Dostu Olmaya Varmısınız ifadesi kanaatimce sınırları fazla aşan ve yersiz bir ifade olmuş. Allah dostu olmak yüksek bir makamdır, bunu slogan cümlesi olarak kullanmak veya başka bir nedenle kullanmak o makamı hafife almak olur.

banner19

banner36