Gaziantep sokaklarında dergi aradım

Bir şehirde 3 üniversite bilmem kaç öğrenci varsa sizce kaç dergi satılır?

Gaziantep sokaklarında dergi aradım

 

Cemil Meriç’in dergilerle ilgili hepimizin malumu olan o cümlesinin peşine takılıp, şehrimizde, Gaziantep’te edebi, kültürel ve ilmi dergilerin izini sürmeye, yaygınlığını ve bir buçuk milyonu aşkın nüfuslu şehrimizde her birinin kaçar yüz adet sattığını öğrenme merakımın üzerine gidince anladım ki ne hür tefekkür ne de bu tefekkürün yaslandığı kaleler yok bu şehirde.

Kaç dergi okur bir insan?

Tefekkürün günde en az üç öğün, ucuz veya pahalı karın tokluğunu düşünmekten öteye gitmediğini başından beri bilmekle beraber, bu mide hamallığının bir parçası olduğumu anlamam geç olmadı. Çabucak sanayileşme ve tüketim çılgınlığının ağır yükü altında kıvranıp durduğumuzu itiraf etmeliyim. Ve bunun şehrin kronik rahatsızlığı olduğunu da belirtmeliyim. Çevre illerden göçün ve doğum oranının çok fazla olduğu Gaziantep’te hâlihazırda ikisi özel biri devlet olmak üzere üç tane üniversite, yüzlerce hoca ve binlerce öğrencisi olmasına rağmen sadece iki kitapçıda dergi rafları olduğunu ve buradaki dergilerin de ayda en fazla dört tane sattığını öğrenince bu konuyla ilgili çok da fazla konuşmamak gerektiğini düşündüm. “Sen ayda kaç tane dergi alıp okuyorsun?” sorusu bana sorulabilirdi çünkü. İtiraf etmeliyim ki benim düzenli olarak takip ettiğim dergi sayısı 5-6 tane ve bunların 4’ü iki ayda bir çıkan dergi. Yanıbaşımızda, nüfusu Antep’in üçte biri kadar olan Maraş’ta her ne kadar yazar-şair oranı okuyan sayısından fazla ise de, sanıyorum bu haliyle oradaki okur sayısı Antep’in katbekat üstündedir.

Antep’te dergi satışları

Dergi rafları olan iki kitapçı var demiştim; ama onu hemen düzelteyim. Bunlardan biri NT ki mağazadır burası, biri de Antep’in en eski kırtasiyesi olan Yaşar Cevizli Kırtasiye’dir. İkisi de kitapçı değil anlayacağınız. Kendileri böyle tanımlıyorlar. Biz de, koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurahman Çelebi diyerek, iyi ki bunlar var diye teselli ediyoruz kendimizi.

Yaşar Cevizli’nin raflarında çok fazla bir şey yok: Türk Edebiyatı(4), Karagöz(getiren olursa 1 tane), Keşkül gibi birkaç dergi daha görür, oh be gene de bunlar var şükür deriz.

NT’nin rafları daha dolu doludur Yaşar Cevizli’ye göre: Nida, Ay Vakti, Türk Edebiyatı(3), Hece(3), Altınoluk(2-3), Yumuşak G, TYB Akademi, Dil ve Edebiyat, Edebiyat Ortamı(2), Genç(2-3), Somuncu Baba(2-3), Genç Doku, Tasfiye(1-2), Fayrap(2), Film Arası, 7İklim, Cafcaf, Birdirbir, Elif, Değirmen, Zafer, Bir Nokta, Rıhle, Keşkül dergilerini de NT raflarında görürüz. (Parantez içindeki rakamlar dergilerin aylık ortalama satıldığı adeti belirtiyor.)

Olsa güzel olurdu diye düşündüğümüz birkaç dergiyi de yazmadan geçmeyelim: Dergah, Karagöz, İtibar, Haksöz, Aşkar, EDEP, Yolcu, Dîvân, Gezgin, İhtiyar, Kutadgu Bilig, İlk Tohum

Nerde bu dergi okurları?

“Bir milyon yedi yüz bin civarında nüfuslu, üç üniversiteli (bu arada dördüncüsünün kurulacağı söylentileri var), yüzlerce hoca ve binlerce öğrencili bir şehirde nasıl olur da ayda bu kadar çok(!) dergi satılır?” sorusunun cevabını, cafelerde, lokanta, restoran ve kebapçılarda, lahmacun salonlarında, seyyar veya yerleşik dürümcülerde, yüzlerce baklavacı, katmerci, pastane, tatlıcı ve kahvehanede buldum. Cevabı buldum ve kapıyı yavaşça kapayıp çıktım.

 

Yavuz Ertürk ah etti

Yayın Tarihi: 24 Ocak 2012 Salı 11:59 Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2013, 11:31
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
m. fatih kutan
m. fatih kutan - 10 yıl Önce

valla olsa iyi olurdu dediğiniz dergilerin yarısını nt, yani dağıtımcısı kdd dağıtmayı reddeder, reddediyor. başvurup da eşikte sürünmek onursuzluğuna düşmeyiz.yaşar cevizli kırtasiye'yle irtibata geçelim evet.

kuaybe
kuaybe - 10 yıl Önce

dergiyi kitapçıda kırtasiyede arayarak hata etmişsiniz:) biz buluyoruz bulamadıklarımızı da getirtiyoruz(edebi müdahale -mahalle mektebi v.s. gibi ) . nt ye de uğramıyoruz .

yıldız nafiye
yıldız nafiye - 10 yıl Önce

yıllar önce nt mağazalarından birinde 'hece dergisi'var mı? diye sordum hece kitabı var dediler...

Mustafa ŞERBETÇİ
Mustafa ŞERBETÇİ - 10 yıl Önce

Bu dergilerin çoğunun abonelik sistemi ile satışlarının daha yaygın olduğunu unutmamak lazım. bunula birlikte satışların oldukça düşük oluğu gerçeğini silemeyiz.

ahmet
ahmet - 10 yıl Önce

gaziantep üniversitesi mühendislik fakültesini bitirdim.bu durumdan 5 yıldır ben de muzdarribim .ama dergilerin de bu konuda bi çalışma yapması gerektiği inancındayım(kitap fuarları gibi). ne yazıkki düşünen bir toplum degil yaşayan bir toplumuz.

Gerek Yok
Gerek Yok - 10 yıl Önce

Bahsi geçen dergiler edebi muhtevası ağır basan olmakla beraber İslama teslim olmuş güzel yayınlar yapanlar da mevcut fakat bunlar hayatın pencelerinin bir kısmını oluşturmaktadır. Keşfedilmeyi bekleyen SEMERKAND VE MOSTAR dergileri var, bilginize. :)

banner26