Fikir, sanat atölyesidir dergiler Türkiye'de!

Değirmen dergisinin yeni sayısı, düşünce ve sanatın çeşitli hallerine tanıklık eden hacimli bir Yüzyılın Dergileri dosyasıyla okuyucunun zihin dünyasına konuk oldu..

Fikir, sanat atölyesidir dergiler Türkiye'de!

 

‘Dergin mi var derdin var’ sözünü, Türkiye’ye ve Türk insanına dair meselesi olan düşünürlerin milletimiz nezdinde söz alması ve söz söylemesi şeklinde algılıyorum. Bir meselesi olan bilge adamlar bir dergi etrafında birleşip bir hareket başlatıyorlar. Dergiler bu anlamıyla memleket meselelerinin çoğu zaman çatıştığı ama türlü ses ve çağrışımlara sahip bir zenginlik olarak görülen atölyeleri andırıyor.

Bir kale ve mevzilenme alanıdır dergiler

Bir fikir ve sanat atölyesidir dergiler Türkiye’de. Bir oluş, oluşum ve serüveni vardır her derginin. Hareketi başlatan ustabaşı dergiye yön verir, atölyeyi yönetir. Yeni ustalar çıkıp yeni atölyeler açılır sanat ve fikir zemininde. Fikrî planda meseleler, şekillenmekte olan Türkiye’ye müdahil olmak, yön vermek için serdedilir.değirmen dergisi

Batıyla münasebetimizin yoğunlaştığı günden yani Tanzimat’tan bugüne dergiler, muhatapları tarafından söz alma yetkinliğini risk olarak üstlenip cesaretini kullanarak bir kale ve mevzilenme alanı olarak görülmüş. Farklı siyaset tarzlarının farklı tezahürleridir bir bakıma fikir ve sanat dergileri. Eleştiri ve muhalefet bu dergilerin şekillenip seslerinin belirginleşmesinde etkili olmuş, muhalif bir zeminde yeşeren bir fikir dergisinin sesi, muhalefeti ve çıkardığı olağan dışı çatlak ses yüzünden egemen elitler tarafından baskı görüp susturulmaya çalışılmıştır.

Hemen her dergi sahaya inmekle tribünlerden konuşmak arasında söz söyleme konumu belirler kendine. Sahaya inmek nabız vuruşlarına duyarlı hale gelmektir ve birebir çatışmayı ve mücadeleyi göze almak demektir. Bir fikir ve sanat dergisine canlılık ve dinamizm katan da sahadaki hareketliliği söz ve yazıyla okuyucuya yansıtmasıdır.

Değirmen’in “Yüzyılın Dergileri” dosyası ne anlama geliyor?

Değirmen’in son sayısıyla bu hareketliliğin türlü hallerine şahit oldum. Atölye çalışanlarının yılmaz bir savaşçı, bir kelam erbabı ve bir söz ustası olduklarına, Batılaşma serüveninde her derginin bir hikâyesi, her ustabaşının bir meselesi olduğuna tanıklık ediyorsunuz “Yüzyılın Dergileri” dosyasıyla. Yeni kelimeler yeni özlerle ifade ediliyor, yeni özler farklı biçimlerle okuyucu karşısına çıkıyor. Bu fikir ve sanat atölyesinden yeni işçiler (düşünce işçileri) olgun ve uslanmaz zekâlarıyla dönemlerine tanıklık ediyor, bir fikir ve sanat savaşımı veriyor, bir mücadele örneği sergiliyorlar.

Değirmen’in “Yüzyılın Dergileri” dosyası, ‘hem tahammül hem sefer’ der muhatabına: Her sıkıntı ve zorluk karşısında sabrı ve metaneti kuşanarak tahammül eder; edebiyat, sanat ve düşünceye dair yeni anlamlara ulaşma endişesiyle bir yol hali üzeredir.

Dergi sahiplerinin ve derdi olanların bigâne kalamayacağı arşivlik bir sayı ile okuyucunun zihin dünyasına konuk oluyor Değirmen, yeni zihniyet şekillerine tanıklık ederek.

 

Mustafa Celep, ‘dergin mi var derdin var’ dedi

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2012, 18:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasmet
hasmet - 7 yıl Önce

düşçınarı dergisini göremedik, bilgi ve hikmet dergisi de yoktu değirmenin 100 yılın drgilerinde.

mustafa celep
mustafa celep - 7 yıl Önce

Yüzyılın Dergileri dosyasının 2. bölümü Yüzyılın Dergileri-2 adıyla 2013'ün Sonbaharında yayınlanacaktır. 2.dosyada eksik olan dergiler tamamlanacaktır. 2.dosyada mutlaka yer almasını istediğiniz dergiler olursa katkılarınızı bekleriz. saygı ile.

Y. T. Günaydın
Y. T. Günaydın - 7 yıl Önce

Kalıcı bir iş. İkinci bölümüyle desteklenmesi daha da iyi olur elbette.

Y. T. Günaydın
Y. T. Günaydın - 7 yıl Önce

Galiba bu gidişle üçüncüsünü de çıkartmanız gerekecek. :)

Mustafa Cantürk
Mustafa Cantürk - 7 yıl Önce

12 Eylül sonrası tüm dergilerin sustuğu bir dönemde dergicilikte bir çığır açan İslam Mecmuası,Kadın ve Aile,İlim ve Sanat,Panzehir ve Gül çocuk dergilerini atlamanız büyük eksiklik...

mustafa celep
mustafa celep - 7 yıl Önce

Değirmen'in 3. dergiler dosyası Günümüz Edebiyat ve Düşünce Dergileri adıyla bugün yayınlanan ve yayınlanmakta olan dergileri kapsayacak..Canlı, hareketli, devingen bir sayı olacağını umuyorum. Umalım ki hayrolsun..

banner19

banner13