En zarif bakış 'Açı'sı!

Cahit Zarifoğlu ile ilgili hemen her şeyi bulabildiğimiz www.zarifce.com'dan Açı Dergisi'ne ulaşabilmek çok kolay..

En zarif bakış 'Açı'sı!

Açı Dergisini kim çıkarmıştı?

Açı deyince kimimizin aklına bir ÖSS’ye hazırlık dergisi geliyor, kimimizin aklına ise 1962 yılında künyesinde Cahit Zarifoğlu’nun yer aldığı tek sayı dört sayfa çıkabilmiş bir dergi geliyor.

Açı Dergisi 1962’nin Maraş’ında kendini “Anadolu’da bir kapı” olarak tanımlamış. Neyin kapısı peki? Cevabını da muhtemelen Zarifoğlu’nun yazdığı manifesto niteliğinde bir bölümde söylüyor: Zorlama Kapısı. Çünkü Zarifoğlu biliyor Maraş’ta yerel gazetelerin ve bir lise dergisinin karanlığı aydınlatamayacağını. Bunun farkında fakat yaptığı işi de asla küçümsemiyor. Işık böcekleri de karanlığı aydınlatacak güç de değiller, diyor. Ama önemlisi ışık böceklerinin aydınlıktan haber vermesi. Bu ifadeler aslında Zarifoğlu’nun Açı Dergisi’ni çıkarmaktaki muradını da ortaya koymuş oluyor.

Dergide Zarifoğlu ile birlikte, Zarifoğlu deyince anmadan geçemeyeceğimiz isimler de yer alıyor. Rasim Özdenören ve Erdem Bayazıt. Erdem Bayazıt’ın şiir kitabında da birkaç ufak farkla yer alan Karanlık Duvarlar şiiri burada yer alıyor. Ya da Cahit Zarifoğlu’nun o çok ama çok sevilen Berdücesi şiiri yine birkaç değişiklikle Açı’da yer alıyor.

Açı Dergisi Sayı:1

Açı Dergisi’ne ulaşabilir miyiz? 

Cahit Zarifoğlu ile ilgili hemen her şeyi bulabildiğimiz www.zarifce.com’dan Açı Dergisi’ne ulaşabilmek çok kolay. Pdf formatında derginin tamamını bilgisayarınıza indirmeniz mümkün. Ve Açı Dergisi’ne bir açıklayıcı mahiyette yazıyla Cahid Efgan Akgül’ün de güzel ve yerinde bir katkısı var.

Açı Sayı:1 Sayfa 1 Açı Sayı:1 Sayfa 2 Açı Sayı:1 Sayfa 3 Açı Sayı:1 Sayfa 4

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın.

Geçtiğimiz aylarda Zarifoğlu’nun okuyucularına yazdığı cevaplar kitaplaşmıştı. Şu anda Zarifoğlu’nun özel mektupları kitaplaştırılmak için derlenip, toparlanıyor. Böyle bir süreçte Açı Dergisi’nin de gün yüzüne çıkarılması çok manidar. Ve emeği geçenlere Zarifoğlu okuyucuları olarak teşekkür ediyoruz.

Besim Bal zarif bir duyuruda bulundu

Yayın Tarihi: 22 Şubat 2010 Pazartesi 15:21 Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020, 13:05
banner25
YORUM EKLE

banner26