Efsane bir dergi: Müslüman Genç!

Özellikle 90'lı yıllarda üniversiteli gençliğin yüreğine seslenen, sesi gür bir dergiyle karşılaştık.

Efsane bir dergi: Müslüman Genç!

Geçen hafta cuma namazı çıkışı, İstanbulun gen güzel bir kaç kitapçısından biri olan Özgün Yayınları’ndan Cemal Balıbey Ağabeyimizin yanına uğramıştık. Kenarda köşede duran Müslüman Genç dergisi gözüme ilişti. Derginin sayılarını teker teker incelerken, şimdi böyle bir genç dergisinin olmaması içimi burktu. Cemal Ağabey sayılardan birer tane alabileceğimizi söyledi. 1991 yılına ait  yedi sayı aldım.

Her ay üniversitelerde yapılan eylemleri, faaliyetleri, İslami mücadeleyi ele alan, genç kitleyi kendine hedef seçen genç bir dergi... Gençlik üzerine makaleler, cihad, tevhid, eylem, şuur üzerine yazılar kaleme alınmış. Dünyada Müslüman coğrafyada yaşanan olayları devrimci bir gözle okuma konusunda gayretleri olan bir dergi. Türkiye İslamcılarının çok gündemindeki İran devriminden ziyade Afganistan tecrübesini öncelediği  anlaşılıyor.

Müslüman Genç“Bu ayki şehitlerimiz” bölümü

Her sayıda, “bu ayki şehitlerimiz” diye bir köşesi de var. Derginin yazar kadrosunda tanıdık simalar var: İbrahim Tığlı, Nurettin Durman, şehidlerimizden Fuat Çağlar. 

Diğer yazan isimler şöyle: Zülfikar Eroğlu, İsmail Çağal, Ö. Faruk Küçük, Abdulkadir Taştekin, Cemil Celepçi, Abdullah Taha, Mahmut Nedim Özer... Bunların hangilerinin müstear hangilerinin gerçek isim olduğunu anlamak kolay değil.

Derginin editörü Sinan Aktaş, kültür sanat bölümünde şairlerden şiirlere, okuyucu mektuplarına ve dostluk yazılarına yer vermiş. Dergide hangi reklamlar var diye başka bir perspektiften baktığımda yayınevi reklamları görüyorum. Ünlem, Risale, Şura, Denge, Özgün ve Bengisu Yayınları ile Hikmet Neşriyat’ın reklamlarına yer verilmiş.

Her sayının arka kapağında direnişe dair fotoğraflar yer almakta. Gençliğe kılavuz  mahiyetinde mücadele fıkhı, tebliğ ve tebliğcinin önemi gibi konular işlenmiş. 

Gündemi Müslüman olan bir dergi

Emperyalist sisteme karşı, Filistin, Afganistan, Keşmir,  Irak, Cezayir gibi ülkelerdeki işbirlikçi sisteme karşı verilen mücadele sürecini, Kürt sorununu, başörtüsü yasağı meselesini önceleyen ve İslami Hareket öncülerinden Hasan El Benna, Seyyid Kutub, Abdulkadir Udeh gibi isimleri tanıtmayı amaçlamış. 22 sayı çıkmış bu güzel dergimiz dergiyi çıkaran ve takip edenlerin MüsGenç ismiyle anılmasına, literatüre böyle bir İslamcı grubun girmesine de vesile olmuş. Dergi siyasi baskılar nedeniyle yayın hayatına son vermiş ama bu nasıl gerçekleşmiş, bir dinlemek lazım.

 

 Ali Yaşkın haber verdi

 GYY'nin notu: Müslüman Genç önemli, etkili bir dergiydi. Derginin elimizdeki tüm kapaklarını da haberimize ekliyoruz. Bu güzel dergide keşke müstear isimler daha az yer alsaydı. Bugün, o 22 sayıda kimler yer almış daha rahat görebilirdik.

Türkiye'de temel bir sorundur müstear isimle yazmak. Neden bir ülke, bir sistem insanlarını müstearla yazmaya iter. Tümü baskıdan, korkudan olmasa da önemli bir kısmı evet, korkudandır. Baskı korkusu! Bu korkuya bizce gerek yok ama işte müstear kullananlara anlatamıyorsunuz ki bunu. Tamam, tek sebep korku değil dedik, oraya takılmasın müstearlar ordusu! 

Müslüman Genç dergisinin yazarlarını korkaklıkla suçluyor değiliz! Onlar belki de en cesurlarımızdandı! Aralarında şehid düşenler oldu yiğit Fuat Çağlar gibi... İçeri düşenler oldu... Ama keşke tüm baskıları kendi gerçek isimlerimizle göğüslesek daha mı doğru olurdu diye de düşünüyor insan!

Müslüman Genç dergisine emek verenleri hürmetle selamlıyorum!

25515

25516

25517

25518

25519

25520

Yayın Tarihi: 10 Nisan 2011 Pazar 11:04 Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2011, 19:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÜMRAN YAKA
ÜMRAN YAKA - 10 yıl Önce

ne güzel bir yürüyüştü...nasıl da heyecanla beklerdik her yeni sayıyı...ve her ay yeniden kuşanırdık mücadele ruhunu...selam olsun müslüman genç'e emeği geçen yazar, çizer ve okur takımına...

Kemal
Kemal - 10 yıl Önce

Dergiyi o zaman okuyordum tabi o dönemde çıkan diğer dergileri de okumaya çalışıyordum. Dergiyi çıkaranlardan Allah razı olsun. Ama Efsane dergi ifadesi çok abartılı olmuş. Müslüman Genç dergisi dönemin dergileri içerisinde o kadar ağırlığı yoktu. Ciddi bir heyecan da uyandırmamıştı. Biraz objektif olmak lazım.
Geçmişe ait şeyleri yüceltmek, abartmak ya da yok saymak, tümden reddetmek doğru bir tutum değil. Neyse oyu yakalamaya çalışmak lazım.

Limoni
Limoni - 10 yıl Önce

Öğrencilğimizde dört gözle beklerdik Müslüman Genç dergisini.
Bir de Yeryüzü dergisi vardır. Hatırlayanlar çıkar mı bilmem? Söylemiyle, tarzıyla bambaşka bir dergiydi. Kapanmasına çok çok üzülmüştük...

a. saraç
a. saraç - 10 yıl Önce

arka sayfasında kocaman kırmızı puntolarla "çağıltısı gerillalarımızın" yazan bir dergiymiş. dergiymiş diyorum çünkü onun zamanına yetişemedim, babamın arşivinden görebildim sadece, hakim bir sol jargon, sanki kıpkırmızı, koyu mu koyu bir komunist dergiyi tutmuşum gibi hissetmiştim. ha o günleri göremedim dediğim gibi, sadece o sayı da yeterli olmaz belki fakat anlatılanlar var bir de. mgv'yle yıldızlı müslüman gençlerin kapıştırılması gibi. vs. vs..

Osman
Osman - 10 yıl Önce

Nostalji..Sadece hoş bir nostalji..
İftar ve piknik proğramlarında atılacak..

AYHAN ALTINTAŞ
AYHAN ALTINTAŞ - 10 yıl Önce

İSLAMA HİZMETTE VE DURUŞTA O GÜNKİ RUH OLSA ..MÜSLÜMAN GENÇ GİBİ DERGİLER BUGÜNDE ÇIKARDI O GÜN Kİ RUH YOK BU GÜN O KALİTEDE DERGİ YOK

Cemil Celepci
Cemil Celepci - 9 yıl Önce

Allah razı olsun.

Cemil Celepci
Cemil Celepci - 9 yıl Önce

Bismillahirrahmanirrahim.Elhamdü lillahi Rabbil Âleminİstanbul, 2011-12-24ÖLÜMSE ÖLÜMÖlümse ölüm kardeşim, var mı daha ilerisi!..Mûtû biğayzıkum de, yürü ha dininin delisiGün gelir inşallah olur şehidlerin efendisiAhirette hayırla anılır Allah’ın bendesiDeli desin, çekemesin, boşver kardeş Allah bilsin.Rabbim sevabımızı artırarak devam ettirsin.Ya, Hakk!.. Sadece Hakk’ı söylet ve yazdır, Yâ Rabb!.. Âmîn!..Velhamdü lillahi Rabbil Âlemin. Yâ Muîn, Emîn!..Cemil Celepci