'Dünya bir yana, İsmet Özel bir yana'

Aşkar dergisi, 24. sayısında Osman Özbahçe’nin yüreğine doğru uzun bir yolculuğa çıkıyor.

'Dünya bir yana, İsmet Özel bir yana'

 

Dergilerin dosya ya da özel sayı hazırlamaları adettendir. Her sayı olmasa da arada bir dosya hazırlamak da dergiciliğin şanındandır. Akılda kalacak, okuyucuyu ve edebiyat çevrelerini kuşatacak dosyalara imza atmak da bir dergi için önemli artılardandır.

Aşkar dergisi, ilk sayısından bu yana hazırladığı özel dosyalar ile akılda kalan çalışmalar ortaya koyan bir edebiyat dergisi. Dergiyi dosya kalabalığına boğmadan, derginin olağan akışını bozmadan, hazırladığı dosyalar ile varlığını her sayı biraz daha pekiştirerek çıkmaya devam ediyor. Öyle ki, dergideki gelişme hem içeriğe hem de mizanpaja yansımış durumda.Aşkar dergisi

En genç dosyalar Aşkar’da

Bizde birilerine değer vermek, onları göz önüne çıkarmak için ancak yaşın kemâle ermesi beklenir. En azından 50’sini, 60’ını bir kenara bırakmışların dosyası hazırlanır, yaptıkları takdir edilmeye başlanır. Artık birçok dergi sayesinde bu köhne akıldan da vazgeçilmeye başlandı. İşini doğru yapan, işinin hakkını veren kim olursa olsun hakkında güzel çalışmalar yapılıyor artık.

Aşkar dergisi, özellikle genç edebiyatçılar hakkında hazırladığı dosyalar ile dikkat çeken bir dergi. Hakkında özel dosya hazırladığı isimlerin birçoğunun yetkinliği konusunda hemfikir olunacak denli isabetli çalışmalara imza atan derginin dosya hazırladığı bazı isimler arasında Hayriye Ünal, Abdullah Harmancı, Bünyamin K., Cevdet Karal, Ömer Erdem, Hakan Şarkdemir sayılabilir. 24. sayının dosya konusu Osman Özbahçe.

Osman Özbahçe, hem şiirleriyle hem de uzun soluklu eleştirileri ile son yılların en çalışkan isimlerinden biri. Çıkardığı dergiler, editörü olduğu yayınlar işine gösterdiği titizliği yansıtan çalışmalar olarak dikkat çekiyor. Derinlemesine araştıran, yüzeysel olandan hazzetmeyen, işinin titizi bir şair Özbahçe. Sığınacağı limanlarını iyi belirlemiş ve onlara güvenerek dünyanın bozuk düzenine haykırabiliyor: “Hayatım kısacık bir yalnızlıktı / Yalnızlığıma Allah / Yalnızlığıma devlet / Yalnızlığıma babam

Osman ÖzbahçeOsman Özbahçe ile röportaj da yapılmış

Osman Özbahçe üzerine yoğun bir dosya hazırlayan dergi, söyleşilerle, şairin kitapları üzerine yazılmış değerlendirme yazılarıyla, küçük çaplı fotoğraf albümüyle dosyanın hakkını vermiş görünüyor. Dosyada bir de Osman Özbahçe bibliyografi çalışması yer alıyor. Özbahçe hakkında yazılan yazılar, Özbahçe’nin kitapları, dergilerde yazdığı yazılar, şiirler titiz bir çalışmanın neticesinde dergideki yerini almış.

Osman Özbahçe adının anıldığı yerde İsmet Özel çağrışımı yapılacak kadar Özbahçe’nin dünyasında büyük yeri vardır İsmet Özel’in. İsmet Özel’in hayatındaki değişimlerle paralellik gösteren bir Osman Özbahçe çizgisini görmek mümkündür. Özbahçe’nin yıllardır dergilerde yayınladığı “Babam Gelmiş Babam Gitmiş, Türkiye Varmış Türkiye Yokmuş” şiiri bunun en somut ispatıdır. Zaten şair dergide kendisine yöneltilen sorunun cevabında net bir şekilde fikrini söylüyor: “Dünya bir tarafa, İsmet Özel bir tarafa.”

Kendine has üslubuyla yaptığı eleştiriler, şiirinde zulme karşı bir Türkiye ruhuyla haykırdığı dizeler, sevdasını söylemekten geri durmayan cesur seslenişler Osman Özbahçe’nin Türkiye kadar olan kalbine sığdırdığı nadide güzellikleri gözler önüne seviyor. Şair açık yüreklilikle “Allah” demekten geri durmuyor ve “Kavga haysiyet kavgasıdır” diyerek onurlu yürüyüşünü sürdürüyor.

 

Mustafa Uçurum yazdı

Yayın Tarihi: 17 Ocak 2013 Perşembe 14:34 Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2013, 14:07
YORUM EKLE

banner19

banner36