Dört Başı Mamur Bir İslami İlimler Dergisi: İlim

İlim İslami ilimler dergisi, her sayısında bir ilim dalını merkeze alarak, konuya dair yazılar yayınlıyor, ilgili akademisyenler ile söyleşiler yayınlıyor, ilgili kitapları ele alıyor ve ilgili ilmin şematik bir özetini veriyor. Mehmet Erken yazdı.

Dört Başı Mamur Bir İslami İlimler Dergisi: İlim

İlim İslami İlimler Dergisi, bir online dergi. 2012 yılı sonunda basılı olarak yayına başlayan dergi, sonrasında online dergi olarak yayınlanmaya başlamış ve basılı sayılarını da internet sitesine eklemiş. En son yayınlanan sayısı Belagat ilmi üzerine.

Benim dergi ile tanışmam, 3. sayısında yayınlanan bir yazının, sonradan internete yüklenmiş haline tesadüf etmem ile oldu. Mert Uçar’ın yazdığı “Darebe Zeydun Amran: Bir Medreselinin Anıları” başlıklı yazı, yakın dönem medrese eğitimini yermeden ve övmeden ele alan, benim rastlayabildiğim tek yazı olması sebebiyle ilgimi çekti. O zaman bu web sitesinin bir dergiye ait olduğunu anlamamıştım.

Geçtiğimiz sene başlayan ve yavaş yavaş yol alan Arapça Eğitimi Dosyası kapsamında, bu konu ile ilgili internet ortamında biraz daha fazlaca dolaşmaya başladığımda bu sefer aynı web sayfasına, “İlim İslami İlimler Dergisi” olarak denk geldim.

Dergi, her sayısında bir ilim dalını merkeze alarak, konuya dair yazılar yayınlıyor, ilgili akademisyenler ile söyleşiler yayınlıyor, ilgili kitapları ele alıyor ve ilgili ilmin şematik bir özetini veriyor. Bunun yanında, dosya dışı konulara dair 1-2 adet makaleye de yer veriliyor.

Onlarca ilgi çekici yazı ilim yolcularını bekliyor

Derginin, ilk sayılarında ortaya koyduğu ilkelere sadık kalarak çıkmaya devam ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu ilkeler, hamasi olmamayı, eleştiriye açık olmayı, okuyucuya ufuk vermeyi, sloganlara kapılmamayı içeriyor.

Derginin son sayıları ise Arapçaya dair; 6. sayı Arap Dili, 7. sayı Sarf ilmi, 8. sayı Nahiv ilmi ve 9. sayı Belagat üzerine.

Bu haberi ele almak için derginin eski sayılarına tekrar baktığımda, belki de onlarca ilgi çekici yazıya denk geldim. Bütün şematik ilim tablolarını (Misal vermek gerekirse, “Şematik Beyan İlmi”ni Mustafa Alp hazırlamış) yazdırmaya niyetlendim ve işin içinden kolaylıkla çıkamayacağıma kanaat getirdim.

Örneğin üç sayı üst üste yayınlanan “İslami İlimler Literatürüne Giriş” makaleleri [1.kısım, 2.kısım, 3. kısım], mübtediler için güzel bir çerçeve sunuyor.

Pek çok yeni ismi tanımama vesile oldu

Dergiye dair uzun uzadıya konuşmak yerine derginin geniş dünyasına okuyucu davet etmekten başka yapacak bir şeyim olduğunu düşünmüyorum. Özellikle şematik ilimlere dair görsellerin fazlasıyla ilgimi çektiğini, yapılan kısa röportajların pek çok yeni ismi tanımama vesile olduğunu da ısrarla vurgulamak yerinde olacak.

Son olarak, sitede yer alan son sayı 9. sayı olsa da, derginin facebook sayfasında 10. sayının da yayınlandığı ve başlığının “Siret’ül Kur’an” olduğu ilan edilmiş. Bu sayıda Muhammed Emin Yıldırım ile de bir söyleşi mevcut. İslami İlimler Eğitim Akademisi hoca ve öğrencileri tarafından hazırlanan İlim İslami İlimler dergisi, heyecanla beklemeye ve takip etmeye değer bir içerik ile hazırlanıyor. İlgilisine duyurulur.

 

Mehmet Erken

Yayın Tarihi: 12 Nisan 2016 Salı 11:07 Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2016, 10:39
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
melih
melih - 5 yıl Önce

Böyle bir derginin varlığından haberdar olmak mesrur etti. Allah bu işle uğraşanlardan razı olsun. Her Müslümanın asgari olarak bilmesi gerekenleri böyle bir mecmuada cem etmek büyük bir hizmet. Devamı ve bekası için duacıyız...

banner26