Dilhâne dergisi 64. sayısı çıktı

Dilhâne dergisi 64. sayısı “Göğün Muştusu Yağmur” dosyası ile çıktı…

Dilhâne dergisi 64. sayısı çıktı

Özellikle bu sene, hasretle beklediğimiz “Göğün Muştusu Yağmur”, dosya konumuz oldu bu ay. Teknoloji ve askeri güçler ne kadar ilerlese ilerlesin, insanoğlunun yaşam konforu ne kadar artarsa artsın, yağmayan yağmura ve boşalan barajlara bir çözüm üretemez. Hayat kaynağımız, temizlik vesilemiz, toprağın besini su, en önemli ihtiyaçlarımızdan biri. Hatta onunla birlikte şimşek de bir ihtiyaç. Neden derseniz, yağmur yağarken çakan şimşeklerin yararına dair bir yazı okumuştum geçenlerde ve gerçekten tefekküre vesile bir bilimsel araştırma idi...

“Dünyaya gelen zararlı ışınları kırarak canlıların zarar görmesini engelleme vazifesi ozona verilmiştir. Eğer ozon tabakası olmasaydı dünyadaki canlıların büyük çoğunluğu kanser gibi hastalıklardan ölebilirdi. Her şimşek çaktığında havada meydana gelen ısıyla beraber, havadaki azot (N2) oksijen molekülüyle (O2) birleşerek azot oksitleri meydana getirir. Azot oksitleri ise yağmur damlacıklarında çözünerek nitröz ve nitrik asit meydana getirir. Nitröz ve nitrik asitler ise toprağı gübreleyen ve bitkiler için çok önemli olan azot kaynağıdırlar…”

Dünya üzerinde var olan hiçbir şey sebepsiz değildir. Şimşek de buna bir örnek. Bulutların gözyaşı, sahibinin merhameti olan, indiği yeri temizleyen, yağmura hasret kaldık bu sene. Çatlayan topraklara rahmet olan, yağdığı anda edilen duanın makbul olduğu yağmuru çok özledik bu sene. Nice şaire ilham olan, adına birçok şiirini yazıldığı yağmur, bereketin, rızkın ve huzurun ta kendisidir.

Rahmet ve bereket ayı olan Ramazan-ı Şerif’in ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık adına hayırlara vesile olmasını ve bereketin, şefkatin, saflığın ve rızkın habercisi yağmurun topraklarımızla, insanlıkla buluşmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz.

Bu vesile ile Dilhâne’mizin Nisan sayısını siz kıymetli okurlarımıza emanet ediyoruz…

Ahmet Hamdi Köksal
Dilhâne Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Dosya: Göğün Muştusu Yağmur

Okumak İçin: https://dilhane.net/dijital-dergi-indir/nisan-2023

YORUM EKLE