Dervişin çeyizi artık Timaş'ta!

Keşkül dergisi, editoryal kadrosunu muhafaza ederek yayın hayatını Timaş Yayın Grubu çatısı altında devam ettirecek..

Dervişin çeyizi artık Timaş'ta!

15 Mayıs tarihi itibariyle 15. sayısı ile buluşabileceğimiz üç aylık tasavvuf ve kültür sanat dergisi Keşkül, editoryal kadrosunu muhafaza ederek yayın hayatını Timaş Yayın Grubu çatısı altında devam ettirecek..Timaş Yayınları

Keşkül, içerisinde sadece yiyecek ve içeceğin muhafaza edildiği alelade bir kap değil. Keşkül, enbiyanın feyzi, evliyanın kerametini taşıyan derviş çeyizi. Hem fakrın temsili keşkül, hem de bir lokmayı mükellef bir sofraya dönüştüren bereketin aynı zamanda. Her halükârda rahmet-i ilahiyenin tecellilerine mazhariyetin göstergesi.

Keşkül Sayı:15
(+)

Bir istikrar sağlayamamıştı

2004 yılının Haziran ayında, tasavvufî bir merkez oluşturmak adına keşkül bereketiyle yola koyulan, bütün irfan meşreplerine keşkülün birleştiriciliğiyle kucak açan Keşkül Dergisi, Sufî Gelenek ve Hayat alt başlığıyla yayın hayatına başlamış, fakat maddî sâiklerle üç aylık periyodunun sürekliliğini muhafaza edememişti.

15 Mayıs tarihi itibariyle 15. sayısı ile buluşabileceğimiz Keşkül dergisi, Fatih Çıtlak'ın yayın yönetmenliğinde editoryal kadrosunu muhafaza ederek yayın hayatını Timaş Yayın Grubu çatısı altında devam ettirecek. Bizler de şahidi olduk. Eskiden büyük boy keşküle bahr, orta boydakine genc, küçük boyuna da güldan denirmiş. Keşkül dergisinin tasavvufî kültür içerisinde, esenlik estiren bir rahmet denizi, kıymetinden müstefid olacağımız bir hazine, rayihasına boyanacağımız bir çiçek deryası olmasını ümid ederiz.

Farsça da taşımak anlamına gelen "keş-keşiden" ve omuz anlamına gelen "kul"dan mürekkep keşkül, seyyahın dağarcığıdır. Arapça'da ise antolojik eser anlamına gelir, keşkül. Güzel söz, şiir, nükte ve fıkraları toplayan mecmuadır. Tarihte el-Keşkul ya da Mecmua Keşkuliyye adıyla anılan derleme geleneğini çağrıştıran Keşkül Dergisi, yeni sayısında birbirinden değerli makale ve röportajları özgün bir dizayn eşliğinde bir araya getirmiş.

Bu Keşkül'e neler işlenmiş?

Bu sayıda, M. Erol Kılıç, çağımızın meselelerinden, birbirimizi anlayamamak konusuna sufî bir bakışla yönelmiş. William Chittick, mevcut halimizin tasviri niteliğinde irfan geleneğinin kayboluşu ve neticelerini ortaya koymuş. Sezai Küçük, dervişlerin selamet sahillerinden biri olan Bahariye Mevlevihanesi’nin son postnişini Hasan Nazif Dede'yi anlatmış. Ahmed Sacid ise hat sanatının edebini sunmuş. Tuğrul İnançer'in yeni kitabı Muhabbet Peygamberi'nden bir bölümün aktarıldığı yeni sayıda kırk mektubun neşri ondördüncüsüyle devam etmiş.

Ayrıca dört güzel röportaj! Emin Işık ile tasavvufî zaviyenin hayattaki akisleri, Mustafa Holat ile Hz. Mevlana ve Mevlevilik, Mehmet Güntekin ile Türk musikisi ve meşk geleneği, Mehmet Serhan Tayşi ile Ali Emiri üzerine söyleşiler yapılmış.Mustafa Kara

Mustafa Kara tarih düşürdü

Üçüncü sayıda Prof. Dr. Mustafa Kara'nın ebced ile Keşkül'ün çıkışına tarih düşürdüğüdür:

Kültür hayatımıza bereket geldi Yâ Hû

Sanat câmiamıza hareket geldi Yâ Hû

Çıksın üçler, birlikte söylesinler tarihi

Güzelim Keşkül'ümüz "UĞURLU OLSUN YÂ HÛ" (1425)

 

Derginin internet adresi: //keskul.com.tr

 

 

 

Suleyha Şişman haber verdi

Yayın Tarihi: 17 Mayıs 2010 Pazartesi 11:46 Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2012, 12:07
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
muhyiddin
muhyiddin - 12 yıl Önce

KEŞKÜL dergisinin degerli içeriği kadar estetik sunumu da farklı idi. Bu nitelikleri devam ettirilmeli.

Bir de dergi ilgilileri bu notu okur mu bilmem ama; eski sayılarındaki birbirinden degerli yazıların internet ortamında erişilebilir olması için arşivinin inetrnete yuklenmesi gerekiyor.

Bu isteği birçok dostum adına iletmiş olayım.

Bilgi
Bilgi - 12 yıl Önce

http://keskul.com.tr/

acz
acz - 12 yıl Önce

www.keskuldergisi.com değil. www.keskuldergisi.com.tr

acz
acz - 12 yıl Önce

http://keskul.com.tr/ site adresi.

Salih Dagli
Salih Dagli - 12 yıl Önce

Timaş Yayınları'nın, kitaplarını pahalı sattığı görüşüne katılmıyorum. Bunu yazan arkadaşın bu değerlendirmeyi nasıl yaptığını bilmiyorum ama Timaş kitaplarını mesela İletişim, İthaki, İnkılap, Can gibi belli-başlı yayınevlerinin kitaplarıyla mukayese ettiğimizde ucuz olduklarını görebiliriz. Ama çok ucuz kitap yayımlayan kitapevleri de yok değil tabii. Antik Dünya Klasikleri, Antik Şark Klasikleri vb.

banner26