Dergi Fuarı'nda Yabancı Dergicilerle Konuştuk

9. Uluslararası Dergi Fuarı'na katılan bazı yabancı dergicilere, dergilerinin hangi alanlara dönük yayın yaptığına, hangi periyotta çıktığına, tirajlarına ve ülkelerinde dergi çıkarmanın zorluğu/kolaylığına dair sorular sorduk.

Dergi Fuarı'nda Yabancı Dergicilerle Konuştuk

9. Uluslararası Dergi Fuarı 13 Mayıs Pazar günü sona erdi. Hindistan, Pakistan, Yunanistan, Makedonya, Filistin, Kosova, Bosna-Hersek, Avusturya, Almanya, Hollanda, Suudi Arabistan, Sudan, Cezayir, Mısır, Irak, İran, Endonezya gibi 25 farklı ülkeden 150’nin üstünde derginin  konuk olduğu fuarda; her derginin kendi standında okurlarına sundukları hediyeler ve sürprizler ile trende söyleşiler, çocuk atölyeleri,  Sirkeci Garı’nın tarihi ve estetik bekleme salonunda konferans, panel, müzik dinletileri de gerçekleştirildi.

Fuara katılan bazı yabancı dergicilere, dergilerinin hangi alanlara dönük yayın yaptığına, hangi periyotta çıktığına, tirajlarına ve ülkelerinde dergi çıkarmanın zorluğu/kolaylığına dair sorular sorduk.

Leyla Galiyyun, Reyhani Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Filistin:

Reyhani dergisi 4 yıllık bir dergi. Dergimiz bir aile dergisi, yani aileye yönelik bir içerikle yayınlanıyor. Dergimiz aylık çıkarılmakta, dört bin adet basılıyor. Dergi çıkarmanın zorlukları olmuyor, aile dergisi olduğumuzdan, siyasete uzak bir dergi olduğundan dolayı şu zamana kadar zorluk yaşamadık, aksine çok da kolay çıkartıyoruz.

Ahmet Wegih, Zahra Magazine Sorumlusu, İran:

Zahra Magazine bünyesinde çıkardığımız Risale, imam ve hatipler için çıkan bir dergi. Yirmi beş bin adet basılıyor. Sowtak, gençlik dergisi. On beş bin basılmaktadır. Ezzuhur, kadın dergisi. Otuz bin adet basılmaktadır. Faris ve Zehra, çocuk dergisi. On beş bin basılıyor. Hasadü Fikir ise düşünce dergisi. On beş bin basılmaktadır. Dergilerimiz maddi yönden ve okuyucu azlığından dolayı zorluklar yaşamaktadır.

Mustafa Bennan, Furkan Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, İran:

1980 yılından itibaren çıkan dergimiz genele yayın yapan, İslami ve kültürel bir dergidir. Dergi on bin adet basılmaktaydı fakat yaşadığımız mali dağıtım sorunlarından dolayı altı bine indirmek durumunda kaldık. Üç ayda bir olmak üzere senede 4 sayı çıkartılmakta.

Mustafa Zahran, Ru’ye Türkiyye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Mısır.

Dergimizi sosyal-politika alanında yayınlıyoruz. 3 ayda bir olmak üzere senede 4 sayı çıkmakta. Her sayımızdan 500 tane bastırıyoruz. Dergi çıkartmak Mısır’daki siyasi durumlardan dolayı biraz zor. Fakat Lübnan’da, İran’da dergiler daha kolay çıkmakta.

Cemal Hatip, Müslümanlar Dergisi Yazı İşleri Müdürü, Bulgaristan:

Bulgaristan Baş Müftülüğü tarafından çıkarılan Müslümanlar dergisi din ve kültür alanında yayın yapıyoruz. Dergimiz ayda bir kez çıkmakta. Sofya’da 1800 tane çıkartıyoruz. Kolaylığı şu ki, aylık bütçemiz olduğu için maddi anlamda zorluk olmuyor. Dergimiz dini olduğu için almaktan çekinenler oluyor, bu da bizi zorluyor.

 

 

Feyza Karakaş

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER