Büyük Buluşma

Aşkar ve Dünyabizim.com'un yolları Sultanahmet'te kesişti ve edebiyat aleminin nabzı Kızlarağası Medresesinde attı!

Büyük Buluşma

Dünyabizim-Aşkar Elele!

Dün akşam Sultanahmet’te Türkiye Yazarlar Birliği’nin İstanbul merkezi olarak kullanılan Kızlarağası Medresesinde mutad dünyabizim.com toplantımız vardı. Aynı yerde, 18:30 itibariyle Sivas merkezli Aşkar'ın da buluşması vardı. 17:00’da başlayan toplantımız saatler 18:30 olduğunda Aşkar ile kesişti.

Buluşmada ilk konuşmayı Dünyabizim.com Genel Yayın Yönetmeni Asım Gültekin yaptı. Taşrada edebiyatla uğraşmanın zorluğuna değinen Asım Gültekin, Aşkar’ın oldukça önemli bir işlevi olduğunu vurguladı.

Edebiyat ciddiyet gerektirir!

Aziz Mahmut ÖncelAşkar dergisi editörü İdris Ekinci de, Yazarlar Birliği’nde böyle bir buluşmaya katıldığı için mutlu olduğunu söylerek başladığı konuşmasında, Aşkar’ın nasıl filizlendiğini anlattı. Sivas’ta tıpkı Kızlarağası medresesi gibi bir mekan olan Çevre Kültür Sanat Evi’nde 2005 yılından beri çalıştığını ve burada çeşitli etkinlikler yaptığını, Kültür Sanat Evi’nin Sivas Odasında gençlerle yaptıkları şiir sohbetlerinin Aşkar’ın tohumlarını attığını söyledi.

İdris Ekinci, meselelerinin Aşkar olmadığını, Türk Edebiyatında bir adım ötesi için bir şeyler yapma derdinde olduklarını, öncelikle “okuma” ile meşgul olduklarını, “okuma”dan dergi çıkarmanın, yazmanın kalıcı olmayacağını söyledi ve İsmet Özel’in bir sözünü hatırlatarak ciddi olmak gerektiğini vurguladı.

Metin Karabaşoğlu - Ali Ural
Metin Karabaşoğlu - Ali Ural

Anadolu dergiciliği önemli!

Tam bu konuşmalar yapılırken Ali Ural ve Metin Karabaşoğlu toplantımıza katıldılar. Ali Ural, Aşkar Dergisini, edebiyata gönül verenleri Yazarlar Birliği olarak ağırlamaktan gurur duyduklarını ve Anadolu dergilerinin yeni yeteneklerin ortaya çıkması açısından oldukça önemli işlevler yerine getirdiğini söyledi.

Toplantının ilerleyen bölümlerinde Aşkar dergisinden Aziz Mahmut Öncel, derginin şairlerini tanıttı. Mehmet Raşit, şiire, şiir algısına ve görsel şiire ilişkin önemli şeyler söyledi. Cesur Küçük, Sivas’tan böyle bir dergi çıkmasının kendisini gururlandırdığını dile getirdi.

Kimler oradaydı!

5983Dünyabizim haber ekibinden Esra Türkan, Abdullah Güner, Melih Koşucu, Abdüssamed Bilgili, Cesur Küçük oradaydı...

Yazarlar Birliğinden Ali Ural ve Metin Karabaşoğlu oradaydı…

Asım Gültekin söylediği gibi bir teşehhüd miktarı oradaydı!

Temrin’den Metin Tonbul, Yeni Yazı dergisinden adını hatırlayamadığım bir arkadaş, Yumuşak Ğ’den Aykut Ertuğrul oradaydı… Ve ismini hatırlayamadıklarım var bir de…

Aşkar dergisinden İdris Ekinci, Aziz Mahmut Öncel, Aydın Coşkun, Mehmet Raşit, İlhan Kayhan, Gül Çiğdem ve Leyla Marankoz oradaydı!

Not 1- Toplantıya katılmayanlar Asım Gültekin’in dağıtmış olduğu Necip Fazıl Kısakürek kitaplarından mahrum kaldılar!

Not 2- Toplantıya katılmayanlar Aşkar Dergisinin 10’uncu sayısını bayiden satın almak zorunda kalacaklar!

E.Fatih Bilge, gitti, gördü, dinledi ve yazdı!

efbilge[at]gmail.com

Yayın Tarihi: 11 Temmuz 2009 Cumartesi 10:23 Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2009, 09:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gül Çiğdem
Gül Çiğdem - 13 yıl Önce

Not 3- Toplantıya katılmayıp ve ayrıca aşkar'ın talimatlarına uymayanlar Sezai Karakoç ziyaretini de kaçırmış oldular!

not 4- Aslında biz bu ziyareti toplantıdan önce gerçekleştirmiştik. Yani sadece Sezai Karakoç ziyaretine de gelebilirdiniz :)

Oh olsun mu denir şimdi bilemeyeceğim, siz karar verin :)

banner19

banner36