Bursa'nın manevi mimarlarını yazdılar

Âsım dergisi, ikinci sayının kapak konusu olarak 'Bursa’mızın Manevi Mimarları' gibi geniş kapsamlı bir konuyu belirlemiş. Mustafa Uçurum yazdı.

Bursa'nın manevi mimarlarını yazdılar

Okul dergilerini her zaman önemserim. Okul sıralarında başlayan yayın çalışmaları özellikle bu alanda yeteneği olan gençlerin gelişmelerine olanak sağlayan en önemli çalışmalardır. Hatta okul gazetesi, duvar gazetesi gibi çalışmalar bile yıllar sonrası için önemli bir deneyim olarak kişinin hayatında yer tutmakta.

Bursa Nizam Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin çıkarmaya başladığı Âsım dergisinin ikinci sayısı çıktı. Dergiyi çıkarmak önemlidir ama bir dergiyi devam ettirmek daha da önemlidir. Derginin ikinci sayısı yine dopdolu bir içerikle okuyuculara ulaştı. Gelecek sayılar için de umut vaat ettiğini gösterdi.

Bursa’nın manevi mimarları

Âsım dergisi, ikinci sayının kapak konusu olarak “Bursa’mızın Manevi Mimarları” gibi geniş kapsamlı bir konuyu belirlemiş. Bursa, tarihin her döneminde hem tarihsel değerler anlamında hem de manevi dinamiklerin ülkeye kattığı değerler anlamında çok önemli bir yere sahiptir. Bursa’dan çıkarak tüm Anadolu’yu, oradan da tüm İslam coğrafyasını etkisi altına alan birçok gönül mimarı, bu büyük coğrafyanın İslamlaşması için çaba sarf etmiş ve gönüller yapacak yolları açmıştır.

Emir Sultan, Üftade Hazretleri, İsmail Hakkı Bursevi, Molla Fenari ikinci sayıya konuk olan isimler. Öğretmen ve öğrencilerin kaleme aldığı yazılar ile bu önemli değerler gençlere tanıtılmaya çalışılmış.

Çiğdem Fatma İlhan, “Bursa’da Bir Peygamber Kandili; Emir Sultan” adlı yazısına Emir Sultan’ın hayatından bahsederek başlıyor. Osmanlı üzerindeki etkisinden, padişahlarla olan ilişkilerinden örnekler sunarak onun nasıl bir kandil gibi çevresini aydınlattığını anlatıyor. “Yıldırım Bayezid’in damadı olmasına rağmen İslam’ın hükümlerini ona karşı söylemekten çekinmemiştir.” diyerek Emir Sultan’ın görevine ne kadar bağlı olduğuna da dikkat çekiyor Çiğdem Fatma İlhan.

Üftade Hazretleri, bir veli olarak yetiştirdiği talebeleriyle de Anadolu’nun önemli bir manevi mimarı olmuştur. Çiğdem Fatma İlhan, Üftade hazretlerini anlatırken Aziz Mahmud Hüdayi’nin şeyhi olduğunu özellikle vurguluyor. Benlik zincirini kıran bir velinin yokluk kapısının bir kulu olduğunun özellikle altını çiziyor.

Büşra Nur Yıldız’ınİsmail Hakkı Bursevive Fatma Alagöz’ün “Molla Fenariyazıları da dergide ilgiyle okunacak yazılar arasında yer alıyor. Manevi mimarlarını tanıyarak büyüyen nesillerin beklenen nesil olması için bu tür çalışmalar isabetli faaliyetler olarak dergide kendine yer bulmuş.

Edebiyatın nabzı Âsım’da atmaya devam ediyor

Dergide bir edebiyat dergisinde olması gereken bütün çalışmalar özenle hazırlanmış. Söyleşiler, biyografiler, şiirler, deneme ve makaleler hem öğrencilerin hem de usta kalemlerin ürünleri olarak dergide yayınlanmış.

Mayıs sayısı olması sebebiyle üstad Necip Fazıl Kısakürek de unutulmamış dergide. Üstad’ın anıldığı, davasının anlatıldığı Ahmet Yıldırım imzalı yazı da okuyucuları bekleyen yazılar arasında.

Her başarının arkasında bir mimar aramak gerek. Okul müdürü şair yazar Yunus Emre Altuntaş, okulda görevi başladığı tarihten bu yana yaptığı çalışmalar ile okulunu edebiyat ve düşüncenin merkezi haline getirmek için gayret gösteriyor. Dikkat çeken çalışmalarla, günümüz edebiyatının çok önemli isimleriyle öğrencileri buluşturarak onların edebiyata ve sanata karşı ilgilerinin canlanmasına katkı sağlıyor.

Âsım’ın nesli Bursa’da dergi sayfaları arasında kendine bir umut ışığı arıyor. Yapılan çalışmalardan da görüyoruz ki umutlar filiz vermeye başlamış.

 

Mustafa Uçurum yazdı

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2015, 14:49
banner12
YORUM EKLE

banner19