Bu “Sefer” kervan rötar yaptı

Medyanın İstanbul merkezli olduğu günümüzde Ankara'dan da güzel haberler geliyor..

Bu “Sefer” kervan rötar yaptı
Sefer, Sayı:5
(+)

Geçtiğimiz yıl Eylül-Ekim ayında bir grup Mülkiye öğrencisi tarafından yayınlanmaya başlayan Fikir ve Sanatta Sefer dergisi, yaz aylarında yayınlamayı vaat ettiği ‘90’lara Dipnotlar’ dosya başlıklı 5. Sayısını Eylül-Ekim sayısı olarak neşretti.

Derginin yayınlanmasının gecikmesinin onlara göre çok temel bir sebebi var: Dergi yazarları dördüncü sayıdan sonra dergiye gösterilen ilginin dergiyi kendileri için bir direniş, mücadele alanı olmaktan çıkarıp entelektüel zırva üretmeye başladıkları bir hayat alanı haline getirmeye başladığını fark etmişler. Kendilerine olan saygılarını yitirmemek için dergiyi neşretmekten vazgeçmişler.

Elimizde tuttuğumuz sayı bu manada ayrı bir değer taşıyor. Kararlarından neden vazgeçtiklerini Onur Bayrak bir yıllık “güzergâhı” da özetler şekilde bu sayının ilk yazısında anlatmaya çalışıyor. Söyledikleri en net şey ise şu: “Eğer Sefer Dergisi’nin kendimiz için bir ikbal arayışı haline dönüştüğünü fark edersek bu dergiyi bir daha çıkarmayacağız.”

Osman KonukBu sayıda neler var?

Gecikmeli de olsa okuyucu ile buluşan Sefer Dergisi yine dopdolu bir içerik sunuyor. Kapak dosyası Onur Bayrak’ın şair Osman Konuk’un “Ebedi Skor” şiiri etrafında şekillenen 90’lar analizi ile açılıyor. Ardından Öner Buçukcu “Türk İslamcılığı” kavramsallaştırması ile Türkiye’deki İslamcı hareket ve evrensel İslamcı hareketi birbirlerinden ayırmaya, iki farklı damar olduklarını ortaya koymaya çalışıyor. Öner Buçukcu’nun yazısı Osmanlı Döneminden günümüze iktisat-siyaset-sosyoloji gibi çok geniş bir perspektiften Türk toplumunun temel kavşak noktalarını bulmaya niyetli geniş çaplı bir yazı. Yazının son kısmı ise güncel duruma ayrılarak Türkiye’de İslamcılığın nereye konumlandığı gibi çok çetrefilli bir soruya cevap aranıyor.

İlhami GülerNadi Arslan kendi çocukluğu ve kendi köyü üzerinden insanların nasıl “orta zekâlı” hale getirildiklerini eleştirel bir dille ve deneyimlerine dayanarak 90’lara dipnot düşüyor.  Ömür Buçukcu Türkiye’de 90’larla birlikte müthiş bir kimlik kırılması gerçekleştiğini savladığı makalesinin son bölümünde Türkiye’deki İslamcı hareket ile İhvan-ı Müslimin arasında fark ettirmeden bir karşılaştırma yapma işine girişiyor. Derginin bu sayıdaki alıntı yazısı Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. İlhami Güler’den. İlhami Güler Beyefendi’nin müsaadesi ile İslamiyat Dergisi’nin 2004 yılında yayınlanan “4. Karşılaşma: Çağdaş Durum ve İslam” başlıklı sayısından alınmış.

Nazife Şişman da ‘90’lar kervanında…

Nazife ŞişmanBu sayının mülakatı Sayın Nazife Şişman Hanımefendi ile. Çok geniş bir perspektiften ‘90’ları değerlendirmeye çalışan Nazife Şiman Hanımefendi’nin bir takım görüşlerinin Sefer Dergisi tarafından paylaşılmadığı soruların soruluş şeklinden ve bir ya da birkaç sonraki sorudan anlaşılıyor. Ancak Nazife Şişman Hanımefendi verdiği ufuk açıcı cevapları ile bazı tartışmaların daha sağlıklı yapılmasına kapı aralamak istemiş gibi görünüyor.

Dergide yeni yazarlardan Mehmet Gökmağara’nın İslam’da Şehir Anlayışı başlıklı makalesi dikkat çekici. Ayrıca Öner Buçukcu’nun bu sayıdan sonra gelenekselleştirmeyi düşündüğü Tarih Sohbeti’nin ilk yazısı “Bab-ı Ali Baskını ya da Bir kelepir Darbe-i Hükümet” başlıklı çok tatlı bir yazısı var.

Sefer’e internetten ulaşın

Sefer Dergisi yeni yayın döneminde internet yayını ile de okuyucularına ulaşacak. Derginin internet sitesine üye olan herkes interaktif ortamdan Sefer Dergisi’ni takip edebiliyor. Ayrıca geçmiş sayılara da ulaşabilmeniz mümkün.

‘Fiyatı Olan Her Şey Ucuzdur’ mottosuyla yayınlanan Sefer Dergisi daha ne kadar çıkmaya devam edecek belli değil. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Öner Buçukcu “Eğer dergi geçen senenin üzerine çıkmayacaksa, bir atılım yapmayacaksak, olduğumuz yerde olduğumuz halimizle kalıp bir grup entelektüel arasında bilinmeye, eleştirilmeye ya da övülmeye devam edeceksek bu dergiyi neşretmemizin hiçbir anlamı yok. Sadece vicdanımızı temizleyip 10 sene sonrasına hatıra götürmüş oluruz” diyor. Temennimiz Sefer Dergisi yazarlarının hiçbir zaman ikbal kaygısı gütmemeleri. Çünkü her ne kadar amatörlükleri sayfa aralarından göz kırpsa da onların söylediklerine ihtiyacımız var.

Sefer

İstanbul ve İzmirliler dikkat!

Bir son hatırlatma da İstanbul ve İzmir’deki ilgililere. Sefer Dergisi birçok yer parasız satılan bir dergiyi almak istemediği için İstanbul ve İzmir’e dergilerini istenen düzeyde gönderemiyorlar. Belki birileri bu konuda yardımcı olma işini gönüllü olarak üstlenebilir…

Daha ayrıntılı bilgi almak isteyen arkadaşlar www.seferdergisi.com adresine girebilir ya da bilgi@seferdergisi.com adresine e-posta gönderebilirler.

 

 

 

A.Kadir Karataş “Bu Kervana Katılmak Gerek” dedi

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2010, 11:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Birten Elif YAKUT
Birten Elif YAKUT - 9 yıl Önce

Bu gençlerle hiç tanışmadım.Ama dergiyi ikinci sayısından itibaren takip ediyorum. Amatörler ve bundan gocunmuyorlar, tutarlılar ve kesinlikle özgünler, Türkiye'ye kendi tarihlerinden, kendi kuşakları açısından bakıyorlar, piyasaya karşılar ve bunu bir kahramanlık olarak sunmuyorlar, öncelikle halkın "onarılması" gerektiğini düşünüyorlar. Aralarında gelecek vaad eden şair de, değme akademisyene papuç bırakmayacak derecede "entelektüel zırvalara" hakim olanı da var. Bence Sefer bir imkandır.

Rukiye Öztunç
Rukiye Öztunç - 9 yıl Önce

böyle bir derginin varılığndan bihaberdim teşekkürler bunndan sonra takipteyiz inşaallah:) Allah ulaştırandan razı olsun:)

Kamil Uğurlu
Kamil Uğurlu - 9 yıl Önce

Piyasanın tamamen dışındayız diyorlar, iyi ediyorlar ama insanlar bu meseleyi ciddiyetsiz algılıyor.Başarırlarsa mücadelenin yepyeni bir yol açabilir. Aramızda bir 10-15 yıl vardır bu gençlerle ama bazen ben bile anlamakta zorlanıyorum. Bazen yepyeni şeyler söylüyorlar, bazen kendilerini tekrar ediyorlar. Eminim ki bazen hepsi birden bıkkınlık gösteriyorlar ama farkındalar: Bu dergi onlar için yolun sonu olabilir. Eğer sahiplenilmezlerse bu parlak ve aykırı adamları da kaybedebiliriz arkadaşlar.

banner19

banner13