Bu iş böyle olur!

Ankara'da yayınlanan kaliteli dergilerimizden Edebiyat Ortamı, 2. yılında 6. sayısını çıkardı.

Bu iş böyle olur!

Edebiyat Ortamı"ndan Beyaz Haberler!

 

Ankara"da yayınlanan kaliteli dergilerimizden Edebiyat Ortamı, 2. yılında 6. sayısını çıkardı. Sayılar içinde bir"in hatırı vardır diyen Edebiyat Ortamı"nın ömrü uzun olacak, durum onu gösteriyor. Dergi yeni yıla yeni projelerle girdi, gerçekten heyecan ve umut verici bir çaba! Takdirle karşılamak gerekiyor Edebiyat Ortamı"nı.

 

Peki durum nedir? Bizi bu kadar heyecana sevkeden ne ola ki!

 

Şiir ortamımızdaki genel görüntü, bizim çeteleşme dediğimiz, her kesimin kendi adamını savunduğu, kendi şairinin sırtını sıvazladığı öbek öbek kalınlaşan bir oluşum, bir yapı arz ediyor. Her yapı her oluşum kendi şairini seviyor. Buralardan çıkan şiir yıllıkları da nesnel bir tutum içeriyor görünse de aslında esasında kişisel bir beğeninin ötesine geçmiyor. Öne sürülen ölçütler, kullanılan kriterler kötü şairi bile iyi ve nitelikli bir şair katına çıkarabiliyor. Bu ya bir adam kayırmacılıkla ya da adam toplamayla alakalı bir husus. Yıllıklarda niteliksiz şiirlerin oluşu da cabası.

 

Edebiyat Ortamı, yıllık noktasında şiire yönelik bu duruma donuklaştırıcı bir müdahale diyor. Katılmamak elde değil.

 

2010 yılında Edebiyat Ortamı dergisi EDEBİYAT ORTAMI ŞİİR YILLIĞI adında bir yıllık yayınlayacak.

 

İkinci beyaz haber ise SERVER VAKFI EDEBİYAT ORTAMI 2009 ŞİİR ÖDÜLÜ"nün olması.

 

2009 Edebiyat Ortamı"nın yılı olacak bizce.

 

Ayrıca şiir ödülünün yanında gelecek yılki yarışmanın diğer dallarda da yapılacak olması, genç yazarlara yönelik umut verici bir gelişmedir. Edebiyat Ortamı, yayınlayacağı yıllığı, yukarıda ifade ettiğimiz problemlerin ışığında/parelelinde, bu sorunları göz önünde bulundurarak yayınlamalı. Mevcut yıllıklardan farkı ancak bu şekilde belirginleşecektir.

 

Şiir yıllığına kitap ve dergi göndermek isteyenler için adres:

 

Edebiyat Ortamı Şiir Yıllığı, GMK Bulvarı 24 / 8  Kızılay-Ankara

 

Sonraki yıllarda ÖYKÜ YILLIĞI"nın da yayınlanacağını bildirmiş olalım.

 

Mustafa Celep yazdı 

 

Yayın Tarihi: 18 Ocak 2009 Pazar 02:03 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 10:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yılmaz YILMAZ
Yılmaz YILMAZ - 13 yıl Önce

selamlar.

edebiyat ortamı gerçekten nitelikli ürünlere yayınlıyor. son sayısında mustafa kutlu'nun g. özcan'ın çektiği bir foto. üzerine yazdığı güzel bir öykü var. önemli!

ayrıca uzun zamandır öykü yazmayan, yılda bir diyelim öykü yazan gökhan özcan bereketi de var dergide. gökhan özcan'ın öyküsü de son sayıda yer alıyor.

derginin bu sayısındaki çalışkan karınca kim peki? bence İbrahim Eryiğit. Gerek şiiri gerekse de yazısaatindeki yazılarıyla iyi bir iş çıkarmış. önemli!

banner26