Birnokta'da Mürsel Sönmez!

Bir Nokta dergisi Haziran 2009 itibariyle 89. sayısını yayımladı. Her sayısında yeni isimlerle birlikte usta isimlere de yer verme yaklaşımını sürdürüyor Bir Nokta.

Birnokta'da Mürsel Sönmez!

Bir Nokta dergisi Haziran 2009 itibariyle 89. sayısını yayımladı. Her sayısında yeni isimlerle birlikte usta isimlere de yer verme yaklaşımını sürdüren dergi bu ay Süreyya Berfe’yi konuk etmiş. Berfe “Bugün Salı mı Şimdi?” şiiriyle yer alıyor Bir Nokta’nın son sayısında. Öğrencilerime haftanın ilk günü bu şiiri okumaya başladığımda “Hayır, pazartesi” diyenler olmuştu.

Bir Nokta’da Mürsel Sönmez’in kaleme aldığı “Bir Nokta’dan” başlıklı bölümü her sayıda mutlaka okurum. Tekbir gibidir bu yazılar benim nazarımda. Bu yüzden onun ne yazdığını hep merak ederim. Selam gazetesindeki haftalık yazılarından bu yana. İşin açıkçası salt düz bir merak değildir bu. Aynı zamanda terazilenmek ve bilenmek içindir.

5321Mürsel Sönmez bu sayıda edebiyatın insani bir eylem oluşuna vurgu yapan bir yazı kaleme almış. İnsanın mazhar olma imkanını elinde bulundurduğu şerefli olmaklıktan dolayı edebiyatın da şerefli bir eylem oluşuna özellikle vurgu yapmış. Kelimelerin insana vergi bir bağış olduğu bilinciyle.

Kelimelerin ve dilin iffetinin korunması bağlamında edebiyat uğraşına var oluşsal anlamın penceresinden bakan Sönmez ifsad’a ve ifsadın karşısında insancıl bir dik kafalılıkla  durma üzerinde özellikle yoğunlaşmış. Kültürel ifsadın karşısında duran kavi bir bilinç bu: “

Yeryüzünde “ifsad” insanı bozup çürütme peşinde;edebiyatı, dili, ekmeği, zamanı, mekanı, emeği, dini, bilimi, müziği, mimariyi ve hasılı her şeyi.

İnsanı koruyan had kırılmaya çalışılıyor. Haddini bilmemek handikapına düşürmek için insanı,  “had bildirmek”le tehdit ediliyoruz.

Şöhret şehvetinin kurbanı kalem tutan birileri de şiiri kurban olarak seçiyor ve kirletiyorlar. Genel ifsad’ın bir parçası da bu.”

Sadece genel ifsadı tespit etmekle kalamıyor Bir Nokta. Aynı zamanda ona karşı duran bir eylemlilik içinde bulunmayı önceliyor.

Neodepresiflikten neomatrix çocuklarına değin çağın ifsadında odaklanan yazı ve şiirler var. Bunlar içinde Resul Tamgüç’ün Seni Tanıyorum Bilge Şair şiirini okuyunca dönüp bir kere daha okuma gereği duydum Gazze Risalesi’ni. İşte birkaç dize bu şiirden:

 “. . . yeryüzünün genç şairlerinden biri,

    şairlik zor zanaat

gazzeyi düşününce anladım.

gazze risalesini okuyunca anladım”

Sözün özü Bir Nokta ifsada karşı koymaya çabalıyor.

Ahmet Yasin Sezer

YORUM EKLE