Bir Zamanlar Pınar Dergisi

Henüz tarihi yazılmamış, ama adından çok söz ettiren bir teşkilat olarak Yeniden Milli Mücadele..

Bir Zamanlar Pınar Dergisi

Bir Zamanlar Pınar Dergisi

 

 

Henüz tarihi yazılmamış, ama adından çok söz ettiren bir teşkilat olarak Yeniden Milli Mücadele hareketi karşımıza çıkmakta.

 

1968'lı yıllarda kurulan, “sokaklarda değil, koridorlarda” mücadele veren, dönemin önemli gençlik hareketlerinden biridir YMM hareketi.

 

Öyle ki İsmet İnönü'nün damadı Metin Toker tarafından bizzat TRT'de yayınlarla “Sağın Dev-Genci” olarak takdim edilmiş ve dönemin “tehdit” arzeden bir gençlik teşkilatı olarak sunulmuştur.

 

Bir döneme damgasını vurmuş bu hareketin ne olursa olsun, eğrisi doğrusu ile tarihi yazılmalı.

 

Hareket, kendi yayın organı haftalık “Yeniden Milli Mücadele” mecmuası yanında önemli bir edebiyat dergisi de yayınlanmıştır. Esasen Çapa Yüksek Öğretmen Okulu tarafından yayınlanan dergi, aslında hareketin edebiyat, kültür, sanat anlamında bir mektebi olmuştur. Sadece hareketin dergisi olmakla kalmamış, bir müddet sonra bir ekol olarak döneme damgasını vurmuştur.

 

Bugün “Pınar” ne acıdır ki, bir geleneği olan dergiler arasında zikredilmemekte. Bizce “Pınar”ın yakın tarihte bir düşünceye, bir medeniyete yaslanan Diriliş, Büyük Doğu, Mavera, Hareket v.s. gibi dergiler zikredilirken anılmaması büyük bir eksikliktir.

 

Kimler geldi, kimler geçti Pınar'dan peki? Ahmet Taşgetiren, Mehmet Akif Ak, Ahmet Efe, Mehmet Taşdiken, Mehmet Ali Taşçı, Veli Şirin, Recep Kırış, Cevat Özkaya, Necati Aykan, Haşim Vatandaş, Hasan Karal, Gazi Altun, Sefa Kaplan, Mustafa Aydın, Hasan Erden ve ismini zikredemediğimiz yüzlerce isim…

 

Yazarı, çizeri ile Milli bir duruş sergileyen dergi, her meselede milliliği esas almıştır. Milli Hikayeler, Milli Edebiyat, Milli Sanat… Rivayet olunur ki, bu millilikten kasıt İslâmîlik"tir. Bu, zaten yazılarda yerli olan, İslâmi olan bakış açısından kendini göstermektedir.

 

Dergi kapağından başlayarak içerik, muhtevaya kadar tamamen bir estetiğin, estetik düşüncenin ürünü idi. Bu “sanat ideolojinin estetik hüviyet kazanmasıdır” şeklinde hareketin sanat anlayışında da dile getirilmiştir.

 

Dergi 70'lı yıllarda önemli bir çıkış yakalarken pek çok önemli ismi özel dosyalarında işlemiştir. Sezai Karakoç, Peyami Safa, Mehmet Akif, Yahya Kemal… Bunun dışında Cemil Meriç gibi son dönemin tefekkür ve düşünce tarihimizin önemli isimlerinden biri de bir süre dergide yazılar yazmıştır.

 

Dergide pek çok güzelliğin yanından Ahmet Taşgetiren gibi önemli bir büyüğümüzün de hemen hemen her sayıda şiirleriyle yer aldığını görüyoruz. Maraş'ın şiir ve şair anlamında bereketli bir memleket olduğunu biliyoruz ama Ahmet Taşgetiren isminin şiirleri bizim için de ayrı bir güzellik arzetmekte. Temennimiz yazılarının kitaplaştığı gibi şiirlerinin de kitaplaşması.

 

 

Dergi için yazılacak çok şey var. Pınar, dergicilikten sonraki süreçte yayınevi olarak devam etti ve ediyor. Lakin siz Pınar'ın başına doğru adım atarsanız, o size dönemin fikir, edebiyat ikliminden önemli şeyler bahşedecektir. Birileri derginin bibliyoğrafyasını çıkarmalı ki o zaman nelerin gözden kaçtığını görülsün. Öylese Pınar'ı kütüphanelerden veya yakınlarımızda bulunan Mücadeleci ağabeylerden ısrarla soralım.  

 

Kâmil Büyüker, kurutmayalım Pınarlarımızı, dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 16:42
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cihad Meriç
Cihad Meriç - 12 yıl Önce

http://kamilbuyuker.wordpress.com/ bu siteye gittik oradan daha pel çok güzel siteye kapı açıldı. Güzel insanların dostlarıda güzel oluyor. Rabbim çalışmalarınızı bereketlendirsin. İstanbula geldiğimde huzura birlikte durmak nasip olur inşallah.

selman maltaş
selman maltaş - 12 yıl Önce

Evde babama ait pek çok Pınar Dergisi mevcut. Birnevi Pınar Dergisi'nden arta kalan hatırlarla büyüdük. Büyümeye de devam ediyoruz.

Hayrettin DURMUŞ
Hayrettin DURMUŞ - 12 yıl Önce

Değerli Kardeşim Kâmil Bey,
Yüreğine,kalemine sağlık. Bu satırların yazarı da sizin derdinizi bölüşmekte. Yeniden Milli Mücadele'den, Pınar'dan bahsediyorsak vefa gereği en başta sayın Aykut Edibali'yi anmamız gerekiyor diye düşünüyorum.Yeniden Milli Mücadele ile başlayan çileli yolculuk Islahat kervanıyla devam etti ve Millet'le kucaklaştı.Pınar'da tarihi bir görev yaparak suyunu Çınar'a akıttı. Mücadele devam ediyor. Dostlarımıza duyurmak gerek diyorum. Selamlarımla...

kamil büyüker
kamil büyüker - 12 yıl Önce

eyvallah. pınar'ın tesiri demek ki devam ediyor. güzel görebilmek için, güzeli sevmek gerekiyor. ne mutlu hakiki güzele tabi olana...

kamil büyüker
kamil büyüker - 12 yıl Önce

hayrettin abi;
söylediklerinize hak veriyorum. başta adı: mehmet çetin, adı: aykut edibali, adı: yavuz aslan argun, adı: yılmaz karaoğlu, adı, necmeddin erişen, adı: irfan küçükköy... (liste uzayıp gider) hepsinin hizmeti, emeği, gayreti herşeyden önce mücadelesi tartışılmaz. ama bu işin tarihi yazılmadan her ayrılanın bir taraf olduğu bir hengamede hakikat kaynayıp gidiyor gibi geliyor bana. sizce de öyle değil mi?

selman maltaş
selman maltaş - 12 yıl Önce

YMM ile ilgili Haksöz Dergisi'nde Hamza Türkmen'in hazırladığı dosyaya dikkat çekmek gerek:

http://www.haksozhaber.net/okul_v2/article_detail.php?id=659

http://www.haksozhaber.net/okul_v2/article_detail.php?id=679

kamil büyüker
kamil büyüker - 12 yıl Önce

selman kardeş;
hamza türkmenin yazdıkları bir özeleştiri sadedince incelenebilir, okunabilir. ama o da kendi zaviyesinden bakarak meseleyi yorumlamış. bazı teşhisleri biraz acımasız. iletişimden çıkan devasa boyutta bir dizi kitap var. zannedersem muhafazakarlık ya da islamcılık kitabında orada Mustafa Aydın'ı okumak lazım. onda akl-ı selim daha baskın gibi görünüyor. hürmetler..

Mehmet MUTLUOĞLU
Mehmet MUTLUOĞLU - 11 yıl Önce

Kamil Hocam,
Sizleri çınardan hatırlıyorum.
Teşekkür ederim. Pınar için güzel bir başlangıç.
Benim şimrilerde 'una yaklaşan kızımın ismi de Pınar.

Edibali dua eder Pınarımız akar gider
Çınarımız büyür gider...


banner19

banner13

banner26