Bir şiir olan sen çekip gittin aramızdan

28 yıl önce 7 Haziran'da aramızdan ayrılan Cahit Zarifoğlu'nun ardından kimler ne yazmıştı? Elif Bayır değindi.

Bir şiir olan sen çekip gittin aramızdan

Dünya, ölünün başında açık unutulmuş radyo” diyen şair Cahit Zarifoğlu’nun aramızdan ayrıldığı gün 7 Haziran. 1987 yılında takvim Haziran'ın yedisini gösteriyordu Cahit Zarifoğlu o cızırtılı radyoyu dinlemeyi bize bırakıp gerçek dünyaya iltica ettiğinde. Şairler de ölürler ve şiirleri kalır geriye… Bunu haklı çıkarırcasına yirmi sekiz yıldır eskitmeden aklımızda tuttuk Cahit Zarifoğlu ismini; şiirleriyle, yazılarıyla, dergileriyle bir okul gibi kaçımız büyümedik onun izinde? Bu zamanda bizim kuracağımız cümlelerin hepsinin üstüne ölümünün hemen ardından söylenenleri koyalım.

7 Haziran 1987 ve sonraki birkaç gün tarihli birçok gazetede Cahit Zarifoğlu’nun ölüm haberine yer verilmiş. Röportajlar, taziye mesajları… Farklı başlıklarla okuyucuya verilmiş ölüm haberi: “Cahit Zarifoğlu’nu kaybettik” diyen de olmuş, “Bu dünyadan bir Zarif şair geçti” diyen de… Bir gazetede dönemin muhabirlerinden biri şöyle demiş: “Demek bizi bırakıp gidiyorsun Cahit Ağabey”

 

Özel sayılar hazırlanmıştı onun hakkında

Bir şairin ardından şair, yazar, düşünür arkadaşları da yapabilecekleri en iyi şeyi yapmışlar ve kalemlerini ellerine almışlar düşüncelerini, üzüntülerini ve minnetlerini dile getirmek için. Zarifoğlu’nun her sayısına, her yazısına tek tek özen gösterdiği Mavera dergisi, temmuz ayında Cahit Zarifoğlu Özel Sayısı'yla çıkmış okurun karşısına. Mavera için yolda birlikte yürüdüğü yol arkadaşları, Zarifoğlu’nun ardından yürüyüşlerine ilk onu anarak devam etmişler. Derginin o sayısında Rasim Özdenören, Hüseyin Hatemi, M.Ruhi Şirin, Selim İleri, Necip Tosun, İbrahim Sadri, Erdem Bayazıt, Akif İnan, Nabi Avcı, Beşir Atalay, Alaaddin Özdenören gibi isimler bir arada yer almış. Cemal Süreya da Zarifoğlu’nun bir dönem ona yaptığı ev arkadaşlığı teklifi üzerinden farklı yerlerinde durdukları dünyanın Zarifoğlu olmadan nasıl görüneceğini merak ettiğini yazmış. İsmet Özel “Şair öldüren rejim” başlıklı bir yazı kaleme almış ve Zarifoğlu’nun dert ettiği konulara değinmiş uzun uzun.

Yayın yönetmenliğini Ali Haydar Haksal’ın yaptığı Yedi İklim dergisi de 1987 yılında Temmuz- Ağustos sayısını Cahit Zarifoğlu Özel Sayısı olarak hazırlamış. Açılışını Cahit Zarifoğlu’nun Açı dergisinin bir kopyasıyla yapan sayıda, üstadın kendi kaleminden birkaç şiire ve yazıya da yer verilmiş. Mavera dergisinde olduğu gibi Yedi İklim dergisinde de birçok farklı isim Zarifoğlu’nun ardından kaleme sarılmış. Hasan Aycın kuş tüyünden bir kalem çizmiş Cahit Zarifoğlu anısına. Seyfettin Ünlü’nün yaşadığı dönemde şairle şiiri üzerine yaptığı bir röportaja yer verilmiş. M. Ruhi Şirin ve Rasim Özdenören bu sayıda da birkaç kelam etmişler üstad hakkında. Cahit Yeşilyurt, Alim Kahraman ve Edip Gönenç gibi isimlerin yazılarına yer verilmiş. Cahit Zarifoğlu’nun Ali Haydar Haksal’a yazdığı mektupların bir kısmı da yayınlanmış dergide. Haksal mektupların sonuna kendi duygularını eklediği yazılar kaleme almış.

Mavera'nın Temmuz 1987 sayısını şanslıysanız bazı kütüphanelerden edinebilirsiniz. Yedi İklim'in Temmuz-Ağustos 1987 sayısı ise tükendikçe yeniden basılıyor, geçtiğimiz günlerde Sirkeci'deki Dergi Günleri'nde okurla buluştu tekrar.

Üstadın rahmet-i Rahman’a kavuşmasının 28. yılında bir kez daha Fatihalarla analım kendisini. Ali Haydar Haksal’ın son ölüm haberi için kurduğu cümleyle bitirelim: “Bir şiir olan sen çekip gittin aramızdan”

 

Görselleri büyütmek için üzerlerini tıklayınız.

 

Elif Bayır yazdı

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2015, 15:31
YORUM EKLE

banner19