Bilimevi Kadın Dergisinin 6. Sayısı Çıktı

3 ayda bir yayınlanan Bilimevi Kadın dergisinin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan 6. sayısı okurlarıyla buluştu. Dergi bu sayısında takipçilerine “Modayı ciddiye al!” diyor.

Bilimevi Kadın Dergisinin 6. Sayısı Çıktı

3 aylık periyotlarla okurlarıyla buluşan Bilimevi Kadın dergisinin 6. sayısı çıktı. Bu sayının konusu moda. Tüketim çılgınlığının tutsağı haline gelen günümüz toplumları için modanın etkisi dolaptaki elbiselerle sınırlı değil. Bundan çok daha fazlası… Moda artık ideal yaşam biçimi, ideal insan, ideal kadın, ideal erkek, ideal ev, ideal araba vs nasıl olmalı belirleyen, dayatan buyurgan bir güç. Dolayısıyla moda; yemek yediğimiz çataldan beyaz eşyaya, çöp kutusundan cep telefonumuza kadar her şeye müdahale ediyor. Nerede yemek yemeliyiz, nasıl konuşmalıyız ve nasıl düşünmeliyiz belirliyor. Bu sebeple Yuniya Kawamura, modanın çoktan hayat biçimimizi, davranışlarımızı belirleyen bir ideolojiye dönüştüğünü iddia eder Modaloji kitabında.

Kadın dergisi de bu bakış açısıyla ele almış moda konusunu. 164 sayfa boyunca dergi; politikadan giyim kuşama, sinemadan sağlık sektörüne, müzikten cinsel tercihlere kadar modanın tahakküm ettiği her noktayı deneme, makale ve söyleşilerle kuşatmış. Bu sayı, birbirinden ilginç yazılar eşliğinde moda konusu üzerinde ciddi ciddi düşünmeye davet ediyor bizleri.

Biraz da dergideki yazılardan ve yazardan bahsedelim. Ayşegül Yıldırım Kara, modanın bugün hayatımızın hangi alanlarına hükmettiğini analiz etmiş. Münire Daniş, “Kendini Var Etmek” başlığını taşıyan yazısında bizi derin bir sorgulama sürecine sürüklüyor: İnsan zamanın elinde oyuncak olmaktan nasıl kurtulur? Alev Erkilet, “Sadelik ve Eşitlik Estetiğinden Moda ve Gösteriş Estetiğine” isimli makalesinde İbni Haldun’un tespitinden hareketle yenilgi ile taklit ve giyim arasındaki bağı irdelemiş.

Sinemadan müziğe moda her yerde

Ufuk Tarhan moda, trend ve bu iki kavram arasındaki farkları vurgulayan bir yazıyla konuyu desteklemiş. Hira Selma Kalkan ise “Modanın Doldurmayı Vaat Ettiği Boşluk” adını taşıyan yazısında modayı psikoloji biliminin bakış açısıyla incelemiş. Neslihan Öztürk “sürdürülebilir moda” kavramını ve arka planını ele almış.  

Emel Topçu, tarihte moda ve giyim-kuşam kavramlarının izini sürmüş. Büşra Tosun Durmuş ise bir kimlik inşa aracı olarak Cumhuriyet döneminde modanın yüklendiği misyonu dile getirmiş. Özlem Albayrak, Cumhuriyet’in başından bu yana moda-siyaset ilişkisine açıklık getirmiş. Bu kadar modadan dem vurunca muhafazakâr modayı atlamak olmaz elbette. Dergide bu konuyu Betül Şatır ele almış.

Bir gazeteci olarak Semanur Sönmez Yaman, medya ve moda ilişkisini şiddet haberciliği etrafında masaya yatırmış. Nevin Meriç moda tasavvuf ilişkisini yazarken; Elvide Demirkol sağlık sektöründeki moda tredler üzerinde durmuş. Yine Ayşe Şahinboy Doğan, Türkan Uymaz, Gülcan Tezcan, Ayça Örer, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Şeyma Wills, Zeynep Uçma, Rümeysa Çamdereli, Hilal Büşra Cebeci, Merva A. Tokyay, Ayşenur Tüfekçi, Çilem Tercüman ve Hacer Yeğin de dergiye katkıda bulunan yazarlardan.

Ayrıca dergide tasarımcı Hatice Gökçe ve stil ve imaj yönetimi danışmanı olan Rüzgar Mira Okan ile yapılmış ilgi çekici söyleşiler de yer alıyor. Bilimevi Kadın dergisinin 164 sayfalık 6. sayısını okuyunca siz de modayı ciddiye alabilirsiniz.

Bilimevi Kadın dergisini bütün seçkin kitapçılardan alabilirsiniz.

Ayrıca dergiye //www.bilimevikadin.com/ adresinde de ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 06 Temmuz 2018 Cuma 12:15 Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 14:35
banner25
YORUM EKLE

banner26