Aykut Nasip Kelebek'in iltifatı

Yedi İklim yine dolu dolu içeriği ile edebiyatımızın merkez dergilerinden biri olduğunu gösteriyor. Eylül sayısında Aykut Nasip Kelebek dunyabizimi yazdı.

Aykut Nasip Kelebek'in iltifatı

Yedi İklim dergisi her geçen gün daha etkili bir şekilde çıkıyor. Yeni şair, öykücü ve eleştirmenlerle karşılaşıyoruz, bu bizi sevindiriyor elbet. 16’sından 70’ine her yaştan kalem bir arada. Eylül sayısı da yine dolu dolu çıktı, derginin hemen bütün metinleri okunuyor, okuyucuyu sıkmıyor; geçmişe nazaran vaktinde çıkıyor olması da doğal olarak dergiye ilgiyi artırıyor.

Yedi İklimiirleri ve de yazılarıyla dikkatleri üzerine çeken genç yetenek Aykut Nasip Kelebek, dünyabizim. com hakkında yazmış. Bunlar önemli bakışlar, dışarıdan yapılan bakışlar daha da önemsenmeli bence: “Edebiyat ortamımızda, google’a girip de dünyabizim.com’a göz atmayan kimse yok, buna emin olun.” diyor Kelebek. Abartılı görünse de bu yargıya katılmamak mümkün değil; çünkü edebiyatın merkezinde bulunan, hatta edebiyata yeni giriş yapmış kişiler hakkında bile çok sayıda tanıtım yazıları çıktı. Bu durum dikkatleri bu siteye çekmek için yeterli bir neden.

Daha öncesinde Hece’de Murat Erol, Milli Gazete’de Osman Toprak site hakkında yazmışlardı. Nasip Kelebek de alışılmışın tersine hal-i hazırdaki dergileri bazı açılardan yererken bir internet sitesi olan dünyabizim. com’a olumlu eleştiriler yöneltiyor. Duygusal bir tavırla değil, sağlam bir kafayla tabii: “İlk başta burun kıvrılabilir; doğru düzgün iki edebiyat dergimiz yok, internette edebiyat sitemiz olsa ne olur, olmasa ne olur gibi artistik ve de haklı tarafı bulunan ifadeler kullanılabilir; edebiyatın kağıttan başka bir yerde işi olmaz gibi romantik hükümlere de varılabilir; ama dünyabizim. com, bu türden fikirleri kurulduğu ilk ay içinde, ilkin zihnimizin ‘geri dönüşüm kutusu’na gönderdi, sonraki süreçte de tamamen sildirdi, geri dönmemecesine. Çünkü küçümsenecek bir site olmadı, aksine kendisinden çok çok önce kurulmuş benzer sitelerin –hadi küçümsenmesine değilse de-, epey değer kaybetmesine yol açtı.” 

Nasip Kelebek, siteye sırf övgüler yağdırmamış, tarafsız bir şekilde gördüğü eksiklikleri de dile getirmiş. Yazının tamamını okumak ve diğer dosyalara bakmak isteyenleri Yedi İklim'e davet ediyoruz.  

 

Tarık Erbaş bildirdi.

 

GYY'nin notu: Nasip Kelebek'in sitemizin benzeri sitelerin değer kaybetmesine yol açtığı yargısına tam katılamayacağız. Zira dunyabizim'in benzeri siteler olmuş olsaydı, inanın dunyabizim bu zorlu yola asla girmezdi! Yine de rikkatli yazısı için teşekkür ederiz.

Yayın Tarihi: 30 Eylül 2009 Çarşamba 09:56 Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2009, 18:29
banner25
YORUM EKLE

banner26