4. Avantgardé bizlerle

Adapazarın'da yayına hazırlanan hem deneyselhem de klasik metinlere yer açan Avantgarde 4. sayısıyla..

4. Avantgardé bizlerle
Uzun Ara
 
10476İlk üç sayısı mevsimlik olarak çıkan Avangarde dergisinin ilk  düzlükten sonra  nefesi tükenmiş sanılıyordu. Yayına uzunca bir ara veren dergi, fısıltı gazeteci ile Adapazarı'nda ve görece  irtibatlı olduğu İzmit ve Eskişehir'de haber salmış ve Ocak  2010'u bekleyin demişti. Dergi dediğini yaptı ve Ocak 2010'un ilk haftasında 4. sayısıyla boygösterdi.
 
Yeni Danışman
 
Uzun aradan sonra dönüş yapan  sadece dergi değil, derginin yeni konsept danışmanı. 1990'ların sonunda Dergah, Merdiven Şiir ve Yediiklim gibi merkez dergilerde kalem oynatmış olan Servet Kızılay, uzun yıllardır yurtdışında bulunuyordu.
 
Yurda dönen Kızılay ilk sayılarına yazılarıyla destek verdiği Avantgarde'nin artık yeni danışmanı.
 
Geniş Yelpaze
Derginin yeni sayısında şiir de, şiir incelemesi de, deneysel öykü de dilbilim yazısı da, sinema incelemesi de, çeviri makale de yer bulmuş. Ocak 2010'da öne çıkanlar akademiden edebiyatçı Arzu Yıldırım'ın Orhan Veli çözümlemesi, Servet Kızılay'ın Türk siyaset dili eleştirisi, Tolga Tup'un deneysel/absürt  öyküsü ve Sümeyra Böcekçioğlu'nun Kieslowski sineması irdelemesi.
10477 
Şairler
10510Yaklaşık 10 yıldır merkez dergilerde şiirleri yayımlanan isimler de ilk sayısından beridir Avantgarde'da görünüyordu. İlkin Zeynep Arkan, sonraki sayılarda Ercan Yılmaz ve Fatma Çolak. Bu sayıda da Yılmaz "Oğul" şiiriyle, Çolak "Büyübozan" şiiriyle yer alıyor.
 
Yasin Şafak Adapazarı'ndan haber uçurdu
Yayın Tarihi: 13 Ocak 2010 Çarşamba 10:17 Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2010, 23:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
çetin fosfor
çetin fosfor - 11 yıl Önce

dergi tespih gibi maşallah herşey o kadar güzel dizilmiş ki tek bir boşluk yok. dolu dolu olmuş ellerinize ve zihninize sağlık.

tolga karar
tolga karar - 11 yıl Önce

bu ülkede dergilerin, dergicilerin, yayıncıların nasıl da cemaatleştiğini nasıl şirketleştiğini çok rahat bir şekilde görebiliyoruz. avangard bunların dışında kalanlardan bir tanesi. illa saldırmak, illa eleştiri adı altında belden aşağı vurmaya gerek yok iyi bir edebiyat dergisi olmak için. işte buyrun, iyi bir edebiyat dergisi.

Tahsin Demir
Tahsin Demir - 11 yıl Önce

Avantgardé adapazarında çıkmasına rağmen merkez dergilere çok ciddi bir meydan okumayı da yaptı sanırım. Hele hele Flagg Miller'in "Mahpus şiirinde Acının İzleri" adlı çeviri muazzam. Tam bir Avantgardé olmuşlar yol açmışlar..danışman olan Servet kızılay'ın yazılarını okumayı tavsiye ederim kışkırtıcı olduğu kadar ufuk açıcı da... zevkle takip ediyoruz elinize sağlık başarılarla..

Mehmet Tahtacı
Mehmet Tahtacı - 11 yıl Önce

Bir edebiyat dergisi niçin böyle bir ismi seçer merak ettim. Yani é harfi biraz itici gibi geliyor bana. Diğer yandan bu sayıda içerik epey kaliteliydi. Hatta bu kadarını beklemiyordum bu çocuklardan.

banner26