250 sayıdır Kur'an'ı anlatıyorlar

Türkiye Dergi Fuarında Haksöz dergisi konferansı vardı. Fuar bugün ve yarın da devam ediyor.

250 sayıdır Kur'an'ı anlatıyorlar

 

Türkiye Dergi Editörleri Yayın Yönetmenleri Birliği’nin organize ettiği ve bu sene 2.si Sirkeci’de düzenlenen Türkiye Dergi Fuarı dergilerin katılımı yanında tertip edilen konferanslarla da dolu bir açılış yaptı. İlk gün konferanslarından bir tanesi de Haksöz dergisi yazarlarınındı ve yazarlar dergi editörü Mehmet Ali Aslan moderatörlüğünde Haksöz’ü anlattı.

16’dan 80’e

‘Kuruluş aşamasından bugüne’ Haksöz’e değinen, 250. sayının çıkmasına bir ay kaldığı için heyecanları gözlerinden okunan yazar Fevzi Zülaloğlu, derginin ilk çıktığı zamanlardan bahsetti: “1991’de ilahiyatta birkaç arkadaştık, o zaman çıkardık Haksöz’ü. 16 sayfalık 1.sayısı şimdi 249. sayısında ve 80 sayfa. Devamlılığın önemini bilerek 20 yıl gibi bir sürede 249 sayının çıkmış olması önemli. Devam etmesinde emeği geçen herkese teşekkür etmeli, Allah razı olsun.”

20 yıldır aynı istikrar

Dergi çıkarken “gündem” ve “Kur’an çalışmaları” başlıkları altında formatlanmış . Zülaloğlu’nun belirttiğine göre ilk sayı bu şekilde başlamış ve aynı format son sayıya kadar devam etmiş. Bu beni hayrete düşürdü, zira kararlılık ve süreklilik bir yana; değişmeyen bir formatla 20 yıl devam edebilmek gerçekten takdire şayan.

Kur’an çalışmaları ve gündem yazılarının ayrı tutulmadığını söyleyen Fevzi Zülaloğlu, Haksöz’ün birinci sayısının Kur’an çalışmaları yazısının başlığını da söyledi: İslam’da Eylemsiz İman Yoktur. “Evet, iddialı bir başlık ama yıllar bize amelsiz imanın göçtüğünü gösteriyor. Vurgulamak istediğimiz şey imanı korumakta salih amelin çok önemli olduğuydu.”Haksöz dergisi 249. sayı

İlk sayıya Allah’ın adıyla başladıklarını söyleyen Zülaloğlu çok önemli bir şey söyledi: “Dergiyi Allah’a itaat etmenin yöntemi olarak görüyoruz. Her zaman Allah’a davet ettik, kendimize değil. Kur’an alemlerin Rabbinden tüm insanlığa inmiştir çünkü.  Ve, Kur’an bizim için her zaman hayat kitabı oldu.”

Gündem her zaman Kur’an

Son olarak tevhid ve adaletin eksen alındığı bir anlayışla yola çıktıklarını ve bu düsturlar yollarını devam ettiklerini anlatan Fevzi Zülaloğlu, bu iki kavramı vicdan ve fıtratta arama çabasında olduklarını belirtti.

Mehmet Ali Aslan sözü Bahadır Kurbanoğlu’na vermeden önce  birkaç şey söyledi. Haksöz’ün amacına kısaca değinen Aslan amaçlarının insanları Kur’an gündemiyle meşgul etmek olduğunu söyledi. “Bu işi hiçbir zaman ‘cemaatleşme’ amacıyla yapmadık. Modernistlerce gelenekçi, gelenekçilerce modernist olarak addedildik. Fakat Haksöz modernistlerin de gelenekçilerin de zaaflarını eleştiren bir ıslah çabasında.”

‘Tarih algısı önemli’

Yazar Bahadır Kurbanoğlu söze herhangi bir kesimi ele alırken kullanılması gereken dört kavram olduğunu söylerek başladı: usül, tarih, toplum ve sistem. Özellikle ‘tarih’ unsurunun kullanım nedenini detaylıca anlatan Kurbanoğlu şunları söyledi: “Tarih algısı dinin yorumlanmasında en büyük araçlardandır. Nasıl olursa olsun her tarikatin, cemaatin bir tarih algısı vardır ve bu algı çerçevesinde yola devam edilir. Hayatın okunmasının yolu tarih okuması yapmaktan geçiyor. Tarihi yok saymak varlık sebebini ortadan kaldırmak demektir.”

Haksöz’ün yola çıkarken bu unsurları iyi kullanma amacı güttüğünü söyleyen Bahadır Kurbanoğlu sistemin toplum üzerinde açtığı yaralarla ilgilendiklerini, bu yaraların hepsiyle alâkadar olduklarını belirtti. Hayat- siyaset- din üçlüsünün farklı gibi görünse de ayrılmaz olduğunu belirtti.

Hem mana hem sanat

Daha sonra yazar Nehir Aydın Gökduman sözü aldı. Küçüklüğünde Haksöz’ün ilk sayısını, 16 sayfadan oluşan o ilk sayısını, hatırladığını söyleyen Gökduman, Haksöz’ün kendi hafızasına “Kur’an perspektifiyle hayata bakan dergi” olarak işlendiğini belirtti. Daha sonra edebiyat dergileri dışındaki dergilerdeki edebiyat anlayışına değindi ve genelde öykü- şiir gibi edebî eserlerin arka plana itildiğini söyledi. Burada Nehir hanım özellikle edebiyatın dergilerin arka sayfasında bir ek gibi durmasından rahatsız olduğunu ifade etti ve ekledi: “Evet, edebiyat Haksöz’de en az konuşulacak meseledir belki ama edebiyat duygu ve düşünce hayatımızı ifade edişimizdir.”

Gökduman yazmaya Haksöz dergisinde başladığını belirtti ve Haksöz’ün hem manayı hem de sanatı kapsayan bir anlayışı olduğunu söyledi. Sözlerinin sonuna doğru Şuara sûresi  225-227. Ayetlerini okudu ve edebiyatın Allah için olduğu vurgusunu yaptı.

250. sayıya yürümekte olan Haksöz dergisini tebrik ediyor ve Dergi Fuarına bekliyoruz tüm okurları.

Esad Eseoğlu aktardı

 

Yayın Tarihi: 12 Aralık 2011 Pazartesi 22:03 Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2011, 23:10
banner25
YORUM EKLE

banner26