17 Sayıdır İkindi Yağmuru

Üsküdar'da ilk başlarda küçük, çapı dar, imkanı kısıtlı dergiler çıkardı İlyas Şanver..

17 Sayıdır İkindi Yağmuru

İkindi Yağmuru, Şıpırdıyor, 17 Sayıdır!

 

 

 

Üsküdar'da ilk başlarda küçük, çapı dar, imkanı kısıtlı dergiler çıkardı İlyas Şanver.  Bu küçük dergilerin kırıntılarından, İkindi Yağmuru adını verdiği bir edebiyat dergisi çıkardı. Dergiyi gün geçtikçe daha iyi, imkanı olan, imkan veren bir dergi haline getirdi. Geçtiğimiz günlerde de 17. sayısını çıkardı. Dergi bu sayısıyla kendine olan güveni daha da artırmış halde çıktı okurunun karşısına.

 

Editör yazısında da İlyas Şanver, dergilerinin bu sayısında itibaren bir gönül ve iş ortaklığından haber veriyor. Yine dunyabizim.com'da haberini yaptığımız Zen Kitapevi'yle ortaklık kurdu İkindi Yağmuru. Bu birliktelikle yayıncılık alanına da el atacağı müjdesini veriyor dergi.

 

Derginin bu sayısı Ünsal Ünlü'nün bir şiiriyle açılıyor. Ardından Prof. Dr. Nurullah Çetin'in Fazıl Hüsnü Dağlarca hakkında yazdığı genişçe bir yazı yer alıyor. Çetin, Dağlarca için "O hem bir saat gibi içinde bulunduğumuz zamanı, hem de bir pusula gibi gidilmesi gereken yönü işaret eden şiirler bıraktı." diyor. 2000 kuşağı şairlerinden Cafer Keklikçi de şiiriyle dergilerin sayfaları arasında.

 

Dergide dikkat çeken yazılardan biri de, Tamer Uysal'a ait. Uysal ikinci bölümünü yayımladığı yazısında Bursa'nın sinemadaki hallerinden bahsetmiş. Sitemizde de yazan Kamil Büyüker "Aşkın Sesi Ney" isimli kitabı tanıtmış. Vefatının 60. yılında Fahreddin Paşa hakkında bir yazı kaleme alınmış Serkan Bilge tarafından.

 

Derginin kuruluş aşamasından beri hikayeler yayımlayan, genç ve hızlı hikayeci Remzi Şimşek bu sayıda da Komplo adını verdiği bir hikaye yazmış. Şimşek'in hikayesi de dergide okunacak keyifli metinlerden.

 

Bunlar sadece size aktarabildiğim bir bölüm. İkindi Yağmuru Kasım-Aralık 2008 sayısıyla bayilerde. Unutmadan söyleyelim, Zen Kitabevi'yle güçlenerek yoluna devam İkindi Yağmuru Kültür-Dergi-Dağıtım (KDD) aracılığıyla bütün NT Mağazaları'nda bulunabilir.

 

İkindi Yağmuru'nu izlemeye, takip etmeye devam ediyoruz. Bizim gibi genç kuşağın arasında böyle sıkı işler yapan dergi kuşağını tebrik ediyoruz...

 

 

 

Yakup Öztürk, takibe devam, dedi.

Yayın Tarihi: 27 Kasım 2008 Perşembe 12:35 Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 00:09
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
salim aydın
salim aydın - 13 yıl Önce

ikindi yagmuru daha yakın bir edebiyat anlayışıyla devam etmeli
gereksiz fazlaca şiir ve yazı var. az resimle dergi okunmaz oluyor. editor bunlara dikkat etmeli
sanki günümüzde çıkan bir edebiyat dergisi değilmiş gibi hareket ediyor
selamlar

banner26