13 sayı süren müthiş dönem

İzlenim Dergisi'ni bir iki haberler incelemek kolay değil gerçi ancak İzlenim'i unutulmazlaştıran o ilk yılı bir gözden geçirelim.

13 sayı süren müthiş dönem

İzlenim 

İzlenim dergisinin ilk sayısı 15 Aralık'ta (15 Aralık 1992 – 15 Ocak 1993 tarihli) çıkmıştı. Bu tarihten Ocak 1994’te çıkan 13. sayısına kadar aynı formatta yayınlandı. Takdire şayan ve tavizsiz bir performansla 13. sayıya kadar yürüdü ve sanki birden duruverdi. Bu durum okuyucu için büyük bir hayal kırıklığı idi; İzlenim hep bu performansla ilerleyecek, ilerleyecek, senelerin üzerinden bir atlı hızıyla geçecek ve kıyametin kapısına kadar dayanacaktı. Ah bu okuyucu; sevdiği bir yayınla tanıştı mı hep bu izlenime kapılır ve derginin mutfağında neler olup bittiğini tamamen göz ardı eder. Biz gerçi İzlenim mutfağında neler olup bittiğini hâlâ bilmiyoruz; belki ‘içeriden’ biri bir gün yazar. Sadece tahmin yürütebiliriz. İlk tahmin; dergi ekibinde aylık ve daha ağırkanlı bir dergi yerine canlı kanlı bir haftalık haber dergisi çıkarma arzusunun ağır basması olabilir.

İzlenim’in üç dönemi

Derginin üç devreden geçtiğini görüyoruz: İlk 13 sayılık ‘ana’ devreden sonra “Haftalık Siyasî Haber Dergisi”ne dönüştüğü bir ara devre; ve tekrar aylık dergi olarak kaldığı yerden devam ettiği üçüncü devre… Her üç devrede de derginin sahibi İz Yayıncılık adına Ahmet Şişman, genel müdürü ise Hüsrev Şeref’tir. Yalnız ilk devrede yayın yönetmeni/koordinatörü Yalçın Çetinkaya iken, 2. devrede yayın danışmanı Ali Bulaç, yayın yönetmenleri ise Mehmet Ocaktan ile Yusuf Ziya Cömert'tir. 3. devrede ise yayın yönetmeni Mustafa Armağan’dır.

Derginin ara devresi sayacağımız haftalık sayılar tekrar sayı 1’den başladığı, 3. devre ise ilk devrenin devamı olarak sayı 14’le sürdüğü için İzlenim’i iki devresi olan bir süreli yayın da kabul edebiliriz. Bu durumda ara devre olan haftalık sayıları dışta bırakmış oluruz. Şu bir gerçek ki, her üç devrenin de jeneriğinde ortak özellikler çok belirgindir.

İzlenim 2. sayıBüyük dergilerin halefi

İzlenim’in -özellikle- ilk 13 sayısında sergilediği performans gerçekten takdire değer bir çabayı görünür kılıyor (Hak yemeyelim; derginin diğer devreleri de emek mahsulüdür). İzlenim, oldukça seviyeli/yeterlikli bir yazar kadrosunu bir araya getirmiştir. Bu durum son derece tabiidir. Yakın geçmişte halefi olduğu dergiler (Hareket, Büyük Doğu, Serdengeçti, Diriliş, Mavera; o dönemde ağır-aksak çıkıyor olsa da İlim ve Sanat)’de yetişmiş sayabileceğimiz bir ‘hazır ve olgunlaşmış kadro’, İzlenim mecrası vasıtasıyla yayın dünyamıza göz alıcı bir giriş (veya dalış) yapmıştı.

Dergi hem kapaklarıyla, hem sayfa düzeniyle takdire şayan bir emeğin mahsulüydü. İkinci sayının sunuşunda “renklerde fire vermeyecek bir malzeme ve teknoloji” kullanılarak “kuşe kâğıda ve düz ofsete geçildiği” vurgulanıyor, diğer yandan da asıl olarak muhtevanın çok beğenildiği söyleniyor; bu anlayış ise “multi-dergi anlayışımız” nitelemesiyle takdim ediliyordu. Bosna-Hersek’teki savaşın son hızıyla sürdüğü bir hengâmda derginin 2. sayısının kapağında resmi bulunan Boşnak çocuğunun mahzun bakışı, sanırım o dönemde dergiyi izleyen herkesin belleğinde çakılı kalmıştır. Fakat ilk dört sayı için mükemmelen sağlanan bu görünüm, 5. sayıdan itibaren ‘biraz’ tavsamış gibidir. Yine de bu hâliyle ilgiye lâyık bir seviyeyi korumuştur.

Kimler yazdı o dönem

Dergide yazan isimleri sıraladığımızda İzlenim’in neleri tevarüs ettiğini ve hangi isimleri fikir dünyamıza -daha bir- kattığını da görebiliriz. Rasim Özdenören, Ersin Gürdoğan, Yusuf Yazar, Kâmil Erdem, Mustafa Özel, Kemal Sayar, İlhan Kutluer, Vecdi Akyüz, Kemal Kahraman, Ali Bulaç, Fehmi Koru, Cihan Aktaş, Ahmet Davutoğlu, Davut Dursun, Âlim Kahraman, İbrahim Kiras, Lale Müldür, Ali Sali, Süleyman Gündüz, Erol Göka gibi isimleri yazı dünyamızın emektarları olarak İzlenim’e katkı sağlamış isimler arasında sayabiliriz.

Ebubekir Kurban, Mustafa Şahin, Yalçın Çetinkaya, Senai Demirci, Şükrü Kanber, Ayşe Böhürler, Ömer Balkan, Kürşat Demirci, Ömer Akın, Nuran Ürkmez, Fikret Karçiç, Seyhan Büyükcoşkun, Durul Taylan, Hakan Barışık, İlker Tepe, Ahmet Erdem Gürbener, İsmail Örgen, Reşat Nuri Erol, Nuray Koca, Numan Kurtulmuş, İbrahim Gürpınar, Yaşar İliksiz, Mustafa Acar, Galip Köse, Zehra Neveser, D. İsmail Metin, Mustafa Alıcı, Hüseyin Yılmaz, Mehmet Hakan, Necla Koytak gibi isimleri ise daha yeni nesilden, başka dergilerle birlikte İzlenim’e de yazan isimler olarak görebiliriz. Bu son isimlerin çoğu elbette ilk kez İzlenim’le ortaya çıkmamıştır ama dönemin yayın piyasasında -ne de olsa- yeni yeni tanınan isimlerdir. Bir kısmına ise artık yayın dünyamızda rastlamıyoruz.

Çizgileriyle Ömer Faruk Akın, İbrahim Suat Saruhan ve Dağıstan Çetinkaya’yı ilk devre İzlenim’ini süsleyen isimler olarak anmalıyız.

Velhasıl, İzlenim Dergisi, İz Yayıncılık’ın fikir ve kültür dünyamıza güzel bir hediyesidir. Ciltleri biraz ağır ve hantal da olsa süreli yayıncılık tarihimizde özel bir yeri vardır.

 

Yusuf Turan Günaydın haber verdi

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2011, 13:32
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yavuz cihangir
yavuz cihangir - 8 yıl Önce

daha dün andığım bir arkadaşımla andığımız derginin haberini yapmanız oldukça güzel. ancak bir çağrı verebilirdiniz: esk, sayılarrın pdf halini içeren bir hatıra sitesi bile olabilir, dergiyi somut hale getirecek bir çalışma

Y. T. Günaydın
Y. T. Günaydın - 8 yıl Önce

Bu öneriniz, dergiyi çıkartan ve telif hakkını elinde tutanlardan habersiz yapılamaz. İşte onların başındaki zat; Ahmet Şişman âhirete göçtü (Allah rahmet eylesin); söz ettiğiniz husus geç bırakılmış bir meseledir. En zaından bir indeksi hazırlanabilir.

banner19

banner13