Bir Muhsin Başkan geçti bu âlemden…

Muhsin Yazıcıoğlu yakın zamanda, 2009 yılının soğuk bir Mart günü acı bir şekilde aramızdan ayrılması hasebiyle birçoğumuzun yüreği yanarak hatırladığı bir isimdir. “Yazıcıoğlu merhum, tüm hayatında şahsiyetli bir duruşun, inancın ve ilkelerin müşahhaslaşmış halidir desem yanlış söylemiş olmam herhalde.

Bu yazıda Muhsin Yazıcıoğlu merhumun doğduğu evi anlatmaya çalışacağım. Muhsin Yazıcıoğlu 1954 yılında Sivas’a bağlı Şarkışla İlçesi’nin Elmalı Köyü’nde doğmuş. Elmalı Köyü Şarkışla’ya nazır sayılabilecek bir tepenin eteğine tutunmuş ilçe merkezine 6 km uzakta bulunuyor. Sivas Kayseri yolunun Şarkışla’ya ulaşmadan bir iki km öncesinde Kayseri istikametine doğru sağ tarafta kurulu. Hatay’dan Hopa’ya yolculuklarımızda uzaktan seyrettiğimiz Anadolu’nun tipik, ağaçlarla çevrili iç içe geçmiş; garipliği evlerin kiremitlerinden, evlerin en fazla iki katlı ve geleneksel vakarından okunan köylerden bir köy Elmalı… Etrafındaki geniş düzlükleri belki bir de kışın, kar altında görmek gerekir. Hemşerisi Âşık Veysel’in türkülerindeki hepimizi kucaklayan mana, Muhsin Yazıcıoğlu’na da sirayet etmiş ki hepimizde güzel şahitliklerle dolu dosdoğru bir hayata sahipti.

Yazıcıoğlu’nun doğduğu evin restore edileceğini daha önce internet sitelerinden görmüş ve meraklanmıştım; bu sefer Hopa’dan Hatay’a Kurban Bayramı için giderken Muhsin Yazıcıoğlu Anı Evi tabelasını görünce heyecanlandım ve dönüşte ailecek ziyaret etmeye niyetlendik. Bayramdan sonra da bu niyetimiz gerçekleşmiş oldu -elhamdülillah- işte bu yazı o kısa, bir saate yakın ziyaretin hatırasına kaleme alınmıştır.

Köy yoluna sapınca 3 km kadar ilerlemeniz gerekiyor. Merhumun evine giden yolda gerekli yerlerde tabelalar var. Genişçe bir avludan içeri girince önce bir salon karşılıyor, toplantı ve sergi salonu olarak düzenlenmiş bu yapı, vakti zamanında Muhsin Yazıcıoğlu’nun akrabalarınınmış, böyle bir anı evi yapımı söz konusu olunca, bu binanın arkasındaki iki oda evin müştemilatına dâhil edilmiş. Bahçede yetişmiş ağaçların varlığı yapılara çok da müdahale edilmediğini gösteriyor. Birkaç basamaktan sonra benim yaşlarımda bir beyefendi karşılıyor bizi sabah ilk ziyaretçiler biz olunca genişçe tanışma fırsatımız oldu: Süleyman Bey, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ablasının oğlu. Dayısını ne kadar sevdiği ve ne kadar benimsediği üzerindeki beyefendilikten belli oluyor. Üzerinde “Muhsin Yazıcıoğlu Anı Evi” yazan eve giriyoruz. Bize mihmandarlık eden Süleyman Bey’in de anlattığına göre eve ekleme yapılmamış, çatısı yenilenmiş ve duvarlarına Muhsin Yazıcıoğlu’nun fotoğrafları iliştirilmiş. Fotoğrafların önünde birkaç tane etkileşimli ekrandan daha geniş hikâyeye ulaşmak mümkün. Kronolojik olarak sıralanmış fotoğrafların olduğu bu büyük odadan diğer iki küçük odaya geçiyoruz. İlk girdiğimiz odada Muhsin Yazıcıoğlu’nun annesinin elleriyle dokuduğu kilim ve kendisinin de üzerinde pozları olan minderler var. Ah yalan dünya… İşte böyle, önemli olan güzel izler bırakabilmek, hayırla anımsanmak olsa gerek, her şey anlamsız…

Üçüncü odada ise Muhsin Yazıcıoğlu’nun bazı şahsi eşyaları, kitapları ve mektupları sergileniyor. Burada merhumun hayatını anlatan videoyu da izledikten sonra artık dışarıya atıyoruz kendimizi. Hayatın anlamsızlığından, boğuculuğundan “belki de Muhsin Yazıcıoğlu bu dut ağacının altında gölgelenmiştir” diyerek onun bakması muhtemel ufka bakıyorum. En muhataralı zamanlarda bile ilkeli olmak, adam gibi kalmanın mümkün olduğunu; ilkelerden taviz vermeden var olmanın zamanı olmadığını, bir masal kahramanı gibi değil daha dün içimizde bize gösterdiği için kendisine ahfadına rahmetler okuyarak ayrılıyoruz mekândan.

Bu güzel ev gibi evlerin artması gerekiyor. Şairlerimize, yazarlarımıza, memlekette taş taş üstüne koyanlara hem yaşarlarken hem vefatlarından sonra sahip çıkmak gerek. Sahip çıkalım ki çıkmaza girersek nereden başlanabileceği ile ilgili bir fikrimiz olsun. Bu düşüncelerle Sivas Valiliği, Şarkışla Kaymakamlığı takdiri hak ediyor. Emeği geçenler sağolsun. Muhsin Başkan’a rahmet olsun…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmed Çetin KAVAK
Ahmed Çetin KAVAK - 11 ay Önce

Kaleminize, yüreğinize sağlık.

Muhammet yılmaz
Muhammet yılmaz - 11 ay Önce

Eline sağlık hocam muhsinler ölmez

sinan bulucu.
sinan bulucu. - 10 ay Önce

Elinize yüreğinize sağlık, bende bir sivaslı olarak,üstadımız reisimiz adam gibi adamdı Rabb'im gani gani rahmet eylesin mekanı cennet nur olsun inşaAllah'muhsin başkan'ın, üstadım Allah'a emanet olunuz hayırlı geceler diliyorum.

sinan bulucu.
sinan bulucu. - 10 ay Önce

Elinize yüreğinize sağlık, bende bir sivaslı olarak,üstadımız reisimiz adam gibi adamdı Rabb'im gani gani rahmet eylesin mekanı cennet nur olsun inşaAllah'muhsin başkan'ın, üstadım Allah'a emanet olunuz hayırlı geceler diliyorum.

banner19

banner26