Bilgiyi kuran şey olarak ‘başlangıç’

Sanırım 2012 yılıydı. Menekşe Pasajı'na uğruyoruz. Bir koleksiyon dükkânının vitrinine bakarken emekli albay olan sahibi içeriye davet edip çay ikram ediyor. Siyah gömlek, kravat ve takım elbiselerimizle zamanın Kültür ve Turizm Bakanlığı idaresini protesto ettiğimizi öğrenince bize Çanakkale Savaşı rozeti hediye ediyor. Dükkânda ilginç şeyler var. Pullar, rozetler... Çoğunun bir hikayesi var.

Koleksiyon yapmayı öven Mahmut Çetin bize Proust hayranı Jacques Guerin'in hikayesini aktarır. Guerin önce Proust’un eserlerinin, sonra orijinal dokümanlarının, daha sonra da özel eşyalarının peşine düşmüştür. Zamanla bir "Proust koleksiyoncusu" olan Guerin ölmeden önce derlediği eşyaların tümünü bir müzeye bağışlar. Eşyalar yok olmaktan kurtulur, Proust hayranları da müzeyi ziyaret ederek Proust ile bir çeşit rabıta kurarlar.

Koleksiyon işiyle irtibatımız zaman içinde artıyor. Ben de başlıyorum bir şeyler almaya. Derinliği olan bir bilgi alanı koleksiyonculuk. Bir zamanlar Asya'da Bahawalpur, Afrika’da Biafra adlı devletler olduğunu veya Estonya’da ilk eczanenin 1422’de kurulduğunu öğreniyorsunuz mesela. Hepsinin verdiği bir bilgi, bir çıkış noktası var. Önemli bilgiler mi? Orası hiç belli olmuyor.

Misal, KKTC pullarından devlet adamları serileri var. Diğerleri en fazla on lira değerinde iken Necmettin Erbakan pulu yüz otuz liraya kadar alıcı buluyor. Bunun nedeni Erbakan pullarının bir kısmının 1997'deki darbeden sonra imha edilmesiymiş. Böylece bugün en nadiri ve değerlisi bu pul olmuş. Halbuki Kıbrıs Barış Harekatı'nın aktörüydü Erbakan. Ne demişti Susan Minot, hikayeyi anlatan ve bilgiyi kuran şeydir başlangıç. Başlangıcı ıskalarsanız hikayeyi yakalayamazsınız ki...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe
Ayşe - 1 yıl Önce

Hikaye’yi anlamak gibi bir gayreti olanlar için başlangıç’ın önemi olabilir. Tek derdi ânını ve kârını maksimize etmek olan ve evlerine sığdıramadığı büyüklerinin mirasında gözü olanlar gibi başlangıç’a ve hikaye’ye bakmış olanlar neden bunları önemsesin? Kel ölür sırma saçlı olur; kör ölür badem gözlü...