Berat Demirci'nin Özü Dağlı

“Enflasyon azdı, dolar dalgalandı diyen dostum

Secde yerin altınlarla kaplandı

De bana müşrikler böyle ödüllendirilmedi mi

Eviniz dar'üs-selam arabanız ford granada”

Şeyhmus Özüdağlı

 

 Sanatın her alanında olduğu gibi edebiyat alanında da her dönem farklı isimler vardır kendinden bahsettirmeyi başarabilen. Yıllar sonra bu türden bir isme bir yerlerde rastlamak, ister istemez tüm çağrışımlarıyla zihnimize maziyi taşıyıverir. Değiştiğimizi, zamanın geçtiğini en çok bu tür durumlarda hissederiz.

 

Şeyhmus Özüdağlı ismi, ilk telaffuz edildiğinde hatırlanacak cinsten olmasa da küçük bazı hatırlatmalardan sonra, tevellüdü 1970'lerde olan pek çok insan için zengin çağrışımlara sahiptir.

 

Zaman zaman bu ismi ananlar, merak edenler olmalı ki; Yeni Şafak gazetesinin yayımlanmaya yeni başladığı demlerde, Şeymus Özüdağlı'dan haber verene ansiklopedi takımı vaat eden bir mini gazete ilanı bile verilmişti.

 

Özüdağlı'nın sayısı pek de fazla olmayan şiirlerinin çoğu, 80'li yıllarda yayımlandı. O, bir yandan soyadıyla müsemma şiirlerin altına imza atarken, yine aynı yıllarda yayımlanan,  Gurbet isimli edebiyat dergisinin son sayfalarında dergiye gönderilen ürünler hakkında görüş bildirerek, dönemin hevesli gençlerine yol gösterdi.

 

Özüdağlı'nın; Kuşlar Türküsü, Seferberlik Türküsü, Sara gibi şiirleri,  yayımlandığı yıllarda pek çok şairin ve şiir okurunun dikkatini çektiyse de, şiirlere dair beğeniler yalnızca dost meclislerinde zikredildi, yazıya dökülmedi.

 

İbrahim Sadri'nin 1989 yılında piyasaya sürdüğü ilk şiir albümü olan Hüzün Şiirleri'nde, Osman Sarı, Arif Ay, Cahit Zarifoğlu gibi şairlerin yanı sıra Şeyhmus Özüdağlı'nın da Siga isimli şiiri vardı ve bu şiir aynı zamanda albümün en çok dinlenen, akılda kalan şiiriydi.

 

Özüdağlı yazmaya, yaşamaya devam ediyor; lakin eserlerinde artık Şeyhmus Özüdağlı isminin yerine gerçek ismini, yani Berat Demirci'yi kullanıyor.  Geçtiğimiz yıllarda; Turna ve Gayda ile Hançerimizdeki Harita isimli deneme kitaplarıyla adından söz ettiren yazarımızın, şu günlerde üçüncü deneme kitabı yayına hazırlanmakta.