Aydos Diriliş Nesli Okumaları

Sultanbeyli Belediyesi ve Sultanbeyli İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında devam eden ve Sultanbeyli'de kültür-sanat alanındaki en istikrarlı etkinliklerden biri olan Aydos Diriliş Nesli Okumaları projesi altıncı yılına “Merhaba!” dedi.

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in ‘bu alanda yapılan projeler arasında birinci sırada yer aldığını’ ifade ettiği, Sultanbeyli İlçe Millî Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar’ın ‘geçmişle gelecek arasında köprü’ olarak gördüğü ve üzerinde özellikle durduğu, Kültür İşleri Müdürü Mehmet Mazak’ın da ayrıca önem verdiği gözde bir kültür-sanat etkinliği Aydos Diriliş Nesli Okumaları. Projenin mutfağında Hasan Alkan, İbrahim Kaya, Adem Şahin ve Mustafa Şahin yer alıyor.

2015-2016 eğitim ve öğretim yılında on üç liseden 183 öğrenci ve 15 öğretmenle başlayan proje, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında 251 öğrenci ve 20 öğretmene ulaştı. Bu sayı 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ise 294 öğrenci ve 20 öğretmen olarak gerçekleşti. 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında da 16 liseden 336 öğrenci ve 20 öğretmenin katılımıyla devam etti. 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılında 17 liseden 340 öğrenci ve 23 öğretmenle başarıyla uygulandı. Aydos Diriliş Nesli Okumaları projesi 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılında planlanmış ancak Covid-19 salgını nedeniyle gerçekleştirilememiştir.

Bu güzel projede her yıl ekim ayından başlamak üzere yedi ay boyunca her ay bir kitap okuyan öğrenciler, ayın sonunda okudukları kitabın yazarıyla veya kitapla ilgili uzman bir yazarla bir araya geliyorlar. Eğitim öğretim yılı sonunda okunan kitaplardan yarışmalar yapılıyor ve dereceye giren öğrenciler ödüllendiriliyor. Ayrıca İstanbul’un tarihî ve turistik yerlerine geziler düzenleniyor.

Projede şimdiye kadar İskender Pala, Beşir Ayvazoğlu, Rasim Özdenören, Tarık Tufan, Dursun Gürlek, Abdullah Yıldız, Ramazan Kayan, Zekeriya Erdim, Osman Sezgin, Zekeriya Kurşun, Sibel Eraslan, İsmail Kılıçarslan, Sadık Yalsızuçanlar, Seyfullah Şenel, Mehmet Doğan, Recep Akbaba, Cihan Aktaş, Recep Garip, Ali Ayçil, Coşkun Yılmaz, Ufuk Coşkun, Cihan Aktaş, İskender Pala, Recep Seyhan, Hayati İnanç, Mustafa Özçelik gibi yazarlar misafir oldu.  Ayrıca Mehmet Âkif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Cemil Meriç, Fuat Sezgin, Aliya İzzetbegoviç, Mustafa Kutlu, Sezai Karakoç gibi değerlerimiz alanında uzman kişiler tarafından öğrencilere anlatıldı.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Yitik Cennet, Ya Tahammül Ya Sefer, Uzun Hikâye, Ayaklı Kütüphaneler, Maziye Bir Bakıver,  Kültür ve Medeniyet, İpin Ucu, Müslümanca Düşünmek Üzerine Denemeler, Doğu Batı Arasında İslam, Çile, İslam’ın Dirilişi, Saklı Kitap, Diyamandi, Duvarsız Odalar, Sur Kendi Hikâyeleri, Od, Batılılaşma İhaneti, Bilim Tarihi Sohbetleri, Yusuf’un Üç Gömleği, Edebiyat ve Medeniyet, 1924 Bir Fotoğrafın Uzun Hikâyesi, Azazil’in Kapısında, Geldik Sayılır, Yunus Emre Bize Ne Söyler gibi kitaplar öğrenciler tarafından okunan eserlerin bazıları…

Aydos Diriliş Nesli Okumaları projesi 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılında Sultanbeyli’deki 18 liseden 15’er öğrenci (toplamda 270)  ve 21 öğretmenin katılımıyla Dr. Şakir Diclehan’ın misafir olduğu “Sezai Karakoç” anısına yapılan programla başlamış ve devam etmektedir. Projeye katılan öğretmen ve öğrenciler yeni kitap ve yazarları heyecanla bekliyorlar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Karaca
Hüseyin Karaca - 9 ay Önce

Öğrencilerimizi yazar, şair ve değerlerimiz ile buluşturan güzel bir proje, emeği ve katkısı olanlara teşekkür ederiz.

banner19

banner36