Yorulmaz bir ağabey: Erhan Erken!

Ahmet Mercan'ın Boyasız Yüzler kitabından Erhan Erken ağabeyimizi anlattığı yazısını alıntılıyoruz Ç-alıntı'ya.

Yorulmaz bir ağabey: Erhan Erken!

KAĞITTAN ZARFTAN OKULDAN EĞİTİMDEN

ERHAN ERKEN  

Kağıt, matbaa, yazı; eğitim… Ajans, ticaret, zarf; bir yerinde yine eğitim. Su ve ekmekten sonra eğitim. Hangi işi yaparsa yapsın Erhan Erken’in hayatının bir yerinde eğitim yer alır. Eğitim çocukla ikametgahına kavuşuyorsa, o zaman Elif Yuva’dan ve yirmi beş yıllık mazisinden söz etmek gerekir. Veya, Erken’in beşinci şiirin çocuğu olarak Elif Yuva’yı eğitim tarihimizin bir yerine kayıtlamak gerekir. İlk mezunları baba ve anne olmuş durumda. Tabii bizimkinin keyfine diyecek yok.

Erhan Erken Fatih doğumlu. Galatasaray, Boğaziçi hattında eğitimini tamamlamış. Böyle bir “örnek” verdikleri için, mezun olduğu okullar, “Nerede hata yaptık” diye yıllardır araştırma yapıyorlar. Doğrusu merak edilesi bir durum. Köy olarak Kadıköy ve Arnavutköy’den başka yer bilmez. Ancak öylesine samimi ve harbi ki, sanırsın Anadolu kasabasından daha dün gelmiş.

Erhan ErkenKimliğini coşkuyla hayatına yansıtan ve statüsü ne olursa olsun, ilkesini koruyan biri örnek gösterilecekse Erhan Erken akla gelen ilk örneklerdendir. Uzun yol koşucusudur. Geleneği önemser. Olayları yorumlama, ibret çıkarma bahsinde başarılı. Hele hafif argolu entelektüel sohbetleri, “tam radyocu” dedirtir insana. Fakat son yıllarda daha “tedbirli” bir dil kullanıyor. “Trışkadan mambo” diyemiyor mesela. Çünkü İTO’nun yönetim kurulu üyesi.

Bir üniversitenin Mütevelli Heyetinde. Ayrıca birkaç eğitim kurumunun Genel Koordinatörü. Üstüne üstlük bir de zarf işiyle uğraşıyor. Zarfın “Bizim” olduğunu söylüyor ama, henüz hiçbir şey göremedik. Yurtiçi ve yurtdışı ziyaretlerinden fırsat bulursa eve uğradığı oluyor.

İşler istediği gibi gitmediği zaman, veya herhangi bir şey kafasının  tasını  attırdığı zaman “Arnavut İsyanları”nı çıkarır. O an her şey kötüdür. Fakat biraz sonra o halinden eser kalmaz. Gerekliyse, hatasını söyleme erdeminden imtina etmez. Ancak onun ideale olan bağlılığı ve iş ciddiyeti çevresinde bilinir. Bu nedenle de bu geçici haller, tolere edilmede mesele teşkil etmez.

Erken’i bence en farklı kılan tarafı, düşünürken olaya kalbini iştirak ettirmesidir. Bu davranış sayesinde, ilkeli bir yürüyüşün yolcusu olmaya başarabilmektedir. Solmayan mevsimin yolunda bütün statülerinden sıyrılmayı düşünen ve bunun belki de böyle olması gerektiğini hisseden, söyleyen kaç kişi sayabiliriz.

Bir ara “Dünya dönüyor” dedi. “Bu eski bir teori basında yer bulmaz” dedik. “söyleyeceksen duruyor” de; ne bileyim uçuyor de”, dedik. “Sağdan sola, soldan sağa geziyor dünya” dedi. Fizikçilerin işi olması gereken bu durumda, teorisini doktorlar elinden aldı. Çok çalışmaktan dünyadan geçme noktasına geldi. Tasavvufta buna “fena” makamı derler. Dünyadan geçme durumu. Erken de bu noktada az dervişdeğilmiş.

Her meşrepten insan tanır. Marifeti takdir eder. Kendine has paradigması gayet sağlıklıdır. Bu anlamda enteresan biçimde örtüşüyoruz. Yöntem konusunda zaman zaman farklılıklarımız olsa da, fikir ve anlayışımız, neden böylesine benzeşiyor anlayamadım. Hayır rahatsızlık söz konusu değil. Yirmi yılı aşkındır tanışırız.

Çocuk ve eğitim konu olunca buluşmamak mümkün değil. Üstelik Fatihliyiz. Dergi çıkarıyoruz, toplantı yapıyoruz, son düzlüğe girdiğimiz, ölümün nefesini ensemizde daha belirgin hissettiğimiz şu günlerde, “Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha muhtacız”

Erhan ErkenNe zaman sabah işyerine gelip, “Oh oh!.. Herşey şıkır… şıkır” derse, çalışanlar arasında haber anında yayılır. Teklifleri, sorunları olanlar hemen harekete geçer. Böylesi bir ortamda çözemeyecek sorun sadece, ölüm ve ayrılık olarak tebarüz eder. Kimyası nerede ve nasıl değişiyor bunu kimse tespit edemiyor.

Farklı konularda yazılar istiyorum. Yazıyor. Ticaret anlayışını ahlaki bir geleneğe dökmek için, geçmişe kementler atıyor. Uğraş alanı itibariyle bu konularda yazması ve konuşması bir mesuliyet olarak ortaya çıkıyor.

Erken sütrenin önünde, coşkusu, öfkesiyle sahici bir porte.

Eğitim diyor. Son zamanlara dört elle bir anda sarıldığı bu konuya, otuz yıl önce gönül vermiş. Gönül verme, hayal kurmayı, emek vermeyi beraberinde getiriyor. Geçmiş emekleri değerlendirmek, dünyadaki seyri takip etmek, bir gereklilik olarak ortaya çıkıyor. Bütün bunların üstesinden gelmek için, derinden sarsan bir sevdanın tesiri gerekir. Erhan Erken, bu sevdaya bir yanını kaptırmaktan şikayetçi değil. Değil demek yeterli değil; aksine bu durum onun için bir hayat kaynağı.

Futbol oynar, klasik müzik sever, toplantı yapar. Parayla olan imtihanında gayet net, sarsıntılara karşı kavidir. Dönemsel renklenmelere karşı tedbirlidirİlişkilerinde anlaşılır  ve berrak bir yol izler. Bir ayağı bürokraside olsa da, kalbi halkın yanında atar. Bitirdiği okulların tahammül edemediği de, işte bu durumdur.

(makul bir zaman sonra)

Not: “Dünya gelip geçicidir” diyor hala. “Sağdan gelir, sola gider, fludur” diyor. Eğitim hala ekmeğin yanında bulunduruyor. “Oh oh… şıkır şıkır… Maşallah” diyerek selamlıyor herkesi. Bu arada, yeni dönem İTO yönetiminde görev almadı. Yine tavır ve duruş meselesi.

Allah (c.c) kimyasını  bozmasın. ( Kasım 08 )

 

Ahmet Mercan, Boyasız Yüzler, İlke Yayınları

Cesur Küçük ç-alıntıladı

Yayın Tarihi: 26 Eylül 2009 Cumartesi 10:00 Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2016, 14:19
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yavuz Selim Güneş
Yavuz Selim Güneş - 13 yıl Önce

Cafcaf Mizah Dergisi DE çok sever kendilerini
Allah razı olsun.

Nevin Aydın
Nevin Aydın - 13 yıl Önce

Sevgili Dünya Bizim, iyi ki varsın ve çok değerli insanlarımızı anarak vefa borcumuzu yerine getirmemize vesile oluyorsun. Erhan Erken benim eğitimin pek çok alanında "ilklerin insanı" olarak tanıdığım bir insan. Yeni bir eğitim çalışmasına başlarken kendisini ziyaret edip istişare ederim.Allah razı olsun, kendi işiymiş gibi ilgi alaka gösterir. Elif Yuva gibi alanında ilk olan Bayrampaşa Bilgi Merkezinin son müsamere programındaydım ve görüntüler ülkemiz adına son derece mutluluk vericiydi.

Ziya Gök
Ziya Gök - 13 yıl Önce

Allah (CC) bu güzel insana sıhhat afiyet ve daha nice hizmetler için gayret versin.

Birnur Öztürk
Birnur Öztürk - 12 yıl Önce

Kuzenim ama ağabeyimdir kendisi.Anlatılanlardan çok daha fazla hasletlere sahip asil kaliteli ve kültürlü kişiliğinin yanında merhametli ve mütevazi bir insandır.Allah kendine ve ailesine hayırlı ve sıhhatli ömürler versin.

nuranerken
nuranerken - 10 yıl Önce

Ben annesiyim allah onu iki cihanda aziz etsin o başımın tacıdırsıkıntı yüzü görmesin ylu hep açık olsun.

nevzat özkaya
nevzat özkaya - 10 yıl Önce

Erhan Erken Ağabey "Uzun yol koşucusudur." diye paylaşım yaptım buna karşılık, Asım Elmas ağabey şu cümleyi yazdı: 'Uzun yol koşucuları'na selam olsun. Onlar hep koşsunlar. Varmaları önemli değil, hep yolda olsunlar. Allah onları hiç bir zaman yoldan çıkarmasın.amin.erhan abi, benim hayatımda önemli bir yere sahiptir. müstesna yeri vardır kalbimin bir köşesinde.

banner19

banner26