Yeniden bir ilim ve irfan, fikir ve sanat çığırı açalım!

Mahmud Esad Coşan’ın İlim ve Sanat dergisinin ilk sayısındaki makalesini alıntıladık.

Yeniden bir ilim ve irfan, fikir ve sanat çığırı açalım!

Size, ilim ve sanatla ilgili, şevkle, özenle hazırladığımız ve beğeneceğinizi umduğumuz, pırıl pırıl, çağdaş bir dergi sunmakla bahtiyarız.

Üniversite öğretim üyelerinden, yurt dışında eğitim görmüş elemanlardan, yüksek dereceli idarecilerden, uzman planlamacılardan, olgun şahsiyetlerden müteşekkil, geniş bir ilim ve irfan muhitine; genç, enerjik ve dinamik bir çalışma kadrosuna sahip bulunuyoruz. Bu sözlerin kuru bir iddia olmadığını, ışıl ışıl muhtevamızı incelediğinizde siz de hissedeceksiniz.

Bildiğiniz gibi ileri ülkeler, bugünkü üstünlüklerini, coğrafî keşiflerle, bakir kıtaları bulmak ve sömürmek suretiyle, zenginleşerek, resmi ve ciddi ilim akademileri tesis ederek, ilmî araştırmalara müstesna önem vererek elde ettiler ve maddî başarılarını hâlen sürdürmekteler.

Kesin olarak anlaşılmıştır ki en kazançlı ve verimli yatırım, ilmî çalışma ve araştırmalara yapılan yatırım olup ilim, kendisine bağlananı çok cömertçe mükâfatlandırmaktadır. O halde, biz de ilme yönelmeliyiz. Maddî ve mânevî kurtuluşumuz, idealist nesillerimizi; metotlu çalışmaya, ilmî araştırmalara, dış dünyadaki yenilik ve gelişmeleri dikkatle takibe, yeni ve orijinal, yapıcı ve üretici olmaya... aşk ve şevkle sevk edebilmemize bağlı görünmektedir.

Asil ecdadımız, kahramanlıkta olduğu kadar, ilim ve sanatta da öncü idiler. Hem akla, hem kalbe dayanarak ilerlediler, yükseldiler, kıtalar fethettiler; maddî ve mânevî değeri yüksek medeniyetler kurdular.

Geliniz biz de el ele, yeniden bir ilim ve irfan, fikir ve sanat çığırı açalım, çevremize ve tüm insanlığa ışık tutalım. Dergimiz, aydın ve mutlu, yeni ve güçlü bir yarının, semalarda nazlı nazlı dalgalanan bayrağı olsun.

Mahmud Esad Coşan, İlim ve Sanat 1. sayı, 1985

 

İsmail Kaplan alıntıladı

YORUM EKLE
YORUMLAR
zahit nureddin
zahit nureddin - 11 yıl Önce

Allah rahmet eylesin Hocaefendi büyük hizmetler yaptı. büyük bir miras buraktı. şimdi yeni dönemde de bu hizmetler sürüyor. ama keşke şu yayınlar meselesine el atıverse Nureddin Hocaefendi... iskenderpaşa dergisiz kalmasın...

uğur tarakçı
uğur tarakçı - 11 yıl Önce

inşaallah zahit nureddin kardeşin dediği gibi iskenderpaşa grubu tekrar dergi çıkarır ama yinede Nureddin coşan hocaefendiyle birlikte güzel hizmetler yapılıyo çok şükür...yeni bir nesil yetişiyo Allahın inayetiyle.bununla birlikte avustralyadaki MEC vakfı,hocaefendinin bizi kırıtik analitik düşünceye sevk etmesi, kuranın anlamıyla buluşmak için çalışmalara iletmeside büyük hizmetler.bunlar öne çıkan hizmetler bununla birlikte çok güzel şeyler oluyor...hamd olsun alemlerin Rabbine...

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 11 yıl Önce

sonuncu başmakaleyi de ç-alıntılamak lazım gelir.