Yakın tarihimizde bir kara lekedir 27 Mayıs

Derin Tarih dergisi, 2014 Mayıs sayısında, Cumhuriyet tarihimizde bir kara leke olan 27 Mayıs 1960 ihtilalinin perde arkasına yer vermişti. Hüseyin Kahraman yazdı.

Yakın tarihimizde bir kara lekedir 27 Mayıs

"...İlk olarak Cemal Paşa konuşuyor:

- Sayın paşam.

- Buyrun Paşa hazretleri.

- Size karşı kusurluyuz Paşam. Hareketimizi size önceden haber vermedik. Emirleriniz bizim için daima peygamber buyruğudur Paşam.

Böylesine nazik bir jest karşısında İsmet Paşa birden neşelenip, Gürsel'e övgüler yağdırmaya başlar. Telefon konuşmasının sonuna doğru darbeci Gürsel'e:

- Memleket ve millet için hayırlı bir iş yaptınız. Büyük bir iş yaptınız. Mutlu ve uğurlu olmasını dilerim. Başarınız için asıl ben sizin emrinizdeyim. Paşa hazretleri, ben sizi anlıyorum. Ne zaman bir arzunuz olursa emrinize amadeyim."

İsmet İnönü'nün damadı Metin Toker, "İsmet Paşa'yla On Yıl" kitabında yazıyor bunları. Ferasetini kaybetmiş devlet erkanının neler yapabileceğini göstermesi açısından son derece önemli bir tarihi vesika.

Derin Tarih dergisi, Mayıs sayısında "Türk Baharı 1950" başlığıyla kapaktan verdiği dosyada, cumhuriyet tarihimizde bir kara leke olan 27 Mayıs 1960 ihtilalinin perde arkasını belgeleriyle açıklıyor. Birçok araştırmacı, yazar ve tarihçinin yazılarının yer aldığı dosyada bir çok önemli detaya yer veriliyor. Bugüne kadar, Başbakan Adnan Menderes'in asılmasına kadar giden süreçte İsmet İnönü'nün ve CHP'nin bir rolünün olmadığı ısrarla vurgulanıyordu veya görmezden geliniyordu. Fakat tam aksine, ihtilali CHP'nin ve İsmet İnönü'nün organize ettiği, belgelerle tek tek ortaya çıkıyor.

İdamların arkasında İnönü var

Celal Bayar'ın kızı Nilüfer GürsoyMustafa Armağan ile yaptığı söyleşide, CHP'nin ihtilalin yolunu açtığını kabul ediyor. Araştırmacı yazar Süleyman Yeşilyurt ise, Adnan Menderes dahil, idamların arkasında İnönü olduğunu açıklıyor. Metin Toker, gene aynı kitabında, çok önemli bir formüle yer veriyor: Ordu + CHP=İktidar. Ve ihtilale İnönü'nün yeşil ışık yaktığını söylemekten de çekinmiyor.

Daha kötüsü, darbecilerden Suphi Karaman, karargahta gizlice İnönü'yle görüşmeler yaptıklarını itiraf ederek, bu görüşmenin ardından, idam onayını verecek hakimlerden biri olan Ahmet Yıldız'la, İnönü'nün Ayten sokaktaki evinde bir araya geldiklerini açıklıyor. Bu görüşmeden onbir gün sonra da idamlar gerçekleşiyor.

Bu da CHP çökertmesi!

Tarihçi yazar Ahmet Yaşar Akkaya'ya göre, ihtilalden önce ortaya çıkan üniversite gençliği ayaklanmaları da CHP tarafından, iktidarı çalışamaz hale getirmek amacıyla organize ediliyor. Bu konuyla ilgili CHP Adana Milletvekili Suphi Baykam'ın kayınbiraderi İhsan Yalçın'ın açıklamaları oldukça önemli: "O zamanki arkadaşlarımız, bizden büyük olmasına rağmen Şevki Aysan, Deniz Baykal ve Hikmet Çetin'di. Biz bunlarla partide, CHP teşkilatının içerisinde devamlı diyalog kurardık. Bir ihtilal değil, ikaz başlamıştı. İsmet İnönü'nün bankadan para alacağını duyduk. Suphi dedi ki, 'İnönü çok akıllı adam. Paşam paraya ihtiyacımız var deyince hemen anladı. Gidelim İş Bankası'ndan para alalım demiş. Biz de okula, Milli Kütüphane'ye, Hukuk Fakültesine, Dil-Tarih'e hemen haber verdik. İnönü'yle bu kitle hareketi, toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasını deldiğimiz bir olaydı. İlk başkaldırı hareketi, 19 Nisan'dır."

Derin Tarih'in Mayıs sayısında yer alan diğer bazı yazılar ise şöyle: Sanat Tarihimizi Yaşatan Hekim Süheyl Ünver (Prof. Dr. Semavi Eyice), Macarların Makûs Talihini Osmanlı Tersine Çevirdi (Prof. Dr. Norman Stone), Anadolu'yu Türkiye Yapan Sultan Süleymanşah (Doç. Dr. Muharrem Kesik), Tuğra Amblem Heykel: Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Kültler ve Yeni Patrimonyalizm (Prof. Dr. M. Şükrü Hanioğlu), Heykelcilik Serüvenimiz (Prof. Dr. Mehmet Çelik), Fatih'in Beyin Takımı (Prof. Dr. Abdülkadir Özcan), Medresetü'z-Zehra'nın Yolları Nerelerden Geçer (Prof. Dr. İsmail Kara), Kerbela'da Ne Oldu? (Prof. Dr. Adnan Demircan).


 

Hüseyin Kahraman 

Yayın Tarihi: 27 Mayıs 2022 Cuma 09:00 Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2022, 10:02
YORUM EKLE

banner19

banner36