Uluslararası Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Film Festivali

Yusuf Kaplan'ın bugün Yeni Şafak'ta yayımlanan "Uluslararası Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Film Festivali" başlıklı yazısını alıntılıyoruz.

Uluslararası Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Film Festivali

"Fethi Gemuhluoğlu kim” mi? Herkesin ve her kesimin “”Fethi Abi”si!

Hem kendi kalabilmek hem de herkese ve her kesime seslenebilmek her babayiğidin harcı değil şu çorak ülkede, öyle değil mi?

Ama Fethi Gemuhluoğlu, olmaz denileni başarmış -deyim yerindeyse- bir olgunluk âbidesidir; hem derviş hem de sessiz devrimci biri; bu ülkenin dip dalgasını, genetik kültürel haritalarını harekete geçirerek geleceği, geleceğin öncü nesillerini yetiştiren bir öncü.

Yılmaz bir hakikat savaşçısı: Bulunduğu yere şeklini veren, ruhunu üfleyen, insan’dan saraylar inşa eden bir âhir zaman bilgesi.

Eşsiz bir yetenek kâşifi 

Bir savaşçı ama herkesin önünde saygıyla ve şükrana eğildiği bir öncü.

Ayırım gözetmeksizin, bu ülkenin karakter ve yetenek sahibi çocuklarına burs bulan bir hayırsever.

Hayrı sadece burs vermek gibi hayırseverliklerle sınırlı olmayan biri Fethi Gemuhluoğlu. Asıl hayrı, asıl kanatlandırıcı hayırseverliği, yetenekleri keşfetme kabiliyeti ve yılmaz gayretinde gizli Fethi Ağabey’in.

Bu ülkede -sağdan veya soldan ne kadar eli kalem tutan, yazan, çizen, fikir üreten adam varsa, neredeyse hepsine Fethi Gemuhluoğlu’nun sarıp sarmalayan, insanı en derûnundan yakalayan eli, o öpülesi eli değmiştir mutlaka.

Dost'un dot halkasının pırlanta bir halkası 

Bu ülkenin çocuklarının elinden tutmuş, bu ülkenin ruhuna âşık, bu ülkenin çocuklarını bu toprakların ruhuyla buluşturma aşkı ve şevkiyle yanıp tutuşan bir Hakk dostu, hakikat sevdalısı bir insan Fethi Gemuhluoğlu.

Dost denilince, dostluk’tan sözedilince, derhal onun adı gelen bir yürek insanı o.

O’nsuz dostluk cümleleri kurulamayacak, dostluk hikâyeleri anlatılamayacak, dostluk filmleri yapılamayacak kadar dostluk kelimesi ve eylemiyle özdeşlemiş bir dost.

Hoca Ahmed Yesevî Hazretleri’nden Yunus’a gürül gürül akıp gelen, bin küsûr yıldır bu toprakları sulayan hakikat yolculuğunun, Hakka dost, hakikate dost, insana ve âleme dost medeniyet yolculuğumuzun kurucu son halklarından pırlanta bir halka.

Saygısızlık değil saygı gösterilmeli!  

Neden Fethi Gemuhluoğlu’ndan söz açtığım peki?

Fethi Gemuhluoğlu adına bir film festivali düzenleniyor güya! Bu yıl hiç de dostça olmayan bir davranışla Fethi Gemuhluoğlu ismi çıkarılarak ikincisi düzenlenen bir festival.

Kadrosunda Fethi Gemuhluoğlu’nun oğlu Selman Gemuhluoğlu, Hasanali Yıldırım, Lütfi Şen ve Faysal Soysal’ın yer aldığı kişilerle başlayan festival ikinci yılında hem ismini hem de kurucu isimlerini tasfiye ederek sürdürüldü!

Fethi Gemuhluoğlu’na saygısızlık bu, elbette ki!

Başından itibaren bu projenin her şeyi oğlu Selman Gemuhluoğlu’na da saygısızlık.

Ve film dilinden, estetiğinden anlayan, piyasadaki karakter sahibi, ahlâk sahibi bir kaç kişiden biri olan Hasanali Yıldırım’a da saygısızlık ve haksızlık!

Çok sevimsiz bir hâdise yaşandığı besbelli.

Bendeniz, ileriye bakalım diyorum ve şöyle bir öneride bulunuyorum: Gençlik Bakanlığı ya da Kültür Bakanlığı, uluslararası bir film festivali düzenlemeli Fethi Gemuhluoğlu adına. Tam da toplumumuzun ekmek kadar su kadar ihtiyaç hissettiği birlik ve bütünlük girişimlerine de çok güzel temel olacak bir dostluk ve kardeşlik festivali ne kadar güzel olur, değil mi?

İlgili bakanlıklar, bu konuda adım atarlarsa, hem ülkemiz için hem de sanatımız için güzel bir işe imza atmış olurlar. Sadece Uluslararası Fethi Gemuhluğlu Dostluk Film Festivali değil, Uluslararası Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Sanat Festivali olarak düzenlemeleri uzun vadede çok ses getirecek bir girişim, bir vefa adımı olacaktır bu.

Benden hatırlatması...

Vesselâm.

Yayın Tarihi: 16 Aralık 2019 Pazartesi 14:00 Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2019, 11:16
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26