Susmayacağız!

Unutulmayan metinlere Sezai Karakoç'un unutulmayan sözlerini alıyoruz unutamadığımız bir dergiden alıntılayarak.

Susmayacağız!

 

BiatBir zamanlar Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünde çıkan bir üniversiteli dergisi vardı: Biat. Görmüş olanlar mutlaka hatırlar. Milli Gençlik Vakfı Öğrenci Bülteni künyesiyle çıkıyordu. Dikkatle bakanlar göreceklerdir ki günümüzün önemli bütün kalemleri neredeyse Biat’ta ilk defa yer almışlardı. Dunyabizim’in emekdarlarından Asım Gültekin’in editörlüğünü yaptığı ve yılda bir çıkan Biat, 2000 yılında “Diriliş” özel sayısıyla çıkmıştı.

Her sayısında bir de unutulmaz  duvar kartı verirdi dergi. Kartondan, hemen hemen A4 boyutunda duvarlarımızdan inmeyen kartlardı bunlar. Şiirler… Kaynayan kanımızı hareketlendiren sözler… 

2000 “Diriliş” özel sayısında Sezai Karakoç’un bir yazısı, mikrofonda hitap eden bir fotoğrafıyla verilmişti. Unutamadık, sizlere de hatırlatalım dedik:

 

 

 

6245

 

“Onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak. Halbuki, biz sussak, tarih susmayacak. Tarih sussa, hakikat susmayacak. Onlar sanıyorlar ki, bizden kurtulsalar mesele kalmayacak. Halbuki bizden kurtulsalar vicdan azabından kurtulamayacaklar, vicdan azabından kurtulsalar, tarihin azabından kurtulamayacaklar. Tarihin azabından kurtulsalar, Tanrı’nın gazabından kurtulamayacaklar.”

 

Çağ ve İlham I,

Diriliş Yayınları, s. 25

Sezai KARAKOÇ

 

Zeynep Çınal Pekuz hatırlattı

 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet fatih çakır
mehmet fatih çakır - 14 yıl Önce

o günleri yakından yaşayan ve dahi içinde olan biri olarak bu değerli hatırlatma için teşekkürler...