Senin deden bir Morisko'ydu!

Akif Emre havsalamıza çekiç darbeleri indiren bir Endülüs yazısı yayımladı. Arkadaşımız M. Fatih Kutan 'Gırnata'dan çıkan son kuş'u düşünerek ç-alıntıladı..

Senin deden bir Morisko'ydu!

Ön planda: Akif Emre

Morisco Concordia
Morisco Concordia
Morisco Concordia
Morisco Concordia
Morisco Concordia
Morisco Concordia
Morisco Concordia
Morisco Concordia
Morisco Concordia

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın.

 

Geçen yılın Mayıs ayında “Endülüs’ü yeniden düşünmek” başlıklı bir yazı yayımlamıştı Akif Emre.

Bu yazısıyla moriskolardan haberdâr olmuştum. Morisko, Gırnata düştükten sonra, hristiyan yönetiminde yaşamak durumunda kalan “gizli müslümanlar”a verilen isim.

“1492 bir düşüşün miladı olmaktan öte bir unutuşun tarihidir aynı zamanda. 1492 yılını hatırlamamız biraz da buradan sürülen Yahudiler sayesindedir. Yahudilerin Osmanlı topraklarına gelşlerininn 500. yılı nedeniyle Endülüs hatırlanır gibi olsa da bir medeniyeti omuzlayan Müslümanların akıbetine dair hiç bir soru işareti yoktur kafamızda.”

1492 ile 1609 yılları arasında olanlara dair şu satırlar bir giriş niteliğindeydi: “Gırnata düştükten sonra zorla hristiyanlaştırılmak istenen ve her türlü İslami ibadetin yasaklandığı dönemde engizisyonda yargılanmak için gösterilen gerekçeler arasında yıkanmanın ve boğazlanmamış hayvan eti yememenin yeterli olduğunu hatırlatmak bile yaşanan acıların boyutuna dair fikir verebilir; 1609'da topluca sürülenlerin 1 milyon kadar insan olduğu düşünülürse yaşanan dramın çapı hakkında fikir edinilebilir.”

Evim… Köyüm… Tarlam… Nehrim…

Geçen yıl Gırnata’da düzenlenen moriskoların sürülmelerinin ve hristiyan yönetim altında yaşadıklarının konuşulduğu bir toplantıya katıldığı vakitlerde yazmıştı bunları Emre.

Sonrasında bir daha bu yazıdan yola çıkarak veya ayrıca bu konudan bahseden bir yazıya ve konu edinen bir yazara rastlamadım.

Konuyu tekrar açan yine Akif Emre oldu. 15 Haziran 2010 tarihinde Dünya Bülteni’nde ve Yeni Şafak’ta yayımlanan “Allahaısmarladık kalbim” başlıklı yazısında ise bu konuya bir moriskonun mektubunu yayımlayarak tekrar vurgu yaptı.

Akif Emre’nin, bir moriskonun “Allahaısmarladık Endülüs... Allahaısmarladık Kastiyya.. Allahaısmarladık Valencia... Allahaısmarladık evim... köyüm... tarlam... nehrim... Allahaısmarladık Endülüs... Allahaısmarladık kalbim” cümlelerini içerisinde kalp diye barındıran yazısını medeniyet üzerine dertlenen kulların okuması elzem. Bir sürgünün, bir vatansızın, tarihe ve bilgisizliğimize gömülmüş bir morisko’nun asırlar öncesinden biz torunlarına seslenişiydi. Kulak verdim.

 

 

 

M. Fatih Kutan Nizar Kabbânî’nin “Gırnata’dan çıkan son kuş” şiirinin refakatinde işaret etti

(Yazarın notu: Fotoğrafları, İspanyol aydınların “Asturias Prensi” barış ödülünün 2010’da moriskoları temsilen onların torunlarına verilmesi için yürüttükleri kampanyanın http://www.moriscosconcordia.com/ sitesinden aldım.)

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2010, 23:07
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26