banner17

Nişanyan'ın hitabesi o biçim!

Son zamanların tepki toplayan ismi Sevan Nişanyan yeni bir Gençliğe Hitabe yazdı. Taraf'tan ç-alıntıladık.

Nişanyan'ın hitabesi o biçim!

Seksenaltı yıl yeter bence. Kan-vatan-düşman’dan ötesine aklı ermeyen bir dil bu ülkeyi bunca yıl esir etti. Artık yeni şeyler düşünmenin vaktidir.

Kan-vatan-düşman edebiyatının şahikası Kemal Paşa’nın Gençliğe Hitabe adlı eseridir. Bugün tekrar yazılacak olsa ben şöyle düzeltirdim.

*

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, insan olmaktır.

İnsan olmanın yegâne temeli insana sevgidir. Hayatın boyunca, insanlara güzelliği, aklı ve adaleti öğretmeyi görev bileceksin. Bilgin varsa, bedel beklemeden paylaşacaksın. Buna imkân ve şeraitin müsait değilse, yanındaki üç veya beş kişiye katıksız sevgini vermeyi deneyeceksin; onların hayat yükünü bir nebze hafifletmeye çaba göstereceksin. Bunu yaparken Türk mü, yoksa Hindu mu, Yamyam mı diye sormayacaksın. Çünkü insan, galiplerin hasbelkader çizdiği sınırlara sığmayacak kadar kıymetli bir hazinedir.

Dahili ve harici bedhahlarla etrafın çevrili olabilir. Sen şerri bahane etmeyecek, hayırhahlığını ilelebet muhafaza ve müdafaa edeceksin. Zira kötülük, esarettir. Manevi istiklalini ve manevi hürriyetini ancak insan olmakla kazanabilirsin.

Düşman bütün tersanelerine girmişse, vazifeye atılmadan önce düşüneceksin. Önce, düşman mı diye soracaksın. (Çünkü bugün düşman olan yarın dost olabilir.) Sonra onu kendine düşman etmek için ne hata yaptığını düşüneceksin. (Çünkü düşmanlık, herkes için ağır bir yüktür.) Gönlünü kazanmayı deneyeceksin. Tersaneyi beraber işletmeyi teklif edeceksin. (Öylesi her ikiniz için daha kazançlı olabilir.) Sonuç alamasan, bir tersane uğruna düşman olmaya değer mi diye bir kere daha kendine soracaksın. Bunları yapabilirsen, inan, dünyanın tüm tersaneleri senin olur. Tüm ordular sana boyun eğer. Tüm kalelerini terkedecek gücü ve güveni kendinde bulursun.

Memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar sana “düşünmeyeceksin!” diyebilirler. Kendi çorak ve bencil emellerine seni muhafız ve müdafi yapmak isteyebilirler. Kuşaklardan beri süren iktidarlarını bir gün daha korumak için senin damarlarındaki kanı talep edebilirler. Memleketin bütün tepeleri kan ve intikam bayraklarıyla donatılmış, bütün mektepleri zaptedilmiş, bütün mahkemeleri elde edilmiş, bütün gazete köşeleri bilfiil müstevlilere terkedilmiş olabilir. Millet, cehalet ve propaganda içinde serseme dönmüş olabilir.

Ey insan evladı! İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, insan olduğunu unutmamaktır. Muhtaç olduğun kudret tanrı vergisi olan vicdanında ve her gün çalışarak geliştireceğin aklında mevcuttur.   

Taraf Gazetesi'nden  (29.10.2009) ç-alıntılanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2009, 19:07
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
hayt huyt
hayt huyt - 9 yıl Önce

"tanrı vergisi olan vicdan" çok tuttum bunu abi. şimdi bıraktım. vicdan mühim mesele. "üç mesele" içinde yeri var mı bilmiyorum. anti atacı olup ataist olmak ilginç

nasip
nasip - 9 yıl Önce

Allah ile ve İslam dini ile dalga geçen bir adamın başkalarına insan olmayı önermesi kadar abes bir durum olamaz.Önce sen insan ol.

Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 9 yıl Önce

İyi güzel başlamışsın da devamında saptırmışsın. Hiç kimse kusura bakmasın birileri vatana saldırınca İNSAN olan durup bakmaz. Hele hele madem girdin gel paylaşalım demez.

Diğer bir mesele arkadaşın da dediği gibi İNSAN olan önce kendi İNSANlığını tartar. İnsanların sizin nezdinde insan olması için ateist olması gerekiyor. Yoksa bir Müslüman sizin için dini ve yaratıcısıyla dalga geçilecek bir varlıktan öteye geçemiyor. Bırakın bize maval okumayı.

Eyüp YILDIRIM
Eyüp YILDIRIM - 9 yıl Önce

Bazen söyleyene değil, söylenene bamasını bilmek gerekiyor. Gençliğe Hiabeyi zaten Kemal Paşa değil, İsmet Paşa yazmıştır. Bu ayrı bir şey ama muhtevası hakikaten faşist ve savaşçı bir kafanın ürünüdür. Hiç bu açıdan bakmamıştım. Nişanyan haklı. Vicdan öncelikli meselemiz. Ateistlikten de önce.

engin derya
engin derya - 9 yıl Önce

ateist mi değil mi anlayamadım. önce ipe sapa gelmez laflar ediyor şimdi de tanrı vergisi vicdandan bahsediyor!

banner19

banner13

banner20