Niçin bu ismi seçtiler?

Bir yazının, bir şiirin ismi seçilirken bile ne kadar sancı çekilir. Ya bir yayınevinin ismi seçilirken?

Niçin bu ismi seçtiler?

 

Niçin bu ismi seçtiler?

 

Kitap Dergiciliğinde çok tatlı bir yeri vardı Kitap Dergisi'nin. O dergiden kimler geçmedi ki!!

Özellikle 1992-93'e kadar çok başarılı bir dergicilik yapmıştı Kitap Dergisi. Ve uzun ömürlü de olmuştu. Son yıllarında özgünlüğünü kaybetmişti ne yazık ki ama yine de müthiş bir şeydi Kitap Dergisi. 

İşte o güzel dergiden tam www.dunyabizim.com 'luk bir haber. 

Belki de sitemizin temelleri taa o zamanlar atılmıştı!

 

 

İnkılâb Yayınları

 

Yayınevimiz, 1977"de yayınlanmaya başlayan “İslâmî Hareket” dergisinin çizgisini ifade etmesi nedeniyle “İnkılâb” ismini seçmişti. Önce dil tartışmaları içinde bulduk kendimizi. Halbuki bu tür kaygıları hiçbir zaman taşımadık. Bu nedenle, devrim yerine “inkılâb”ı seçmediğimizi ifade etmek için, okuyucalara kavramın Kur"an"î ve tarihî imajını hatırlattık.

 

İstedik ki, irfanımız kuru bilgiler yığını haline gelmesin, aksine bir takım değerlerle içiçe olsun. Çünkü inanıyoruz ki, “İnkılâb” hayatın her alanına tekabül etmelidir. Eğer böyle bir değişim yaşıyorsak, hayatı bir takım bölmelerde değil, bütünüyle değerlendirmek gerek. İşte bu inançla işe ismimizle dünya görüşümüz arasındaki bağlantıyı kurmaktan başlamalıyız dedik..... ve “İnkılâb”ı seçtik.

 

Pınar Yayınları

 

Pınar ismi aslında yükseköğretmen okulu"nun 1940"larda çıkardığı bir derginin ismidir. 1940"larda çıkan dergi 1974"lerde bir grup arkadaş Yüksek Öğretmen Okulu"nun kapanması dolayısıyla dergiyi müstakil bir dergi olarak çıkarmaya başladı. Bu süreç zarfında dergi hem fikrî olarak hem de yönetim kadrosu olarak çok değişiklikler geçirdi. 1978"de bugünkü yayınevi çizgisinin başlangıcını oluşturacak bir çizgide yayınını 1979"un ortalarına kadar devam ettirdi. Aynı yıl içinde biz yayınevini kurduk. Okuyucu genelde bizi biraz da derginin ismiyle tanıdığı için yayınevine de Pınar ismini koyduk. Yani bu isim bizim özel seçimimizden ziyade tevarüsen bize intikal eden bir isim oldu.

 

Kitap Dergisi, Mayıs 1986, Yıl.1 Sayı.3, sf 19

 

Mehmet Erken

YORUM EKLE
YORUMLAR
not düşen
not düşen - 15 yıl Önce

inkılâb ismi sosyolojik manâsıyla da tutarlı bir isim olmuş. devrim sürekli eskitilirken ve altı boşaltılırken, inkılâb bize tutarlı bir yol gösteriyor ilimsel anlamı ile de bize potansiyel gücümüzü hatırlatıyor.

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 15 yıl Önce

'yahû sayın hocam bu nice kitaptır, tarumar eyledi melekelerimi' yollu yakınmalarımın sonucu bir anektod, bu odur: imdi mübarekler, bu kitap dergisi çıktığı vakitlerde çok tutulur imiş. bizim yaşımız tutmuyor maalesef. ikili muhabbet esnasında abdurrahim hoca anlattı geçen. o vakitler, aliya'nın 'doğu ve batı arasında islâm' eseri yayınlanmış ve ali bulaç kitap dergisi'nde bu kitap üzerine yazdığı yazısını, 'bu kitabı türkiye'de anlayacak aydın yoktur.' cümlesiyle süslemiş. e haklı diyo