Kuss bin Saide çıktı ve dedi ki…

Cahiliye devrinin son günlerinde, Ukaz panayırında, bir şâir, Kuss bin Sâide yüksekçe bir eyvandan insanlara sesleniyor..

Kuss bin Saide çıktı ve dedi ki…

Cahiliye devrinin son günleri. Hz. Muhammed Mustafâ s.a.s Efendimiz’in, insanları İslâm dinine çağırmasına iki yıl kalmış. Yer, Kâbe-i Muazzamâ çevresinde her yıl kurulan Ukaz panayırı. Panayırın en hareketli ve kalabalık günlerinden biri. Yaşı hayli ilerlemiş bir pîr-i fâni, bir şâir, Kuss bin Sâide yüksekçe bir eyvandan insanlara sesleniyor:

Yemin ederim Allah katında bir din vardır ki…

“İnsanlar!.. Geliniz, dinleyiniz, belleyiniz, ibret alınız. Yaşayan ölür, ölen fenâ bulur, olacak neyse olur.

Yağmur yağar, otlar biter, çocuklar doğar; annelerinin ve babalarının yerini alır. Derken hepsi ölür gider. Hâdiselerin ardı arkası kesilmez, hepsi birbirini kovalar.

Kulak tutunuz, dikkat kesiliniz.

Gökte haber, yerde ibret alınacak şeyler var. Yeryüzü bir büyük dîvân. Gökyüzü bir yüksek tavan. Yıldızlar yürür, denizler durur. Gelen kalmaz, giden gelmez. Acaba vardıkları yerde hoşnud oldukları için mi kalmadalar, yoksa orada kalıp uykuya mı dalıveriyorlar?..

Yemin ederim, yemin ederim Allah katında bir din vardır ki, şimdi içinde bulunduğumuz dinden daha sevgilidir. Ve Allah’ın gelecek bir peygamberi vardır ki; gelmesi pek yakındır, hatta gölgesi başımızın üstüne geldi bile.

Evvel geçip gidenlerde ibret alınacak çok şeyler var

İnsanlar!

Hani ya babalar, dedeler, atalar?.. Nerde soy sop? Hani o süslü saraylar ve mermer binalar yükselten Ad ve Semûd kavimleri?.. Hani ya, dünya varlığıyla gururlanıp da kavmine; “Ben sizin en büyük ilâhınız değil miyim?” diyen Firavun ile Nemrut? Onlar ki; zenginlikçe, kuvvet ve kudretçe sizden çok üstündüler. Ne oldular? Kara toprak onları değirmeninde öğüttü, toz edip savurdu. Kemikleri bile çürüyüp dağıldı. Evleri yıkılıp ıssız kaldı, yurtlarını şimdi âvâre köpekler şenlendiriyor. Sakın onlar gibi gaflete düşmeyin; onların yolundan gitmeyin.

İnsanlar!..

Herşey fânidir; bâki olan ancak Allah’dır. O ki birdir, ortağı ve benzeri yoktur. İbâdet edilecek ancak O’dur. Evvel geçip gidenlerde ibret alınacak çok şeyler var. Ölüm bir ırmaktır; girecek yerleri çok ama çıkacak yeri yoktur.

Büyük küçük hep göçüp gidiyor, giden geri gelmiyor. Kesinlikle biliyorum ki; herkese olan size de, bana da olacaktır..”

Ahmed Sadreddin, Mürsel Sönmez’den aktardı

Yayın Tarihi: 19 Mayıs 2020 Salı 09:00 Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2020, 00:22
banner25
YORUM EKLE

banner26