Efendimizin emrettiği 9 haslet

Merhum Ali Ulvi Kurucu'nun hatıralarını anlattığı muhteşem kitaptan rivayetle, Hz. Peygamber'in ümmetine emrettiği dokuz hasleti alıntılıyoruz.

Efendimizin emrettiği 9 haslet

Merhum Ali Ulvi Kurucu'nun hatıralarını anlattığı muhteşem kitaptan rivayetle, Hz. Peygamber'in ümmetine emrettiği dokuz hasleti alıntılıyoruz. Hz. Peygamber şöyle buyurmuş: "Rabbim bana dokuz ahlâkla ahlâklanmamı, dokuz hasleti, dokuz huyu ahlâk edinmemi emrediyor. Ben de size ey ümmetim, bu dokuz huyu ahlâk edinmenizi emrediyorum.

Birinci haslet: "Haşyetu'llah."

Gerek vahdette, gerek kesrette Allah'dan korkacaksın. Gerek yalnız başına kaldığında ve gerek halkın arasında, kalabalık içinde bulunurken Allah'dan korkacaksın. Allah korkusu... Allah'ın her yerde, her an, zaman ve mekânda hâzır ve nâzır olduğunu unutmamak. İşte bu ahlâk, bu duygu her güzelliğin başıdır. Zaten bu şuura bürünen bir kimse, Allah'a asi olamaz ki... Allah görüp duruyor; hâzırdır, nâzırdır. O'nun gördüğünü ne polis görebilir, ne jandarma görebilir ve ne başka bir kimse...

İkinci haslet: "Ve kelimetu'l-adli."

Gerek sükûn, ferah ve huzur anlarında ve gerekse öfke ve gazap hâllerinde, daima adâletle davranacak, hakkı söyleyeceksin... Bu çok zordur. Zira münafıklığın alâmetlerinden birisi de, "iza hâseme fecer" yani kızdı mı taşar, haddini aşar, ağzına geleni söyler. Haddini aşar; yani adâletten uzaklaşır. Kızdırmaya gelmez, içini döker...

Üçüncü haslet: "Ve'l-kasd fi'l fakr ve'l gınâ."

Gerek zengin, gerek fakir, bolluk veya darlık hâlinde, iktisattan ayrılmayacaksın. İsraf yok. E canım, Allah verdi! Verdi ama, malın çoksa israf etme, boşa harcama, fakire ver, adam yetiştir. İsraf yapacak zamanda değiliz... Ne gençler var, okuyacak, âlim olacak, adam olacak.

Dördüncü haslet: "Ta'fu ammen zalemek."

Zulmedeni affedeceksin.

Müslüman kardeşlerinde sana zulmedeni, kötülüğü dokunanı affedeceksin. Sana bir zararı dokundu: "İnsandır yahu, kasden yapmaz, Müslüman Müslüman'a zulmetmez, hata etmiştir," diyeceksin. "Allah benim sabahtan akşama kadar kaç tane hatamı affediyor!" diye düşüneceksin. Allah'ın ahlâkıyla, Resûlü'nün ahlâkıyla ahlâklanmak vardı ya, işte: Sana zulmedeni affedeceksin.

Beşinci haslet: "Ve tasilu men kata'a."

Gelmeyene gideceksin.

Altıncı haslet: "Ve tu'ti men haramek."

Vermeyene vereceksin.

Yedinci haslet: "Ve en yekûne nuthuke zikran."

Konuşman zikir olacak.

Sekizinci haslet: "Ve sumtuke fikran."

Susman tefekkür olacak.

Dokuzuncu haslet: "Ve nazaratuke ibraten."

Bakışın ibret almak için olacak.

Ben, İmam Şâfii'nin "Eğer Kur'ân-ı Kerim, yalnız Ve'l-asr sûresinden ibaret olsaydı, yine yeterli olurdu, insanlığı mes'ud etmek için kâfi gelirdi," dediğini duyduğumda, "İmam Şâfii, âyet-i kerime olarak bu sûreyi bulmuş, acaba hadis-i şeriflerin arasından hangisini seçerdi?" diye düşündüm ve bu hadisi buldum.

Eğer hakikaten bizler, bu hadise uysak, dünyada ve âhirette mes'ud ve muazzez oluruz. Uymadığımız hâlde ise fitne ve perişanlık muhakkaktır. Çünkü hadis-i şerifin başında Efendimiz, "Rabbim bana dokuz ahlâkla ahlâklanmamı emrediyor; ey ümmetim ben de size emrediyorum," buyurmuştur. Peygamberinin emrine uymayan, muhalif yollara giden bir ümmet fitneye uğrar, perişan olur.

Bu dokuz hasletten dört, beş ve altıncılara bilhassa dikkat edilmelidir. "Zulmedeni affet, gelmeyene git, vermeyene ver..." Peygamber Efendimiz'in sîretinde gördüm: Seyyidina Ali'nin rivayetine göre bu üç düstur, Resûl-i ekrem'in kılıcının üzerinde yazılı imiş...

Efendimiz, "Ve buistu li ütemmime mekârime'l-ahlâk" Ben mekârim-i ahlâkı, ahlâkın en yüksek şekillerini tamamlamak için gönderildim, buyurmuşlar. Sahabe-i kiram, "Ma hiye mekârimu'l-ahlâk ya Resûlallah?  Mekârimu'l-ahlâk nedir, üstün ahlâki vasıflar nelerdir ya Resûlallah? diye sormuşlar. Efendimiz, işte bu üç kaideyi söylemişlerdir: Zulmedeni affet. Gelmeyene git. Vermeyene ver!..

Kötülük mü etti? Yanlışlıktır, hatadır diyeceksin... Sana gelmiyor mu? Sen ona gideceksin... İhtiyacın vardı, istedin vermedi mi? Ona lâzım olunca sen vereceksin. Elinde yoksa arayıp bulacaksın... Maksat: Müslüman Müslüman'dan kopmasın... Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) işte buna râzı değil.

Ali Ulvi Kurucu

(Üstad Ali Ulvi Kurucu Hatıralar-2. Düzenleme: M. Ertuğrul Düzdağ. Kaynak Yay/2007.)

Esra Türkân ibretle ç-alıntıladı.

23 Eylül 2009 tarihli bu haberimizi Ali Ulvi Kurucu'nun vefatının sene-i devriyesi münasebetiyle yeniden dikkatlerinize sunuyoruz.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 10:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
büşra hacer şahbaz
büşra hacer şahbaz - 10 yıl Önce

Allah razı olsun esra ablacım durup düşündüren, layığıyla yapamadığımızdan başımızı eğdiren, hayatımıza her hadislerde olduğu gibi yön tutan, hemen kendi yaşantımızı gözden geçirttiren bir paylaşımdı.. Efendimizin; "Ey ümmetim, bu dokuz huyu ahlâk edinmenizi emrediyorum" çağrısına yürekten uyanlardan olabiliriz inşAllah.. Selamun aleyküm

Hatice Algın
Hatice Algın - 10 yıl Önce

"konuşman zikir... susman tefekkür..."

Esra, grubumuzla Ali Ulvi Kurucu hatırası okumaları yaptığımız günleri hatırlattın, hakkaten iyi geldi.

fatıma şimşek
fatıma şimşek - 10 yıl Önce

"Zulmedeni affet, gelmeyene git, vermeyene ver..."
dikkat karşısındakini kucaklayan tavır bu olsa gerek. ...
zulmadenin affını ümid ederek örten,gelmekten çekinen veya inat edene selam diyen,veremeyenin yürek genişliğine vesile olabilecek duruşta olabilmek......

şeyma karakuş
şeyma karakuş - 10 yıl Önce

Allah C.c Ali Ulvi Kurucu'dan razı olsun. Hatıralar kitabını almayanlara şiddetle öneririm

ahmed arif akar
ahmed arif akar - 9 yıl Önce

Üstadın hatıralar kitabı Ertuğrul Düzdağ gibi samimi bir kalemin elinde muhteşem olmuş.tabi yaşayan da yazan da Üstad.kitabı okuyunca aklıma şu ibare düştü:maalesef düşen medeniyet uçağımızın kara kutusu bu kitapta anlatılmış.Ertuğrul Düzdağ Hoca bir yerde Üstada,Hocam bu hatırat kitabınız,çok zikrettiğiniz Mehmet Akif in Safahatı kadar bu millete hizmet edecek diyor.elhak doğru.defaaten okumalı ve tavsiye etmeli.Ali Ulvi Hocamıza rahmet,Ertuğrul Düzdağ Hocamıza sağlık ve afiyetler dilerim.

banner19

banner13