2019’da izlediğim en iyi 10 film

Sosyal medyada ve internet sitelerinde, farklı alanlarda sene sonu listeleri yayınlanıyor. Ben de bu furyaya katılıp 2019’da izlediğim en iyi filmler listemi paylaşmak istiyorum. 10 filmle sınırlı tutmamın sebebi bir tercihten ziyade, en iyi başlığıyla yapılan bir seçimde yer alacak çok fazla da film olmaması işin aslı. İyi desek şüphesiz bu liste uzayıp 20 filmi bulabilirdi. İkinci bir konu filmlerin tamamı 2019 yapımı filmler değil. Başlıkta da yer aldığı haliyle 2019’da ilk defa izlediğim en iyi 10 filmi listeledim. Filmleri önce en iyiden daha az en iyiye doğru sıralamak istedim fakat bunu başaramadım. Çünkü kendi açımdan bir filmin çok iyi bir film olması, o filmin gerçekliği aşan, aşkınlaşan, manevi deneyime kapı aralayan potansiyeli ile ilgiliyken listede böyle olmadığı halde başka özellikleri ile çok iyi olmayı başaran filmlere de yer verdim. Hal böyle iken hangisini öne hangisini arkaya koyacağım noktasında işin içinden çıkamadım. Filmleri karışık olarak listeleyip bu filmlerin kendimce neden en iyi filmler olduğunun kısa açıklamasını yaptım.

1. Bozkır – Ali Özel

Ali Özel’in yazıp yönettiği film, Antalya Film Festivali’nde eleştirmenler tarafından en düşük puanı aldığı halde jüri tarafından neredeyse ödül yağmuruna tutuldu. Ondan fazla ödül alan film, jüri insiyatifi ile mi bu ödülleri aldı yoksa gerçekten iyi bir film miydi? sorusu hemen akla gelmiştir. Bozkır aldığı ödülleri fazlasıyla hak edecek derecede iyi bir film. Filmi iyi yapan ise insanın ne demek olduğunu güçlü anlatısı ile ortaya koyuyor oluşu. İncelmiş, incelirken de yücelmiş sanat eserlerinin yaptığı gibi, ortaya koyduğu detaylarla ruhun yüceliğine işaret etmeyi başaran bir yapım.

2. Aga – Milko Lazarov

Milko Lazarov’un yönettiği, Bulgaristan yapımı film, doğanın kalbinde, doğanın şiiriyle iç içe yaşayan yaşlı bir çifti konu ediniyor. Doğa ne verdiyse onunla karnını doyuran, doğanın sükûnetine saygılı iki insanın yaşamı her ne kadar huzur dolu görünse de derinde bir özlemin varlığı fark ediliyor zamanla.  Bu özlemi gidermek için çıkılan yol ise doğanın kademe kademe çekilişi ve kocaman bir çukurdur...  Dersu Uzala tadında onun kadar doğanın kalbinde ve en az onun kadar insani bir film.

3. Ada – Pavel Lungin

İnsanın hatalarıyla ve de vicdanıyla insan olduğu gerçeğini merkeze koyan film, günahtan arınıp yücelmenin şahitliğine çağırıyor. Dönülmez bir hatadan yola çıkan bir insanın aziz mertebesine yükselişi son noktada vicdanı işaret ediyor. Filmin özeti şu: İnsan vicdanına hesap verdikçe insanlaşır. İnsanlaştıkça da beşeri bağlarından arınır, saflaşır.  

4. Mutlu Lazzaro – Alice Rohrwacher

İsa ansızın gelirse ne olur? Yersiz yurtsuz, ait olduğu yeri arar, hayalet muamelesi görür, kiliseye dahi alınmaz ve belki de bankada, sırayı ihlal ettiği için dövülerek öldürülür…
Katıksız saf iyinin, İsa mertebesine yükselmesi, İsa'nın iyilik üzre yeryüzüne inmesi ve bu iki katmanlı yolculuğun gerçeklikle uyum içerisinde bir filmi var etmesi.  Alice Rohrwacher bunu etkileyici bir şekilde başarıyor.
Çağa, insanı sömüren sistemlere, inanca dair müthiş bir film.

5. Oray – Mehmet Akif Büyükatalay

Avrupa’da yaşayan Müslüman bir gencin inancı ile yaşamı arasında verdiği mücadeleyi gerçekçi bir bakışla sunan ve yarıştığı 69. Berlin Film Festivali’nde En İyi İlk Film Ödülü alan Oray, tutunmanın zorluğuna dair başarılı bir anlatı. Filmi benim için en iyi yapan ise anlatıdaki samimiyet ve anlatılanı aşmaya imkân veren detayların oldukça iyi kullanılması.

6. Bağlılık – Aslı – Semih Kaplanoğlu

Semih Kaplanoğlu’nun Bağlılık Üçlemesi’nin ilk filmi olan Aslı, insanın fıtri noktadaki bağlılıklarına dikkati çekmesi ile kıymetlenen bir yapım.  Tartışmaların, peşin hükümlerin, reddiyelerin dışında eserin kendisine bakınca göz yaşartıcı bir insan hikâyesi görmek mümkün.

7. Parazit - Bong Joon-ho

Birçok duyguyu güçlü bir şekilde aynı yapı içerisinde toplamayı başaran bir film Parazit.  Güldüren, hüzünlendiren, geren ve korkutan sahneleri film duygusundaki bütünlüğü bozmadan aktarmak büyük bir yönetmenlik başarısını gösteriyor.   

8. Marriage Story - Noah Baumbach

Boşanmak mümkündür ama arada bir çocuk varsa ayrılmak pek değil. Ayrılamamanın filmi Marriage Story. Bir çırpıda ifade edilen, "Olmadı, anlaşamadık ve bitti" cümlesinin iki saati aşkın sürelik bir şerhi.
Biçimsel açıdan bariz bir tarafı yok filmin. Fakat konusuna ve konunun son derece başarılı diyaloglar ve de müthiş oyunculuklarla ele alınışına mutlaka değinmeli. Diyaloglarla ilerleyen yavaş ama bu yavaşlık içerisinde hayata yaklaşmayı oldukça iyi başaran bir film. 

9. Dogman - Matteo Garrone

Filmin başarısı, ana karakter ve o karaktere hayat veren oyuncunun uyumunda saklı. Mekânı ve genel anlamda atmosferi de oldukça başarılı kurulmuş bir yapım. İyi biri neden kötü eylemlerde bulunur? İnsan kötülüğe ne kadar sabredebilir? Kötü olmak bazen iyi olmaktan daha mı zordur?  gibi insani ve vicdani sorularla baş başa bırakan bir film.

10. Gümüş (kısa film) – Deniz Telek

Ulusal ve uluslararası birçok yarışmada ödüllerle dönen kısa film, sahip olduğu duygu derinliği açısından kısa film sınırlarını aşan bir yapıya sahip.  Bunu, filmin sonunda bıraktığı boşlukla başarıyor yönetmen. O boşluk ki şiir oradan geldiği gibi insan da o boşluklardan aşkınlığa, maneviyata açılır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Can Köse
Ahmet Can Köse - 3 yıl Önce

Dün TRT 2 de Aga adlı film izledim. Daha önce bu listeyi okumuştum. Aga'yı yeni izleyebildim ne yazık ki. Muhteşem görüntüler vardı . Aslında keşke şuradaki görüntüleri fotoğraf makinamla ben çekebilseydim dediğim anlar çok oldu. Şu filmlerin Dvdsi çıksa alacağım. Gelecek kuşaklar izlesin diye saklardım. Teşekkür ederim. Diğer filmleri de bir biçimde izlerim inşAllah. Sağolun Serdar Bey.