, 20 Temmuz 2018
Yavuz Ertürk
Yavuz Ertürk
Adıyaman/Besni doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini Gaziantep’te, üniversite eğitimini Gazi Üniversitesi'nde tamamladı. Evli. Ankara’da yaşıyor.

Şiirleri Aşkar ve Ay Vakti dergilerinde; eleştiri ve değerlendirme yazıları www.dunyabizim.com sitesinde yayınlamaktadır.

E-posta: [email protected]

Evlâd-ı Fatihan diyarı Balkanlar, geçmişte düşünce ve edebiyat alanlarında bereketli bir coğrafyaydı. Osmanlı İmparatorluğu’ndan kopması ve sonrasında yaşadığı göçler, yeni kurulan devletlerin baskıları yüzünden uzun bir sessizliğe büründü. Sizleri bu sessizliği bozmaya niyetlenmiş bir eğitim kurumuyla tanıştırmak istiyoruz: Fettah Efendi Eğitim ve Düşünce Derneği. Yavuz Ertürk’ün röportajı.
16/07/2018 09:00
İzlenme: 2202
Sevba Abdula Fettah Efendi yi Balkanlardaki Tarihimizin Bir Sütunu Olarak
Edward Said ile Tarık Ali’nin yaptığı söyleşiler dizisinden oluşan ''Edward W. Said ile Konuşmalar'' kitabında Edward W. Said’in hayatı, edebiyat ve müziğe olan ilgisi ve Filistin konusundaki görüşleri kitabın üç ana bölümünü oluşturuyor. Yavuz Ertürk yazdı.
18/04/2018 11:00
İzlenme: 2612
Kendini İlim ve Müzikte Bulan Biri Edward Said
Eşyadan hakikate, maddeden manaya doğru yolculuk, Mustafa Kutlu'nun ''İlmihal Yahut Arzuhal'' kitabının temelini oluşturuyor desek yanlış olmaz sanıyorum. Günlük, gündelik meselelerin hikemî bir üslupla ele alınıyor oluşu, bu yazılara, hem zihinlere hem de kalplere doğrudan hitap eden bir mesaj olma özelliği kazandırıyor. Yavuz Ertürk yazdı.
16/04/2018 08:00
İzlenme: 3302
Mustafa Kutlu ile Maddeden Manaya İyiliğe Güzelliğe Yolculuk
Dergâh Yayınları’ndan bir kadirşinaslık örneği, 'Mustafa Kutlu Edebiyatta 50. Yıl Ajandası'... Bu tatlı çalışma Mavi Kuş’un kapak deseniyle açılıp yine aynı desenle kapanıyor. Kutlu’nun hayatından ilklerin de tarihleriyle not edildiği bu ajandada Kutlu'nun desenlerinin yanısıra, yayınlanmış kırka yakın eserinin nerdeyse tamamından tadımlık bölümler de paylaşılıyor. Yavuz Ertürk yazdı.
29/01/2018 08:00
İzlenme: 2884
Mustafa Kutlu'nun Yazarlıkta 50 Yıl'ına Özel Ajanda
89 yıllık hayatında birçok önemli eser telif etmiş ve çalışmalarının büyük bir kısmını yine Türkistan tarihine ve davasına vakfetmiş bir müellif Baymirza Hayit... ''Türkistan - Rusya ile Çin Arasında'' adlı eserinde de Hayit, Timur’un ihtişamlı devleti ve döneminden başlayarak yirminci asrın ortalarına kadar uzanan yaklaşık sekiz yüz yıllık bir Türkistan tarihinden haber veriyor. Yavuz Ertürk yazdı.
31/10/2017 10:00
İzlenme: 2854
Ölüm Hicret Kimsesizlik Türkistan
Mustafa Kutlu’nun 'Tarla Kuşunun Sesi' hikâyesinin ilk bölümü Sultan Abdülhamid Han zamanında yaşayan Molla Murat ve çevresini anlatırken, ikinci bölüm Molla Murat’ın ikinci kuşak torunlarının yaşadıkları dönemi ve karmaşıklığı anlatıyor. Kutlu'nun son dönemlerde yayınlanan hikâye kitaplarına göre daha hacimli olan eserin dili, kurgusu ve merak uyandırıcılığı yine aynı. Yavuz Ertürk yazdı.
18/10/2017 11:00
İzlenme: 3125
Bir Ailenin Birbirine Benzemez Kuşaklarının Hikayesi Tarla Kuşunun Sesi
Yılmaz Özakpınar, ''Kültür ve Medeniyet Üzerine Denemeler'' kitabında biraraya getirdiği yazılarında, ezbere yapılan bir Batı muhalefetiyle değil, düşünceye ve düşünmeye dayalı İslâmî bir duruş sergilemesiyle hem ufuk açıyor hem de okurunu bu doğrultuda gayrete getiriyor. Yavuz Ertürk yazdı.
28/08/2017 11:05
İzlenme: 2347
Yılmaz Özakpınar'dan Kültür ve Medeniyete Derinlikli Bir Bakış
Üç yılda on sayı çıkan ve kapanış sayısı da Abdurrahman Cahit Zarifoğlu’na ayrılan Okuntu dergisi, keşke devam etseymiş dedirten bir muhtevaya ve zenginliğe sahip. Alişan Demirci’nin yönettiği derginin bu son özel sayısını yayına hazırlayanlar ise Ali Bayram, Âsım Gültekin ve Esra Özdemir. Yavuz Ertürk, Okuntu dergisinin bu özel sayısına değindi.
16/06/2017 11:00
İzlenme: 3858
Vedalarımız da Okuntu Dergisinin Vedası Gibi Dolu Dolu Olsun
Mustafa Kutlu’nun son kitabı ''İyiler Ölmez'', önceki birçok kitabıyla örtüşen, benzeşen hatta birbirini tamamlayan özellikleri ile ön plana çıkıyor. Küçük hikayeciklerden müteşekkil bir uzun hikaye. Yavuz Ertürk yazdı.
09/06/2017 09:00
İzlenme: 4823
Damsız Duvarsız Mekteplerin Öğrenci ve Öğretmenleri
Cemal Kurnaz hocanın “Türkülerin Gücü” adlı eseri halk edebiyatındaki şiiriyete, ezgi ve sözün birlikte hayat verdiği türkülere dikkatimizi çekiyor. Çoğu isimsiz halk şairleri tarafından yakılan bu eserler, yıllarca süren ve halkın düzenlemelerinden geçerek, milletin tecrübelerinin sese ve söze bürünmüş birer mucizesi olarak günümüze gelmiştir. Yavuz Ertürk yazdı.
08/04/2017 11:00
İzlenme: 3180
Türk Milletinin Hayat Hikayesidir Türküler
''Mehmet Kaplan’dan Hatıralar Mektuplar'' adlı eser, bir ekol ve okul olan Mehmet Kaplan hocanın, doktora öğrencisi Orhan Okay’a gönderdiği elli civarında mektuptan oluşuyor. Bu güzide mektuplar sayesinde akademik eserleri ve isimleri ile kuşakların yetişmesinde büyük katkısı olan iki büyük ismin yetişme, yetiştirme süreçlerinin bir bölümü gün yüzüne çıkıyor. Yavuz Ertürk yazdı.
15/03/2017 11:00
İzlenme: 8769
Hoca-Talebe İlişkisine Güzel Bir Örnek Kaplan Hoca'dan Orhan Okay'a Mektuplar
Bazı eserler vardır, elinden çıktığı ustanın isminin önüne geçer. Süleyman Arif Emre’nin aksiyonla geçen hayatında sessiz sedasız kaleme alıp edebiyatımıza ve müziğimize armağan ettiği şiirleri de bu minvalde eserlerdir. Yavuz Ertürk yazdı.
16/01/2017 10:00
İzlenme: 5299
Süleyman Arif Emre'nin Şiirleriyle Nesiller Büyüdü
D. Mehmet Doğan, ''Kelimelerin Seyir Defteri'' kitabında mühim ve bir o kadar keder verici bir okuma yolculuğuna çıkarıyor okurunu. Kitabın başından sonuna kadar yanlış kullanımların, yabancı kelimelere karşı tasarlanan ve bir zaman sonra birçoğu tedavülden kaldırılan kelimelerin tenkidi yer alıyor. Verilen örneklerin izah ve açıklamalı eleştirileri ise bizi hayretler içinde bırakıyor. Yavuz Ertürk yazdı.
07/01/2017 12:00
İzlenme: 7189
Dil Devrimi' Bir Sıfırlama Operasyonudur
Yunus Emre, Niyazi Mısrî, Erzurumlu İbrahim Hakkı, Kaygusuz Abdal, Sun’ullah Gaybî, Vâhib Ümmî Halvetî gibi edebiyat tarihimizin yapı taşları olan isimlerden hazırlanan bu eserler, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından basımı yapılan divanlardan birkaçı. Yavuz Ertürk bu seriye değindi.
10/12/2016 08:00
İzlenme: 5222
Diyanet in Edeb Çalışmaları Durmasın Sürsün
Abdülbaki Kömür'ün, 'Bir Yolcudan Arda Kalan' ismini verdiği kitabında bize bir mazi yolculuğu yaptırışına tanıklık ediyoruz. Ân oluyor hüzünleniyor ân oluyor coşuyoruz. Yavuz Ertürk yazdı.
11/11/2016 08:00
İzlenme: 4098
Şuurumuza Dokunmaya Devam Ediyor Şiirleriyle