, 17 Temmuz 2018
Mehmet Akif Öztürk
Mehmet Akif Öztürk

Suriyeli oyun yazarı Sadullah Wannous’un kızı olan Dima Wannous, Suriye’deki sosyal yapıyı içerden bir gözle aktarmış 'Korkunun Çocukları' romanında. Romanın kahramanı kendi geçmişini, ailesini sorgulamaya başlıyor ve içinde yaşadığı Suriye ile ilgili çıkarımlarda bulunuyor. Mehmet Akif Öztürk yazdı.
06/07/2018 07:00
İzlenme: 882
Suriye'de Yaşananları ve Değişimi Romanla Anlatmış Dima Wannous
Friedrich Dürrenmatt’ın kült eserlerinden olan 'Yargıç ve Celladı'nda kahramanı komiser Berlach’ın gözünden, yardımcısı Tschanz’ın gözünden, kitaptaki diğer karakterlerin gözünden adalet, suç, krimonoloji kavramlarını işliyor, felsefeyi de işin içine katıyor ve sadece polisiye bir roman havasından kurtarıyor kitabı. Mehmet Akif Öztürk yazdı.
14/06/2018 09:00
İzlenme: 944
Dürrenmatt'tan Edebi ve Felsefi Bir Polisiye Yargıç ve Celladı
Jack Weatherford 'Cengiz Han' kitabında Cengiz Han’ın çocukluğunu, bozkırda nasıl iktidara yükseldiğini, tüm boyları bayrağı altında toplayıp Moğol ulusunu kurana dek yaşamını ve kişiliğini, onu etkileyen güçleri anlatıyor. Kitap edebî bir dille oluşturulduğu için roman okuyormuş havasına dahi girebiliyoruz. Efsanelere, rivayetlere bolca değinen yazar anlatımını kuvvetlendirmek için her yolu deniyor. Mehmet Akif Öztürk yazdı.
12/06/2018 13:00
İzlenme: 1313
Bir Batılıdan Cengiz Han'ın Edebi Portresi
''Havva’nın Evsiz Kızları'' kitabında ‘ev’ kavramını içine alan, ‘ev’ kavramına en ufak bir şekilde dahi temas etmiş konuları titizlikle inceleyen Lütfi Bergen, bu konu hakkında çalışacaklara da sağlam bir kaynak sunuyor. Mehmet Akif Öztürk yazdı.
29/05/2018 09:00
İzlenme: 7389
Ev'imizi Verdik Karşılığında Ne Aldık
'Deryadaki Ateş Barbaros Hayreddin' kitabında H. Serdar Tabakoğlu’na göre Barbaros ve kardeşlerinin, ağır kayıpları göze alarak, rahatlıkla görmezden gelebilecekleri savaş gemilerine hücum etmeleri sadece ganimet için değil, gazâ için denize açılan savaşçılar olmalarından kaynaklanmaktadır. Mehmet Akif Öztürk yazdı.
14/05/2018 10:00
İzlenme: 923
Korsanlığı Bile Gaza Düşüncesiyle Yapmış Barbaros Hayreddin
''Bir Zamanlar Anadolu’da'' filminin hikâyesine sahip olan ve filmde de muhtar rolünü oynayan Ercan Kesal, 'Evvel Zaman'da filmin perde arkasını yansıtıyor. 'Ben biraz da kıyamet gününe hazırlanır gibi hazırlanmıştım filmin çekimlerine' diyor Kesal kitapta.. Mehmet Akif Öztürk yazdı.
09/05/2018 12:00
İzlenme: 4864
Bir Zamanlar Anadolu da Filminin Perde Arkası Evvel Zaman'da
İbrahim Altay'ın ''Kontemporari İbrahim Efendi’nin Rüyaları'' kitabının kahramanı İbrahim Efendi birçok zamanda, pek çok yerde bulunabilen; zaman zaman bir kralın en sadık yardımcısı zaman zaman bir tekke müridi olabilen biri. Kitap, yalın bir dil ve sade bir üslûpla su içer gibi okunuyor. Mehmet Akif Öztürk yazdı.
28/04/2018 12:00
İzlenme: 1338
Zeus un Düğününden Sokrates in Horozuna İbrahim Efendi ve Rüyaları
Sonu kötü, kırıcı, yıkıcı biten aşklar, sevgisizlikler; hayatın yükünü çeken, dünyaya alışamayan, sistemden uzak kalmaya çalışan, zincir kitapçılara karşı sahafları, kurumsallığa karşı insanlığı, Ebru’ya karşı ebruyu tercih eden ve en saf halleriyle hayatın pek önemsemediği insanlar, ve daha fazlası İsmail Kılıçarslan'ın 'Böyle Şeyler Filmlerde Olur' kitabında... Mehmet Akif Öztürk yazdı.
22/04/2018 11:00
İzlenme: 1569
Böyle Şeyler Neden Sadece Filmlerde Olur
Siyaset, ticaret, makam, hırs… Bunların peşinde ömrünü çürütenlere bir doz Gökhan Özcan tavsiye ediyorum. Şu anda elimde olan 'Gözağrısı' kitabından başlayabilirler. Gözağrısı, bağırmıyor ama sarsıyor. Yol gösteriyor ama zorlamıyor. Hatta yolu açıyor. Kalıp vaazlar vermiyor. Saf olanı bulmaya çalışıyor; arıyor, çabalıyor, didiniyor ve saflığın merkezi çocukluğa yolunu düşürüyor doğal olarak. Mehmet Akif Öztürk yazdı.
16/04/2018 12:29
İzlenme: 2474
Mecburiyetlerin Peşinde Ömrünü Çürütenlere Bir Doz Gökhan Özcan
Poetik metin dendiğinde, terimlerle, farklı kelimelerle, uzun cümlelerle örülmüş yazılar akla gelebilir. Ancak Elyesa Koytak, nasıl ki şiirlerini anlaşılmak üzerine yazıyor ve editörü olduğu dergide de genelde bu tür şiirlere yer veriyorsa, 'Anlamın Kıyameti' kitabında yer verilen yazılarında da bu şekilde ilerliyor. Mehmet Akif Öztürk yazdı.
22/03/2018 08:00
İzlenme: 2700
Genç Bir Şairden Şiir Üzerine Mülahazalar
İslam Özkan’ın hazırladığı 'Çağdaş İslâm Düşüncesinin Sorunları' kitabı, geniş bir çerçevede İslâm düşüncesinin yaşadığı, özelde ise Müslümanlar’ın hem felsefi hem bireysel hem de toplumsal çıkmazlarını konu edinen ve farklı düşünürlerin makalelerini tek ciltte toplayan bir kitap. Eserde Hasan Hanefi, Abdulvehab Messiri, Muhammed Abid Cabiri ve Raşid Gannuşi'nin makaleleri yer alıyor. Mehmet Akif Öztürk yazdı.
23/02/2018 08:00
İzlenme: 3807
4 Düşünürün Kaleminden Müslümanların Yeni Uyanış Çağı
Milattan önceki zamanlarda başlayan ve günümüze kadar süren çok uzun soluklu ve hâlâ devam eden bir yolculuk bu. Ahmet Taşağıl’ın ''Gökbörü’nün İzinde'' kitabı Türklerin serüveninin izini adım adım sürüyor ve çok eski zamanlardan 20.yy’a kadar getirdiği bu hayatı okura sunuyor. Mehmet Akif Öztürk yazdı.
23/01/2018 11:00
İzlenme: 2813
Gökbörü'nün İzinde Uzun Soluklu Bir Yolculuk
''Şiir dille düşünce arasındaki bağın biçimsel yükünü üzerinden atarak başarıya ulaşır. Ama önce bu yükün ağırlığının hissedilmiş olması gereklidir. Oysa Türkiye’deki yaklaşım bu bağdan bi-haber olmayı erdem sayan bir safdillikle meşbû.'' İsmet Özel'in, Dergah dergisinin ilk sayısındaki 'Özgürlük İçin Şiir' başlıklı yazısını alıntılıyoruz.
07/01/2018 11:00
İzlenme: 3883
İsmet Özel Özgürlük İçin Şiir
Mustafa Dere’nin 'Biten Ömürler Kalan Hatıralar' kitabı, hatırası anımsanmaya değer, hatta anımsanması gereken on bir değerli ilim ve edebiyat insanının yakınlarıyla yapılmış söyleşileri ihtiva ediyor. Mehmet Akif Öztürk yazdı.
05/01/2018 11:00
İzlenme: 3042
Ahmet Tabakoğlu ile Kemal Tahir'e Orhan Okay ile Tanpınar'a Dair
Gustave Lanson, ''Edebiyat Tarihinde Usul'' adlı makalesinde daha önce bu konu hakkında duyduğumuz bazı düşüncelere zıt şeyler söylüyor. Örneğin, duygularımızın eser hakkında değerlendirme yapmamıza nasıl katkı sağlayabileceğini anlatıyor. Mehmet Akif Öztürk yazdı.
28/12/2017 08:00
İzlenme: 2771
Gustave Lanson Her Edebiyat Eseri Bir Sosyal Olaydır