, 19 Haziran 2018
Makas dergisi
Makas dergisi

Derdest edildiğimde saçlarımın ve sakalımın uzun olması, geçmiş yıllarda olduğu gibi birilerini rahatsız etmiş olacak ki ilk uygulama saçlarımın, sakalımın kesilmesi olacaktı.
07/06/2018 12:00
İzlenme: 854
Özgürlük Tıpkı Hayat Gibi Bir Gecelik Rüyaydı
İnternette İhsan Eliaçık İslâm’da Yok kelimeleri ile arama yapınca karşımıza uzun bir liste çıkıyor. Mesela ilk madde ''İslâm’ın beş şartı yoktur''. Devam ediyoruz. ''Kurban kesmek İslam’da yok', ''Namaz beş vakittir diye bir şey yok'', ''Miraç yok''… Uzun sözün kısası İhsan Eliaçık’ın ilmihalinde yüklemi yok olan cümlelerin haddi ve hesabı yok.
28/05/2018 12:00
İzlenme: 2098
Yüklemi 'Yok' Olan İlahiyatçı
‘Lokum paketinin üzerindeki streç filmi yırtmamla birlikte özgürlüğüne kavuşan pudra şekeri, sınır polisiyle bir anda kesişen gözlerimizin arasında bizimle kafa buluyordu. Film kopmuştu ama görüntü yavaş çekimde ilerliyordu sanki. Doğasına aykırı olarak sınır bölgesinde uçuşan pudra şekerlerinin Latin Amerika’daki herhangi bir sınır polisinin hayal gücünde, içi her şekilde doldurulmaya müsait ‘beyaz’ bir sayfa açabileceğini tahmin edebiliyordum.’ Ömer Musa Targal yazdı.
28/05/2018 11:00
İzlenme: 2242
Uyuşturucu Testini Başarıyla Geçen Hacı Bekir Lokumu
Yedi Güzel Adam dizisi; vurdulu kırdılı, entrika ve sapkınlığı konu alan dizilerin hakim olduğu bir dönemde ekranlara damgasını vurdu. Bizlere bu toplumda hala şiirin, edebiyatın ve erdemin bir karşılığı olduğunu gösterdi. Bu açıdan cesaret isteyen bir projeydi. Nevin Şahin yazdı.
27/05/2018 11:10
İzlenme: 1861
Yedi Güzel Adam Dizisi Bize Erdemin Hala Bir Karşılığı Olduğunu
Hayatından memnun değil misin?! Önce neyi değiştirmek istediğini bul ve yüzleş! Sorumluluk al ve kurban rolünden çık! Çünkü bu şikayet ettiğin hayata, davranışlara, çevreye sahip olmanda senin de bir payın var. Ancak sorumluluk aldığında bu payı fark edersin! Ve sadece farkında olduğun şeyleri düzeltme imkanın olur. Suçlamak ise gözleri kör eder.
26/05/2018 08:00
İzlenme: 4054
Yap Düzelt Değiştir ve Yolda Ol Hayatına Sahip Çık
Şükür; yüce Mevla’nın Kur’an-ı Kerim’de defaaten sorduğu ‘Hâlâ şükretmez misiniz?’ sorusunun bizi çağırdığı yaşam tarzının adıdır aslında… Fark etmeyi, akletmeyi, minnet duymayı, değerini bilmeyi, yetinmeyi, paylaşmayı, infak etmeyi, acizliği, Allah’a duyulan muhabbeti arttıran bir manadır bu. Çocuklarımızın yaratılıştan sahip olduğu ‘haz merkezli yönelimi’ dengelemek ve hazzın kaynağını ‘maddeden’ çıkarıp, ‘manaya’ yöneltmek için her yaş çocuğuna öğretmemiz gereken bir hakikattir.
25/05/2018 15:00
İzlenme: 2121
Tüketim Çağında Şükreden Çocuklar Yetiştirmek
''Yedi Güzel Adam” adı, Cahit’in bir şiirinden esinlenilerek, adeta bizim bir simgemiz oldu. Yedi Güzel Adam’ın arkadaşlığı Maraş Lisesi’ndeki öğrencilik yıllarında başlamış, Ankara’da ve İstanbul’da gitgide artarak, yoğunluk kazanmıştır. Şunu vurgulamak isterim: İdeolojimiz ortaktı. Hepimiz sapına kadar İslam devrimcileriydik.''
25/05/2018 13:00
İzlenme: 4055
Nuri Pakdil Bulaşıcı Bir Hastalıktır İnsanın Bozulması
''Berber dükkanımız meşhurlar sayesinde meşhur olunca, başka semtlerden de müşteriler gelmeye başladı. Halbuki bir berbere ancak tanıdık müşteriler gelir ve o berber hayatta değiştirilmez. Eskilerin bir lafı vardır hatta; ‘İcabı halinde karı değiştirilir ama berber değiştirilmez.’ Böylesine mühim bir yerdir.''
24/05/2018 13:45
İzlenme: 4925
Hasan Kaçan Duruş Dediğimiz Şeyi İşte O Gün Öğrendim
''İç çatışmaların yoğun olarak yaşandığı, bir arayış hikâyesi anlatmak istiyorum. Yol hikâyesi. Gel gitlerle dolu, acıtan bir dönüşüm hali. Bir düşüşü anlatmak ilgimi çekiyor. Genellikle, bir kemâl bulma hikayeleri anlatmayı sever insanlar. Modern zamanlarda yaşayan insanın savruluşlarını ve hiç olmadık karakterlerin hiç olmadık yerlere sürüklenmesini anlatmaya değer buluyorum. Yol ve arayış hikayelerinin en ilgi çekici yanı, kahramanın nereye savrulacağını kestirememek.''
24/05/2018 12:40
İzlenme: 1884
Tarık Tufan Yazmaya Tutundukça Varoluşum Güçlendi
''Yedi bacanak gidiyorlarmış. Saatlerce süren sükût canlarını sıkmış. ‘Ne olurdu, bir adam olsa da biraz laf etseydik!’ demişler… Biz de tıpkı böyleyiz. Milyonlarca herif, bir yere toplanmışız. ‘Ah bir hayır sahibi çıksa da çocuklarımız için mektep açsa!’ diyoruz.''
23/05/2018 07:00
İzlenme: 1700
Mehmet Akif Ersoy dan İnsanlık ve Başarı Dersleri
Kemal Tahir, müstear isimlerle 10’un üzerinde Mike Hammer romanı yazdı. Ama kahramanı ‘Mayk’ı, Kelleci Memet’e benzemekten kurtaramadı. Ahmet Kekeç yazdı.
22/05/2018 12:00
İzlenme: 824
Kemal Tahir in Mayk ı Biraz Kelleci Memet Biraz Kamil
''Rüyalarını kaybetmiş, renklerini yitirmiş bir çaresizliğin medeniyet olarak sunulması tam bir medeniyetsizliktir. Damarlarına sentetik rüyaları dolduran bir dünya, asla kurtuluşun ümidi rolüne soyunamaz. Estetik kaygılarını kaybeden hayallerini kaybeder, hayallerini kaybeden neslini kaybeder.'' Bahadır Yenişehirlioğlu yazdı.
22/05/2018 10:00
İzlenme: 688
Güvercinleri Köpeklere Kurban Edemeyiz