, 22 Eylül 2017
Dünya Bizim'de Eylül ayı dosya konumuz Eğitim

6860

Dünya Bizim'de Eylül ayı dosya konumuz: Eğitim

Eylül Ayı itibariyle dunyabizim.com olarak yeni bir uygulamaya geçmeye karar verdik. Bundan sonra her ay, belirli konuları gündemimiz olarak belirleyecek ve bu gündeme dair yazılara ağırlık vermeye çalışacağız. Mehmet Erken yazdı.

İlgili Yazılar
Geleneğimizde Her Kitap Her Mek n Bir Eğitim Alanı Okumasını
Geleneğimizde Her Kitap, Her Mekân Bir Eğitim Alanı; Okumasını Bilelim

Eğitim kalitesi düşük diyerek herkes suçu birbirine atmaya çalışıyor. Hepimizin eksiği var; fakat en büyük eksiğimiz kendimize ait çağın eğitim modelini kuramamış olmamızdır. Çağın Süleymaniye Külliyesi’ni kurmadan Takiyüddinler, Cezeriler yetişmesini bekleyemeyiz. Cihad Meriç yazdı.
16/09/2017 11:11
Ben Bir Okula Müdür Olsaydım
Ben Bir Okula Müdür Olsaydım!

Beni bir İmam Hatip Okuluna yönetici yapsalardı önce kendi konumumu, müktesebatımı ve çevresel şartları bir güzel kolaçan ederdim. Öğrencilere tarihin yükünü yıkmaz, kendi kaybettiklerimi onlarda bulma gafletinden uzaklaşır, onların kendi gerçeklik dünyalarında insan olarak gelişmelerine önayak olurdum. Necdet Subaşı yazdı.
13/09/2017 11:11
Felsefeden Sanata Ahl ka Dine Yükselmemiz L zımdır
Felsefeden Sanata, Ahlâka, Dine Yükselmemiz Lâzımdır

Ülkemizdeki eğitim sistemi üzerine bir türlü soluk aldıran, öğrenciyi yarış atından farklı kılacak bir proje geliştirilemedi. Oysa bundan 50 küsur sene evvel merhum Nurettin Topçu, o kıymetli 'Türkiye’nin Maarif Dâvası' kitabındaki 'Beklenen Gençlik' bölümünde, hem gençliğe yol göstermiş hem de hocalara nelerin üzerinde hususiyetle durmaları gerektiğini söylemişti. Yağız Gönüler alıntıladı.
24/10/2016 11:11
Eğitim Öğretime Yeni Bir Bakış Alternatif Eğitim
Eğitim Öğretime Yeni Bir Bakış: Alternatif Eğitim

Homeschool, unschool, flexi-school… Bu kavramları daha önce duydunuz mu? Eğer bunlar hakkında henüz fikriniz yoksa olması gerekiyor. Çünkü artık bunları daha çok duyacağız gibi görünüyor. Şerife Nihal Zeybek, Batı ülkelerinde yıllardır uygulanan, Türkiye'de ise yeni yeni taraftar toplayan bu alternatif/ yeni eğitim akımları hakkında yazdı.
23/10/2016 11:11
Öğretmenler Odasının Bir Farkı Olmalı
Öğretmenler Odasının Bir Farkı Olmalı

Öğretmenler odasının sohbetleri insanın ufkunu genişleten sohbetlerden ziyade günlük hayatımızın telaşlarına ayrılmış durumda. Sedat Palut yazdı.
09/09/2016 11:11
Öğretmenler odası renkli kişilikler galerisidir
Öğretmenler odası, renkli kişilikler galerisidir

Bizleri yetiştiren emektar öğretmenlere bir de bu gözle bakalım dedik. Amacımız onları anlamak ve anlatmak. Renkli dünyalarına misafir olmak. Serdar Arslan, öğretmenler odasındaki tipleri yazdı.
21/09/2015 15:03

Eylül Ayı gündemimiz “Eğitim”

Eylül ayı itibariyle dunyabizim.com olarak yeni bir uygulamaya geçmeye karar verdik. Bundan sonra her ay, belirli konuları gündemimiz olarak belirleyecek ve bu gündeme dair yazılara ağırlık vermeye çalışacağız.

Bu yeniliğin hem okurlarımız açısından, hem yazarlarımız açısından, hem de bizim açımızdan muhtelif faydaları ve değişiklikleri beraberinde getireceğini umuyoruz. Bu dosyaların hazırlanmasında yayın kurulumuz başta olmak üzere yazarlarımız ve mümkün olduğu mertebede misafir yazarlarımızın desteğini göreceğimizi umuyoruz.

Aylık gündemimiz, bir dergiden farklı olarak tek seferde, aynı konuda pek çok yazının yayınlanması şeklinde değil, yazıların ay içinde dağıtılması şekinde olacak.

Bu vesile ile sitemizde ve sitemizin alt kategorilerinde daha düzenli/belirli bir konu ve haber akışını yansıtabilmeyi amaçlıyoruz.

İlk ay için belirlediğimiz gündem ise okulların başladığı ay olması hasebiyle "Eğitim". Tabi ki ay içinde inşallah idrak edeceğimiz Kurban Bayramı da alt gündemimiz olarak kendine yer bulacak.

Bundan sonraki aylarda ise şimdilik belirlediğimiz konular Ekim ayı için "Üniversite", Kasım ayı için ise "Teknoloji" konusu. Bu ayki konumuz ve ilerideki konularımız için eleştirlerinizi, önerilerinizi ve katkılarınızı bekliyoruz.

Dünyabizim Buluşmaları yayınlandı

Geçtiğimiz günlerde, geçen sene her ay düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz Dünyabizim Buluşmalarımız da kitaplaştırıldı ve kitaplar elimize ulaştı. Bahçelievler Belediyesi’nin desteği ile bastırılan bu kitapları ofisimize ziyaret edenler alabilecek; aynı zamanda konuşmaların deşifreleri, yakın zamanda sitemizde yer alacak.

Son günlerde mahdud bir grup arkadaşımıza sitemizde yayınlanan yazıların haftalık özetini göndermeye başladık. Bu mailleri almak isteyen okurlarımız “dunyabizimgyy [at] gmail.com” adresine mail atabilirler.

 

Mehmet Erken yazdı


İlgili Konular