, 19 Nisan 2018
Enderun muhteşem bir yerdi benim için

İsmail Özdoğan

11089

Enderun muhteşem bir yerdi benim için

Onun dükkânı, edeple oturduğumuz, bir şeyler kapmaya çalıştığımız bir hürmet mektebi idi. Kimbilir kimler kimler istifade etti oradan.

İlgili Yazılar
Enderun İsmail Özdoğan vefat etti
Enderunî İsmail Özdoğan vefat etti

Enderun Kitabevi'nin kurucularından İsmail Özdoğan Hakk'a yürüdü...
05/09/2012 12:12
Daha Bir Dik Daha Bir Cemaat Olup Çıkardık Enderun dan
Daha Bir Dik, Daha Bir Cemaat Olup Çıkardık Enderun’dan

Galatasaray Lisesi’nde okurken can korkularıyla eriştiğimiz hafta sonlarında, gurbet ellerde cep delik cepken delik unutulmuşluğun ve yoksulluğun engin denizinde, kaçıp sığındığımız tropik bir cennet gibiydi Enderun Kitabevi. Haldun Lengerlioğlu'nun, 'Enderunî' İsmail Özdoğan'ın vefatının ardından kaleme aldığı yazıyı ilk kez yayınlıyoruz.
24/09/2016 11:11
Kitabın Üç Düşmanı Su Ateş ve Kadın
Kitabın Üç Düşmanı: Su, Ateş ve Kadın

Sahhaf İsmail Özdoğan ve dolayısıyla Enderun Kitabevi’nden hatıralar çeşitli meclislerde anılır, özlemle yâd edilir. İsmail Güleç de, evvelden çırak olarak çalıştığı Enderun Kitabevi’nin sahibi İsmail Özdoğan ile birçok kez görüşmüş ve ortaya 'Dem Bu Dem Demlen Bu Demden' kitabı çıkmış. M. Murtaza Özeren yazdı.
07/09/2016 09:09

 

Beyazsaray Kitapçılar Çarşısı’nı bir merkez, bir ocak kılan büyüklerden biri, Enderun Kitapevi’nin kurucusu İsmail Özdoğan Amcamız vefat etti.

Küçücük dükkânını bir ilim meclisine çevirmiş ve bunu on yıllarca sürdürebilmişti.

Enderun'un bir meclis, bir mektep olduğunu ise bilen biliyorduİsmail Özdoğan, Enderun Kitabevi Sahhaf

Beyazsaray Kitapçılar Çarşısı yerinden oldu, Yümni'ye taşındı. O meclisin görünmeyen bereketi Yümni'de de sürdü azalarak da olsa. O sahafa uğrayanlar yıllar geçtikçe yaşlanıyor, gençleri memur olup, öğretmen olup iş hayatına dalıp dünyanın, Türkiye'nin dört bir yanına dağılıyor; yaşlananları ise artık dışarı çıkmakta zorlanır hale geliyor, hastalıklarla boğuşuyordu. Yeni nesil televizyon başında, yeni nesil bilgisayar, internet başında idi. Kitapların, sahafların yolu unutulmaya başlamıştı. Enderun'un bir meclis, bir mektep olduğunu ise bilen biliyordu, geleni gideni eskisi gibi değildi belki ama keşfedebileni için orası yine de bir ocaktı.

Kimi kitap ilgilisi öğrenciler de oradan burs alırdı. Ben de onlardan biri idim. Yıllar geçti, İsmail Amca’nın oğlunun matbaasında dergi de bastırdım. Yıllarca Enderun'a gidip geldikçe orada çalışan Selçuk Çıkla ile daha çok sohbet ederdik biz. Biz derken Zeki Bulduk ve ben.

İçeri girdiğimizde bir kenarda oturacak yer varsa otururduk ve konuşmakta olan hazirûnun konuşmalarına kulak kesilirdik. Bir yandan dinler, bir yandan da kitapları tarardık, ne var ne yok, hangi kitaplardan haberimiz yok, daha neleri keşfetmeliyiz diye...

Özdoğan Amcanın dükkânı, Enderun, benim için masal diyarı gibi bir şey idi

İsmail Özdoğan Amca vefat etmiş. Yümni'ye, 'yeni' Beyazsaray Kitapçılar Çarşısı’na Fatih'te oturduğum günlerdeki gibi uğrayamıyordum son beş yıldır. Vefatlarını değerli büyüğümüz Ertuğrul Düzdağ'dan öğrendim.

Çok hüzünlendim.

İsmail Özdoğan, Enderun Kitabevi SahhafGüzel insanların, kendilerinden sonra gelenlerin üzerinde hakkı olur. İsmail Özdoğan Amca ile çok sohbetimiz olmadı. Üç beş mini diyalog.

Ama onun oluşturduğu ortam, işte o ortam... Onu oluşturmak modern zamanlarda herkese nasip olmaz, olmuyor. Görüyoruz, kimileri bir sürü paralar döküyorlar, yerler açıyorlar da bir türlü orayı bir ortam, bir merkez, bir mektep haline getiremiyorlar. İsmail Özdoğan Amca’nın dükkânı, mektebi, Enderun, işte o ortam benim için masal diyarı gibi bir şey idi. Masallarda harika şatolar olur ya. Bizim eski kalemi kuvvetli genç edebiyatçılarımızdan Mahmut Özdil'in tabiri ile söyleyecek olursam "Harikulade İşler Şatosu". Benim için öyle bir yerdi Enderun Sahaf.

Kimbilir kimlere emeği geçti, kimlerin nazını, zahmetini çekti. Kimlerin bir şeyler öğrendiği bir yer oldu Enderun Mektebi?!

Rabbim mekânını cennet eylesinİsmail Özdoğan, Enderun Kitabevi Sahhaf

İsmail Özdoğan Amca, Allah rahmet eylesin.

Sizin dükkânınız, Enderun, dine, dindarlara, kültüre, medeniyete, ilme, irfana saldırganlığın devlet politikası şeklinde on yıllarca uygulandığı süreç içerisinde zahirde bodrum katta, kimi manevi lisanlardan habersizlere göre eksiklikleri ile malul Beyazsaray Kitapçılar Çarşısı’nda benim için müthiş bir şato idi.

Rabbim mekânını cennet eylesin.Asım Gültekin rahmet duasıyla yazdı

 

Not: İsmail Özdoğan Amca'nın cenazesi, 6 Eylül Perşembe günü öğle namazını müteakip Karacaahmet Şakirin Camii'nden kaldırılacak.

Yorum
Enderun
Ekim Onsekiz
80 li yıollarda beyazıt civarında çalışırdım yani Beyazsaray kitapçılar çarşısına ve Sahhaflar çarşısına sıkça uğrayabilme şansım vardı çocuktum henüz Beyazsaraya cadde kapsından girip medrivenlerden indiğimizde tam karşımız gelirdi Enderun sürekli içerde aldığım kitabın yazarı ve çevirmeni hakkında sözü olan yaşlaır ilerlemiş insanlar olurdu Tezgahın üstünde 1940lardan kalma hiç okunmmamaış Semih Lütfü kitapevinin kitapları oldğunu anısmıyroum Sadettin Nüzhet in Büyük boy AŞık Ömer ini Refik
18/10/2012, 08:07
İsmail AMca
Hakan
İsmail Amca\'yı her Enderun\'a gidişimde onu kitap okurken bulmam, namaz vakti girer girmez namaz kılması ile hatırlayacağım. Acaba sunduğu hizmet devam edecek mi?
11/09/2012, 16:09
Allah rahmet eylesin
Ali Sir Velioglu
Kubbede hos sada birakan guzel insanlardan...bir devrin sahidi eslaftan...sahhaflik kalasinin son erlerinden...rabbim bu mubarek Cuma gunu hurmetine rahmetini ve magfiretini muzdad eylesin.cumle erbab-i sahhaftan ahirete gocenlerin ruhuna bir fatiha okuyalim insaallah
07/09/2012, 09:27
Dönüş O\'nadır ancak..
Allah rahmet eylesin.Arkasında güzel eserler bırakarak gidenlerden eylesin rabbim bizleri...
06/09/2012, 18:14
Innâ Lillâhi Ve Innâ Ileyhi Râciûn
fatihuşaklı
biz Allah\'ınız ve ancak O\'na dönücüleriz, Allah rahmet eylesin
06/09/2012, 14:58
Allah Rahmet Eylesin
Hasan Özköse
hislerimize tercüman olmuşsunuz, Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun...
05/09/2012, 16:42

İlgili Konular