, 21 Temmuz 2018
Tayyip Atmaca Şiir Serüvenini Anlattı

2910

Tayyip Atmaca, Şiir Serüvenini Anlattı

Şair Tayyip Atmaca, geçtiğimiz günlerde 'Şiirin Atlıları' programına konuk oldu ve şiir ve dergi serüveninden bahsetti. Şakir Kurtulmuş etkinlikten notlarını aktarıyor.

İlgili Yazılar
Her devrin kendine göre bir şiir anlayışı var
Her devrin kendine göre bir şiir anlayışı var

Tayyib Atmaca’nın genel yayın yönetmenliğini yaptığı Hece Taşları dergisinin edebiyat dünyasındaki diğer dergilerden farklı yanları var. Muaz Ergü yazdı.
22/05/2015 08:08
Samimi bir çabanın ürünü Hece Taşları
Samimi bir çabanın ürünü Hece Taşları

Hece Taşları dergisi, bir çığlıkla başlıyor bu sayısına. Ölümüyle vicdanları kısa bir süre de olsa harekete geçiren Aylan bebeğin ağzından sonu ölümle biten bir hicretin öyküsü anlatılıyor. Ahmet Serin yazdı.
20/11/2015 08:08
Eskişehir'de kapanan o fikir dükkanını yazdı
Eskişehir'de kapanan o fikir dükkanını yazdı

Tayyib Atmaca, Ay Vakti dergisinde 'Eskişehir’de Bir Fikir Dükkânı ve Atasoy Müftüoğlu' başlıklı bir yazı yazdı. Fatih Pala bu yazı üzerinde duruyor.
11/06/2015 10:10
Ne uğruna aç kaldın
Ne uğruna aç kaldın?

Şair ve yazarlarımıza kişisel tarihlerinde yer etmiş Ramazan anılarını sorduk.
21/08/2010 11:11
Şair evlenmesi gerçek olmuş
Şair evlenmesi gerçek olmuş!

Eskişehir Odunpazarı'nda yaşayan şair Tayyib Atmaca ile şiir, aşk ve evlilik üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik..
18/11/2010 08:08
Neden birçok dergideler
Neden birçok dergideler?

'Sayıca çok denebilecek kadar dergide yazdığınızı düşünüyor musunuz? Çok sayıda dergide ürün yayınlamak size neler kazandırdı, neler kaybettirdi?'
30/10/2009 10:10

Özcan Ünlü ve Adem Turan’ın birlikte hazırlayıp sundukları ‘Şiirin Atlıları’ programı, yeni sezondaki ilk etkinliğinde şair Tayyip Atmaca’yı konuk etti. 24 Aralık Cumartesi akşamı Altunizade Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, bir süre önce Eskişehir’deki görevinden tayinle Kahramanmaraş’a atanan Atmaca’nın pek çok şair dostu da katıldı.

Hece şiiriyle özgün eserler üreten sayılı şairlerden birisi olan Tayyip Atmaca, şiir serüvenini anlatarak başladığı konuşmasında şiirin medeniyetimizi inşa eden önemli unsurlardan olduğunu, bu nedenle şiirimizin sağlam zemin üzerinde uzun yıllar sağlam bir şekilde hayatiyetini sürdürdüğünü söyledi.

Hece ile yazmanın zor olduğunu, ancak, geleneğe bağlı olan düşünce yapısının bu zorluğu yendiğini, edebiyatın her zaman zorluklara karşı direnen bir yanı olduğunu kaydeden Atmaca, geleneğe yaslanmanın geleceğe doğru sağlam adımlar atabilmemize de imkân vereceğini belirtti. Hece şiirini yetiştikleri toprağın bir ikramı olarak gören Tayyip Atmaca, serbest şiirle hece şiirinin aslında birbirinden çok ayrı şeyler olmadığını, hatta kendi yazdığı şiirin serbest hece şiiri olduğunu söyledi.

Derginin kalitesinin daha fazla düşmemesi için yayınımıza son verdik

Ankara’da bir grup arkadaşı ile Kırağı dergisini yayınlayan Atmaca, 36 sayı yayınlanan bu derginin serüveni hakkında çok ilginç detaylar aktardı: “Sermayemiz hiç yoktu. Bir sonraki sayıyı nasıl çıkarırız diye hiç düşünmedik. O yıllar ekonomik sıkıntıların yoğun olduğu, kitap ve dergi yayınının güçlükle sürdürülebildiği bir dönemde çıkardık Kırağı’yı. Bir dostumuz ‘önümüzdeki sayının masrafları benden’ deyip bir miktar katkı sağlıyor ve o sayıyı öyle çıkarıyorduk. Hiç zorlanmadık bu noktada. Arkadaşlarımız çok destek oldular. Bize göre bir mektep hüviyetindeydi. Dönemin iyi şiirlerini yayınlayan bir dergi olduk. Son zamanlarında yayınlanan edebiyat dergisi sayısı artınca, bizim kadromuzdaki bazı şairler de ürünlerini başka dergilere vermeye başlayınca kalitenin zayıfladığını gördük ve daha fazla düşmesine izin vermemek için yayınımıza son vermeyi tercih ettik.”

Âşıkların atışmalarını sevdiğini ve önemsediğini belirten Atmaca, ilgi ile izlediği atışmalara kendisi de güzel örneklerle katkı sağladı. Halk edebiyatına ilgisini bu atışmalar sağladığını, âşıkların heyecanlı atışmaları sayesinde halk edebiyatına duyduğu ilginin arttığını söyleyen Atmaca, bu atışmaları sürekli takip ettiğini de belirtti.

3000 kişiye mail yoluyla ulaşan dergi

Ve Hece Taşları dergisi… 22 sayıdır yayınına devam eden bir dergi, Hece Taşları… Mutfağında, hazırlık, yazma, düzenleme ve yayınlama dâhil tüm hizmetlerini kendi başına yürütüyor Tayyip Atmaca. Her çıkan yeni sayısı ilk 15 gün içinde 3000 kişiye mail yoluyla ulaşıyor. Tayyip Atmaca, internet ortamında yayınlanan bir derginin her ay düzenli olarak 3000 kişiye ulaşıyor olmasının önemine dikkat çekti ve ayrıca sosyal medyada da paylaşımlarının sürekli yapıldığını söyledi.

Kırağı dergisini yayınladıklarında aynı zamanda 12 tane de şiir kitabı yayınladıklarını ifade eden Atmaca, Hece Taşları ile birlikte kitap yayınının oldukça güç olduğunu, bu nedenle şimdilik bunu düşünmediklerini belirtti.

Şiirlerinden güzel örnekler de sundu Atmaca. Adem Turan’la birlikte karşılıklı atışmaya örnek şiirler okudular.

Atmaca, Kahramanmaraş’ın edebiyat ve sanat yönünden zengin kaynaklara sahip olduğuna inandığını da belirtti. Her yörenin kendine özgü işaretleri, özellikleri olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş’ın zengin kaynaklarından beslenmiş bir şair Tayyip Atmaca. Şiirle yol almaktan mutlu…

 

Şakir Kurtulmuş


İlgili Konular