, 23 Temmuz 2018
Bülent Ata Yolculuklarda Okumak Güzel Bu Yüzden Tren Yolculuğunu Tercih

1578

Bülent Ata: Yolculuklarda Okumak Güzel; Bu Yüzden Tren Yolculuğunu Tercih Ediyorum

''Yaşlarına uygun kolay okunabilir kitaplardan başlayarak ve giderek öğretmenlerinin de aklına gelmeyecek cins bazı yazarları keşfetmeleri için çocukların masalarına bırakıyorum. Severlerse okuyorlar, sevmezlerse ısrar etmiyorum.'' Bugün Dünyabizim Kitap Söyleşileri için Bülent Ata’nın kapısını çaldık.

İlgili Yazılar
Mustafa Ulusoy İlim Ehli Seyahat Etmeli
Mustafa Ulusoy: İlim Ehli Seyahat Etmeli

‘’Yazarlığın yanında psikiyatristim ve psikiyatride çalıştığım konuların başında benlik/ego geliyor. Psikiyatrinin benlik tanımları beni asla tatmin etmedi. Benliğin insanın varoluş amacı ile ilişkisine dair bilgi bulamazsınız psikoloji ve psikiyatride.’’ Dünyabizim Kitap Söyeleşileri’nde bugün Mustafa Ulusoy’u ağırlıyoruz.
13/07/2018 11:11
Gökhan Özcan Ya Tahammül Ya Sefer Kitabı Türkiye'nin İnsan Tarihinin
Gökhan Özcan: Ya Tahammül Ya Sefer Kitabı Türkiye'nin İnsanî Tarihinin Önemli Bir Sayfası

‘’Kitap seçmeyi kitap okumaya dahil bir arayış olarak görür ve öğretici bulurum. Sezgilerimi de önemserim, bazı kitapların beni çağırdığını hissederim, bunu önemser, peşlerine düşerim. Bazen bir kitap beni götürüp başka bir kitabın kapısına bırakır.’’ Bugün Dünyabizim Kitap Söyleşileri'nde Gökhan Özcan’ın dingin dünyasına misafir oluyoruz.
12/07/2018 11:11
Hayrullah Cengiz Çok Kitap Değil Nitelikli Kitapları Defalarca Okumak Daha
Hayrullah Cengiz: Çok Kitap Değil, Nitelikli Kitapları Defalarca Okumak Daha Faydalı

''Haddim olmayarak bazen Ahmet Hikmet Müftüoğlu’nun Çağlayanlar isimli hikâye kitabı içinde yer alan 'Turhan Nasıl Çıldırdı' hikâyesindeki Turhan; bazen de Mustafa Kutlu’nun Ya Tahammül Ya Sefer kitabındaki Kerim gibi olduğumu düşünmüşümdür. Sonra kafamı iki elimin arasına alıp 'oğlum sen kim, Turhan kim, Kerim kim' deyip haddimi bilir hale gelirim.'' Dünyabizim Kitap Söyleşilerinin bugünkü misafiri Ayasofya Müzesi Müdürü Hayrullah Cengiz.
11/07/2018 11:11
Mehmet Sabri Genç Kendisine ve Yurduna Saygı Duymayan Biri Sanatçı
Mehmet Sabri Genç: Kendisine ve Yurduna Saygı Duymayan Biri Sanatçı Olamaz

‘’Döne döne okuduğum kitaplar elbette var. Bu kitaplar genelde çok göz önünde olmayan; yalnız ve sahipsiz bırakılmış eserler oluyor. Sanki onların o ihtişamlı ve asil duruşlarını, kaldıkları huzurevlerinde ziyaret ediyormuşum gibi bir şey.’’ Dünyabizim Kitap Söyleşileri'nde bugün Mehmet Sabri Genç’i ağırlıyoruz.
10/07/2018 12:12
Bertan Rona Bence Roman Dilden Ziyade Görsellikle İlgili
Bertan Rona: Bence Roman, Dilden Ziyade Görsellikle İlgili

‘’Bir edebî eseri okurken, ne kadar etkilenirsem etkileneyim, ‘bunu ben yazmalıydım’ gibi bir düşünceye kapılmıyorum. Zira onların o yazarın hayatı, düşünceleri ve duyguları olduğunu biliyorum.’’ Dünyabizim Kitap Söyleşileri’nin bu haftaki ilk misafiri Bertan Rona.
09/07/2018 07:07
Hasan Kaçan Keşke Böyle Yazabilsem Dedirten Bir Sanatçı Hüseyin Rahmi
Hasan Kaçan: Keşke Böyle Yazabilsem Dedirten Bir Sanatçı Hüseyin Rahmi Gürpınar

''Öyle kitaplar vardır ki, okurken bir taraftan hikâyeyi takip etmek istersiniz. Ama bir paragrafı alır sizi bambaşka bir dünyaya götürür. Kitabı okumayı bırakır o hayalin içinde bulursunuz kendinizi.'' Dünyabizim Kitap Söyleşileri’nde bugün hem mizah hem kitaplar var. Çünkü Hasan Kaçan’ı misafir ediyoruz.
06/07/2018 11:11

Bugün Dünyabizim Kitap Söyleşileri için Bülent Ata’nın kapısını çaldık. Kendisi kelimeleri çocuklar gibi seven, büyüklerin küstürüp kaçırdığı kelimelerin peşinden koşturan bir şair ve hikâyeci.

Kimya, elektronik, matematik okuyanlar da güzel hikâyeler yazabilirmiş. Bülent Ata bunun en güzel örneği. Ayrıca Osmanlı Tokadı, Seksenler, Leyla ile Mecnun ve Yamak Ahmet gibi unutulmaz dizilerde de katkısı olan ve Asuman Bir Deli Kız, Rüya Dedeftifi ve İnsan Aldanır kitaplarıyla her yaştan okurun kalbini fethetmeyi başaran Bülent Ata’ya sözü bırakalım:

Şu an başucu kitaplarınız hangileri? Döne döne okuduğunuz kitaplar var mı? Tabii niçin bunlar?

İmam Şarani’nin El-Uhudü’l-Kübra isimli eserini dönüp dönüp yeniden okuyorum. Bende bir ilaç etkisi yapıyor. Vitamin almak gibi.

Çalışırken, yolculuk yaparken veya okurken ne tür müzikler dinlersiniz?

Çalışırken genellikle yabancı müzik dinliyorum. Türkçe müzik sözleri zihnimi meşgul edebildiği için çalışırken pek tercih etmiyorum. Yolculuklarda daha çok yerli müzik dinlerim. Daha soft müzikleri çalışırken tercih ediyorum. Bir dönem Sting ve Tracy Chapman dinlerdim sıklıkla ve son iki yıl Bollywood film müzikleri dinledim. Ama dönemsel şeyler bunlar, şimdi dünya müziği dinliyorum. Yeni keşifler…

Nasıl okumayı seversiniz? Sizin için ideal bir okuma biçimi ve ortamı var mı?

Yolculuklarda okumayı seviyorum. Bu yüzden tren yolculuklarını tercih ediyorum. Yanımda sürekli benimle gezen bir iki kitap olur. Metroda, otobüste açıp iki sayfa okurum. Bazen evde salonda kendime bir çay alıp okuyorum.

Arayıp da ulaşamadığınız veya çok zor bulduğunuz kitaplar var mı?

Bir dönem bunu çok önemserdim. Aradığım, bulmaya çalıştığım kitaplar olurdu. Mesela William Faulkner’ın kitapları. Nihayetinde Lekeli Günler, Ses ve Öfke ve Sartoris’in baskısı olmayan ya da farklı çevirileri olan nüshalarını araya araya bulmuştum. Lekeli Günler’i mesela akşam karanlığında Kızılay’da bir üst geçitte, yerde satılan kitaplar arasında bulmuştum. Çok heyecan verici bir andı.

Okurken “bunu ben yazmalıydım” ya da “tam da beni anlatıyor” dediğiniz kitaplar oldu mu?

Çok oldu, dönem dönem bazı yazarlara odaklanmakla ilgili, ya da ortak noktalar keşfetmek sebebi ile bunu hissettim. John Fante, Richard Brutigan, Rasim Özdenören, Barış Bıçakçı, Atilla Atalay, Zeynep Delav.

 

Filmi yapılsaydı mutlaka izlerdim dediğiniz roman, hikâye, tarihi olay ve şahsiyet var mı?

Ahmet Cevdet Paşa’nın hayatını mini dizi yapmak istemiştik, olmadı. Bir gün yapılabilse izlemek isterdim. Rasim Özdenören’in hikâyelerinden bir dizi senaryosu yazdırmıştık, o da bir gün yapılabilse keşke. Çarpılmışlar

Ailece okuduğunuz veya bilhassa çocuklarınıza okuttuğunuz kitapları soralım bir de?

Hazreti Ali’nin Cenkleri’ni ve Boratav’ın Anadolu Masallarını okumuştuk çocuklarla birlikte. Okullarda öğretmenleri kendi ideolojik çizgilerini yansıtan yazarlar tavsiye ediyorlar. Bunu dengelemek için belki Necip Fazıl’ı, Rasim Özdenören’i, Cahit Zarifoğlu’nu tanısın diye kitaplar öneriyorum. Yaşlarına uygun kolay okunabilir kitaplardan başlayarak ve giderek öğretmenlerinin de aklına gelmeyecek cins bazı yazarları keşfetmeleri için masalarına bırakıyorum. Severlerse okuyorlar, sevmezlerse ısrar etmiyorum.

Genellikle tatil nazarıyla bakılan yaz ayları başladı, siz nasıl dinlenmeyi tercih edersiniz?

Ben tatil diye bir şey bilmiyorum. Sevdiğim bir işi yapmak, bir dostu ziyaret etmek, bazen seyahatler tatil oluyor benim için. Çocuklar büyüdükçe bir yerlere gitmek istiyorlar elbette ve onlar için artık birkaç yıldır deniz kenarına bir yerlere gitmeye başladık.

Kitaplarınızı nereden temin edersiniz?

Kitapevlerinden ve internette kitap satışı yapan sitelerden. Eskiden ikinci el ve sahaflardan gezip çok kitap almıştım ama artık buna vakit ayıramıyorum. Yine de denk gelirse ikici el kitapçılarda kaybolma ihtimalim var.

 

Röportaj: Munise Şimşek