, 23 Temmuz 2018
Selahattin Yusuf Bazen de Uyku Hapı Olarak Kullanıyorum Okumayı

3577

Selahattin Yusuf: Bazen de Uyku Hapı Olarak Kullanıyorum Okumayı

‘Bir eserin türü, tekniği ve her şeyi o eserin son sözüdür. Onu başka bir estetik dile aktarmak, ondan peşinen bir parça uzaklaşmak demektir. Bunu tercih etmem ise o eserin kendisine bir sadakatsizlikmiş gibi geliyor bana.’ Dünyabizim Kitap Söyleşileri’nde bugün Selahattin Yusuf’u ağırlıyoruz.

İlgili Yazılar
Mustafa Ulusoy İlim Ehli Seyahat Etmeli
Mustafa Ulusoy: İlim Ehli Seyahat Etmeli

‘’Yazarlığın yanında psikiyatristim ve psikiyatride çalıştığım konuların başında benlik/ego geliyor. Psikiyatrinin benlik tanımları beni asla tatmin etmedi. Benliğin insanın varoluş amacı ile ilişkisine dair bilgi bulamazsınız psikoloji ve psikiyatride.’’ Dünyabizim Kitap Söyeleşileri’nde bugün Mustafa Ulusoy’u ağırlıyoruz.
13/07/2018 11:11
Gökhan Özcan Ya Tahammül Ya Sefer Kitabı Türkiye'nin İnsan Tarihinin
Gökhan Özcan: Ya Tahammül Ya Sefer Kitabı Türkiye'nin İnsanî Tarihinin Önemli Bir Sayfası

‘’Kitap seçmeyi kitap okumaya dahil bir arayış olarak görür ve öğretici bulurum. Sezgilerimi de önemserim, bazı kitapların beni çağırdığını hissederim, bunu önemser, peşlerine düşerim. Bazen bir kitap beni götürüp başka bir kitabın kapısına bırakır.’’ Bugün Dünyabizim Kitap Söyleşileri'nde Gökhan Özcan’ın dingin dünyasına misafir oluyoruz.
12/07/2018 11:11
Hayrullah Cengiz Çok Kitap Değil Nitelikli Kitapları Defalarca Okumak Daha
Hayrullah Cengiz: Çok Kitap Değil, Nitelikli Kitapları Defalarca Okumak Daha Faydalı

''Haddim olmayarak bazen Ahmet Hikmet Müftüoğlu’nun Çağlayanlar isimli hikâye kitabı içinde yer alan 'Turhan Nasıl Çıldırdı' hikâyesindeki Turhan; bazen de Mustafa Kutlu’nun Ya Tahammül Ya Sefer kitabındaki Kerim gibi olduğumu düşünmüşümdür. Sonra kafamı iki elimin arasına alıp 'oğlum sen kim, Turhan kim, Kerim kim' deyip haddimi bilir hale gelirim.'' Dünyabizim Kitap Söyleşilerinin bugünkü misafiri Ayasofya Müzesi Müdürü Hayrullah Cengiz.
11/07/2018 11:11
Bülent Ata Yolculuklarda Okumak Güzel Bu Yüzden Tren Yolculuğunu Tercih
Bülent Ata: Yolculuklarda Okumak Güzel; Bu Yüzden Tren Yolculuğunu Tercih Ediyorum

''Yaşlarına uygun kolay okunabilir kitaplardan başlayarak ve giderek öğretmenlerinin de aklına gelmeyecek cins bazı yazarları keşfetmeleri için çocukların masalarına bırakıyorum. Severlerse okuyorlar, sevmezlerse ısrar etmiyorum.'' Bugün Dünyabizim Kitap Söyleşileri için Bülent Ata’nın kapısını çaldık.
04/07/2018 12:12
Mehmet Sabri Genç Kendisine ve Yurduna Saygı Duymayan Biri Sanatçı
Mehmet Sabri Genç: Kendisine ve Yurduna Saygı Duymayan Biri Sanatçı Olamaz

‘’Döne döne okuduğum kitaplar elbette var. Bu kitaplar genelde çok göz önünde olmayan; yalnız ve sahipsiz bırakılmış eserler oluyor. Sanki onların o ihtişamlı ve asil duruşlarını, kaldıkları huzurevlerinde ziyaret ediyormuşum gibi bir şey.’’ Dünyabizim Kitap Söyleşileri'nde bugün Mehmet Sabri Genç’i ağırlıyoruz.
10/07/2018 12:12
Bertan Rona Bence Roman Dilden Ziyade Görsellikle İlgili
Bertan Rona: Bence Roman, Dilden Ziyade Görsellikle İlgili

‘’Bir edebî eseri okurken, ne kadar etkilenirsem etkileneyim, ‘bunu ben yazmalıydım’ gibi bir düşünceye kapılmıyorum. Zira onların o yazarın hayatı, düşünceleri ve duyguları olduğunu biliyorum.’’ Dünyabizim Kitap Söyleşileri’nin bu haftaki ilk misafiri Bertan Rona.
09/07/2018 07:07

Dünyabizim Kitap Söyleşileri’nde bugün bir dönem televizyon izlemeyenlerimizi bile saatlerce ekran karşısında oturtmayı başaran Meksika Sınırı programından tanıdığımız bir ismi ağırlıyoruz: Selahattin Yusuf. TV programlarının yanında ayrıca Sirenleri Taşa Tutun, Niçin Ağlıyorsun Elisabeth Mutlu Değil miyiz?, Bir Masal İsmet Özel’i, İsa Hanginiz?, Ve Masumiyetin Son Günleri başlıklarıyla yayımlanan kitaplarından aşina olduğumuz bir isim kendisi. Sözü hemen Selahattin Yusuf'a bırakalım:

Şu an başucu kitaplarınız hangileri? Döne döne okuduğunuz kitaplar var mı? Tabii niçin bunlar?

Şu anda başucumda Rilke’nin Sancaktar kitabı var. Ama bu çok sık değişir. Başucumda olması okuduğum anlamına gelmiyor. Bazen de uyku hapı olarak kullanıyorum okumayı. Sancaktar çok eskiden okuduğum bir kitaptı.

Çalışırken, yolculuk yaparken veya okurken ne tür müzikler dinlersiniz?

Müzik artık dinlediğim değil; ilgilendiğim bir şey haline geldi. Bir araştırma alanı oldu benim için. Daha çok müzik üzerine okumayı seviyorum eskiden beri. Etnoloji müzesini gezmek gibi bir şey… Etnik ve kültürel yapıları çözebilmek için müzik müthiş bir ipucu. Onu takip ediyorum. Onun dışında müzik, benim çalışmalarıma asla eşlik etmemiştir. Yazarken kendi iç müziğim vardır ve onu takip ederim. Veya metnin müziği vardır. İkisi de aynı şey tabii. Eh, dışarıdan gelen müzik fazlalık oluyor bu durumda.

İki müzik birden, hiç değilse karmaşadır ve verim alamam. Bu yüzden, yıllarca süründüğüm kafelerdeki müziklerle mücadele etmişimdir. İnsanı incitecek denli zevksiz müzik var bizim kafelerde ve topluma açık çay bahçelerinde. İnanılmaz. Bu aslında birçok şeyi birden anlatan acıklı bir durumumuz, ama ne yapabiliriz ki?

Nasıl okumayı severseniz? Sizin için ideal bir okuma biçimi ve ortamı var mı?

Yok hayır. Her durumda, her yerde okurum. Ama belli bir konfor olmalı. Gürültü kirliliği vb. olmamalı.

Arayıp da ulaşamadığınız veya çok zor bulduğunuz kitaplar var mı?

Sahaf siteleri yokken oluyordu. Ama şimdi pek yok diyebilirim.

Okurken “bunu ben yazmalıydım” dediğiniz kitaplar oldu mu?

Benim romancım William Faulkner’ın bütün kitaplarını ve Juan Rulfo’nun Pedro Paramo kitabını neredeyse bu duygularla okumuşumdur.

Filmi yapılsaydı mutlaka izlerdim dediğiniz roman, hikâye, tarihi olay ve şahsiyet var mı?

Hayır. Bir eserin türü, tekniği ve her şeyi o eserin son sözüdür. Onu başka bir estetik dile aktarmak, ondan peşinen bir parça uzaklaşmak demektir. Bunu tercih etmem ise o eserin kendisine bir sadakatsizlikmiş gibi geliyor bana.

Ailece okuduğunuz veya bilhassa çocuklarınıza okuttuğunuz kitapları soralım bir de?

Efe Bey (6) şu anda benim aracılığımla Küçük Kara Balık kitabını sökmeye çalışıyor.

Genellikle tatil nazarıyla bakılan yaz ayları başladı. Siz nasıl dinlenmeyi tercih edersiniz?

Tabii ki çalışma biçimimi değiştirerek. Çok yorulduysam başka bir biçimde yorulmaya geçerim.

Kitaplarınızı nereden temin edersiniz?

Genellikle sahaf sitelerinden…

 

Röportaj: Munise Şimşek