, 23 Temmuz 2018
Ahmet Murat Hikem-i Ataiyye Belki Kitap Bile Değildir

2256

Ahmet Murat: Hikem-i Ataiyye Belki Kitap Bile Değildir

‘'Yaz mevsimi benim sürekli gezdiğim ama aynı zamanda en yoğun okuyup yazdığım dönemdir. Yaz içinde en az iki kitabı hazırlamak istiyorum. Dinlenmiş olmuyorum böyle yapınca tabii ama toprakta dinleniriz artık.’' Dünyabizim Kitap Söyleşileri bugün akademik çalışmalarla şiiri bir arada götürmeyi başaran bir ismi ağırlıyor: Ahmet Murat Özel.

İlgili Yazılar
Mustafa Ulusoy İlim Ehli Seyahat Etmeli
Mustafa Ulusoy: İlim Ehli Seyahat Etmeli

‘’Yazarlığın yanında psikiyatristim ve psikiyatride çalıştığım konuların başında benlik/ego geliyor. Psikiyatrinin benlik tanımları beni asla tatmin etmedi. Benliğin insanın varoluş amacı ile ilişkisine dair bilgi bulamazsınız psikoloji ve psikiyatride.’’ Dünyabizim Kitap Söyeleşileri’nde bugün Mustafa Ulusoy’u ağırlıyoruz.
13/07/2018 11:11
Gökhan Özcan Ya Tahammül Ya Sefer Kitabı Türkiye'nin İnsan Tarihinin
Gökhan Özcan: Ya Tahammül Ya Sefer Kitabı Türkiye'nin İnsanî Tarihinin Önemli Bir Sayfası

‘’Kitap seçmeyi kitap okumaya dahil bir arayış olarak görür ve öğretici bulurum. Sezgilerimi de önemserim, bazı kitapların beni çağırdığını hissederim, bunu önemser, peşlerine düşerim. Bazen bir kitap beni götürüp başka bir kitabın kapısına bırakır.’’ Bugün Dünyabizim Kitap Söyleşileri'nde Gökhan Özcan’ın dingin dünyasına misafir oluyoruz.
12/07/2018 11:11
Hayrullah Cengiz Çok Kitap Değil Nitelikli Kitapları Defalarca Okumak Daha
Hayrullah Cengiz: Çok Kitap Değil, Nitelikli Kitapları Defalarca Okumak Daha Faydalı

''Haddim olmayarak bazen Ahmet Hikmet Müftüoğlu’nun Çağlayanlar isimli hikâye kitabı içinde yer alan 'Turhan Nasıl Çıldırdı' hikâyesindeki Turhan; bazen de Mustafa Kutlu’nun Ya Tahammül Ya Sefer kitabındaki Kerim gibi olduğumu düşünmüşümdür. Sonra kafamı iki elimin arasına alıp 'oğlum sen kim, Turhan kim, Kerim kim' deyip haddimi bilir hale gelirim.'' Dünyabizim Kitap Söyleşilerinin bugünkü misafiri Ayasofya Müzesi Müdürü Hayrullah Cengiz.
11/07/2018 11:11
Bülent Ata Yolculuklarda Okumak Güzel Bu Yüzden Tren Yolculuğunu Tercih
Bülent Ata: Yolculuklarda Okumak Güzel; Bu Yüzden Tren Yolculuğunu Tercih Ediyorum

''Yaşlarına uygun kolay okunabilir kitaplardan başlayarak ve giderek öğretmenlerinin de aklına gelmeyecek cins bazı yazarları keşfetmeleri için çocukların masalarına bırakıyorum. Severlerse okuyorlar, sevmezlerse ısrar etmiyorum.'' Bugün Dünyabizim Kitap Söyleşileri için Bülent Ata’nın kapısını çaldık.
04/07/2018 12:12
Mehmet Sabri Genç Kendisine ve Yurduna Saygı Duymayan Biri Sanatçı
Mehmet Sabri Genç: Kendisine ve Yurduna Saygı Duymayan Biri Sanatçı Olamaz

‘’Döne döne okuduğum kitaplar elbette var. Bu kitaplar genelde çok göz önünde olmayan; yalnız ve sahipsiz bırakılmış eserler oluyor. Sanki onların o ihtişamlı ve asil duruşlarını, kaldıkları huzurevlerinde ziyaret ediyormuşum gibi bir şey.’’ Dünyabizim Kitap Söyleşileri'nde bugün Mehmet Sabri Genç’i ağırlıyoruz.
10/07/2018 12:12
Bertan Rona Bence Roman Dilden Ziyade Görsellikle İlgili
Bertan Rona: Bence Roman, Dilden Ziyade Görsellikle İlgili

‘’Bir edebî eseri okurken, ne kadar etkilenirsem etkileneyim, ‘bunu ben yazmalıydım’ gibi bir düşünceye kapılmıyorum. Zira onların o yazarın hayatı, düşünceleri ve duyguları olduğunu biliyorum.’’ Dünyabizim Kitap Söyleşileri’nin bu haftaki ilk misafiri Bertan Rona.
09/07/2018 07:07

Dünyabizim Kitap Söyleşileri bugün Ahmet Murat Özel’i ağırlıyor. Kimimizin şiir kitaplarından ve yazılarından kimimizin de Şazeliyye, Kuzey Afrika ve Endülüs tasavvufu gibi alanlarda yaptığı akademik çalışmalarından tanıdığı bir isim Ahmet Murat Özel. Şu an İbn Haldun Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesi’nde akademik çalışmalarını sürdüren Özel, aynı zamanda Nihayet dergisinin genel yayın yönetmenliğini de yapmakta.

Şu an başucu kitaplarınız hangileri? Döne döne okuduğunuz kitaplar var mı? Tabii niçin bunlar?

Bu türden kitapların sayısının bir ikiyi geçmediğini fark ediyorum. Hikem-i Ataiyye bunlardan biri. Hikem, tüketilecek bir kitap değil. Sizin havanıza göre havası değişen, iç yolculuğunuz sürdüğü sürece size eşlik edebilecek bir kitap. Bilmiyorum, belki de kitap bile değildir.

Onun dışında kapağını daha sık açtığım kitaplar bazı şiir kitapları, bazı sözlükler ve ansiklopediler.

Çalışırken, yolculuk yaparken veya okurken ne tür müzikler dinlersiniz?

Pek müzik dinlediğim söylenemez. Bütün gençliğimi müzik dinleyerek geçirdim. Yolculukta radyo dinlerim: Radyo 3 filan. Bir de, yola çıkmadan seçtiğim ve İngilizce, Arapça ağırlıklı bazı konferans, ders, seminer vb. videolar olur, onları dinlerim. Şimdi böyle yazınca bana da sıkıcı göründü.

Nasıl okumayı severseniz? Sizin için ideal bir okuma biçimi ve ortamı var mı?

İdeal okuma biçimim, boyun ağrıma mani olacak biçim. Bu şartı sağladıktan sonra her yerde okuyabilirim. Belli bir alanda, yoğunlaştırılmış bir programla, hızlı okurum. Tabii notlar, özetler, tartışmalar filan da gerekir, onu da bittikçe yaparım.

Arayıp da ulaşamadığınız veya çok zor bulduğunuz kitaplar oldu mu?

Bazen oluyor ama bir şekilde ulaşılıyor. İsmini duyup henüz kendisini göremediğim kitaplar var. Ama sabırlı biriyim, beklerim.

Okurken “bunu ben yazmalıydım” ya da “tam da beni anlatıyor” dediğiniz kitaplar oldu mu?

Olmaz mı, kitapları seviyorum. Hepsini de yazmak isterdim. Şaka. Yarısını filan.

Filmi yapılsaydı mutlaka izlerdim dediğiniz roman, hikâye, tarihi olay ve şahsiyet var mı?

Bunun üzerine hiç düşünmediğimi fark ettim. Peyami Safa’ları merak ettim şimdi, nasıl olurdu diye.

Ailece okuduğunuz veya bilhassa çocuklarınıza okuttuğunuz kitapları soralım bir de?

Onlar daha küçükken masallar ve siyer kitapları okuduk birlikte. Artık herkes kendi yoluna.

Genellikle tatil nazarıyla bakılan yaz ayları başladı, siz nasıl dinlenmeyi tercih edersiniz?

Yaz mevsimi benim sürekli gezdiğim ama aynı zamanda en yoğun okuyup yazdığım dönemdir. Yaz döneminde en az iki kitabı hazırlamak istiyorum. Dinlenmiş olmuyorum böyle yapınca tabii ama toprakta dinleniriz artık.

Kitaplarınızı nereden temin edersiniz?

İlk sıraya giderek internetten satanlar yerleşti. Kitapçılar ikinci, fuarlar üçüncü sırada.

 

Röportaj: Munise Şimşek