, 18 Temmuz 2018
Gökdemir İhsan Hayaller Josephine Hayatlar Belediye Otobüsü Koltuğu

1983

Gökdemir İhsan: Hayaller Josephine, Hayatlar Belediye Otobüsü Koltuğu

Üzerimize rehavetin çöktüğü bu yaz aylarında gençlere örnek olması ve aklımıza farklı kitapları düşürmesi amacıyla ilim, fikir, edebiyat ve sanat alanlarında çalışmalar yapan kıymetli isimlerle kitaplar üzerine kısa söyleşiler yaptık. İlk misafirimiz ise Gökdemir İhsan.

İlgili Yazılar
Mustafa Ulusoy İlim Ehli Seyahat Etmeli
Mustafa Ulusoy: İlim Ehli Seyahat Etmeli

‘’Yazarlığın yanında psikiyatristim ve psikiyatride çalıştığım konuların başında benlik/ego geliyor. Psikiyatrinin benlik tanımları beni asla tatmin etmedi. Benliğin insanın varoluş amacı ile ilişkisine dair bilgi bulamazsınız psikoloji ve psikiyatride.’’ Dünyabizim Kitap Söyeleşileri’nde bugün Mustafa Ulusoy’u ağırlıyoruz.
13/07/2018 11:11
Gökhan Özcan Ya Tahammül Ya Sefer Kitabı Türkiye'nin İnsan Tarihinin
Gökhan Özcan: Ya Tahammül Ya Sefer Kitabı Türkiye'nin İnsanî Tarihinin Önemli Bir Sayfası

‘’Kitap seçmeyi kitap okumaya dahil bir arayış olarak görür ve öğretici bulurum. Sezgilerimi de önemserim, bazı kitapların beni çağırdığını hissederim, bunu önemser, peşlerine düşerim. Bazen bir kitap beni götürüp başka bir kitabın kapısına bırakır.’’ Bugün Dünyabizim Kitap Söyleşileri'nde Gökhan Özcan’ın dingin dünyasına misafir oluyoruz.
12/07/2018 11:11
Hayrullah Cengiz Çok Kitap Değil Nitelikli Kitapları Defalarca Okumak Daha
Hayrullah Cengiz: Çok Kitap Değil, Nitelikli Kitapları Defalarca Okumak Daha Faydalı

''Haddim olmayarak bazen Ahmet Hikmet Müftüoğlu’nun Çağlayanlar isimli hikâye kitabı içinde yer alan 'Turhan Nasıl Çıldırdı' hikâyesindeki Turhan; bazen de Mustafa Kutlu’nun Ya Tahammül Ya Sefer kitabındaki Kerim gibi olduğumu düşünmüşümdür. Sonra kafamı iki elimin arasına alıp 'oğlum sen kim, Turhan kim, Kerim kim' deyip haddimi bilir hale gelirim.'' Dünyabizim Kitap Söyleşilerinin bugünkü misafiri Ayasofya Müzesi Müdürü Hayrullah Cengiz.
11/07/2018 11:11
Bülent Ata Yolculuklarda Okumak Güzel Bu Yüzden Tren Yolculuğunu Tercih
Bülent Ata: Yolculuklarda Okumak Güzel; Bu Yüzden Tren Yolculuğunu Tercih Ediyorum

''Yaşlarına uygun kolay okunabilir kitaplardan başlayarak ve giderek öğretmenlerinin de aklına gelmeyecek cins bazı yazarları keşfetmeleri için çocukların masalarına bırakıyorum. Severlerse okuyorlar, sevmezlerse ısrar etmiyorum.'' Bugün Dünyabizim Kitap Söyleşileri için Bülent Ata’nın kapısını çaldık.
04/07/2018 12:12
Mehmet Sabri Genç Kendisine ve Yurduna Saygı Duymayan Biri Sanatçı
Mehmet Sabri Genç: Kendisine ve Yurduna Saygı Duymayan Biri Sanatçı Olamaz

‘’Döne döne okuduğum kitaplar elbette var. Bu kitaplar genelde çok göz önünde olmayan; yalnız ve sahipsiz bırakılmış eserler oluyor. Sanki onların o ihtişamlı ve asil duruşlarını, kaldıkları huzurevlerinde ziyaret ediyormuşum gibi bir şey.’’ Dünyabizim Kitap Söyleşileri'nde bugün Mehmet Sabri Genç’i ağırlıyoruz.
10/07/2018 12:12
Bertan Rona Bence Roman Dilden Ziyade Görsellikle İlgili
Bertan Rona: Bence Roman, Dilden Ziyade Görsellikle İlgili

‘’Bir edebî eseri okurken, ne kadar etkilenirsem etkileneyim, ‘bunu ben yazmalıydım’ gibi bir düşünceye kapılmıyorum. Zira onların o yazarın hayatı, düşünceleri ve duyguları olduğunu biliyorum.’’ Dünyabizim Kitap Söyleşileri’nin bu haftaki ilk misafiri Bertan Rona.
09/07/2018 07:07

Yoğun geçen uzun kış mevsiminin ardından yaz ayları Hızır gibi yetişti imdada. Dinlenmek ve elbette kendimizi yenilemek için. Yaz tatilinin yeni başladığı şu günlerde rehavete çok fazla kapılmayalım ve günlerimizi kitaplarla bereketlendirelim istedik. Bu amaçla da ilim, fikir, edebiyat ve sanat alanlarında çalışmalar yapan büyüklerimizle kısa söyleşiler yaptık.

İlk misafirimiz Katakofti: Sekizli Muamma Hikâye ve Kurmaca Alıştırmaları kitaplarından tanıdığımız Gökdemir İhsan Bey. Kitap tutkunları kendisini elbette TRT1’de yayınlanan "Aklı Selim" programından da hatırlayacaklardır.

Şu an başucu kitaplarınız hangileri? Döne döne okuduğunuz kitaplar var mı? Tabii niçin bunlar?

Şu sıralar Bilinç Üzerine Konuşmalar’la başlayıp Aklın Gözü’yle devam eden, Beyindeki Hayaletler ve Hayal Gücü’yle sürdürmeye çalışacağım bir bilinç okuması içindeyim. Dil bahsinde gelip “zihindeki imge”ye takıldığımdan beri kafamı kurcalıyordu bu mesele.

Döne döne okuduklarım ise şahsi kanonumun parçalarıdır tabii ki: Edebiyatta Borges, fikriyatta Guénon mesela.

Çalışırken, yolculuk yaparken veya okurken ne tür müzikler dinlersiniz?

Nadiren müzik dinlerim. Bunlar da çalışırken genel olarak Batı müziği, özel olarak Bach fügleri, dinlenmek için umumiyetle klasik Türk musikisi, bilhassa Zekai Dede eserleridir.

Nasıl okumayı severseniz? Sizin için ideal bir okuma biçimi ve ortamı var mı?

Hayaller Josephine, hayatlar belediye otobüsü koltuğu (o da şanslıysam).

Arayıp da ulaşamadığınız veya çok zor bulduğunuz kitaplar oldu mu?

Bir ara her yerde Yusuf Atılgan’a Armağan’ı arıyordum. Bir makalede bu kitaptan alıntılanan bir online kaynaktan alıntı yapmış ama orijinal halini görüp teyit edememiştim. Yayımlanmadan önce görmek istiyordum. Sonunda bir taşra sahafında bulup yüksek bir fiyattan satın aldım.

Okurken “bunu ben yazmalıydım” ya da “tam da beni anlatıyor” dediğiniz kitaplar oldu mu?

“Tam da beni anlatıyor” demek pek bendenize göre değil, fakat yazmış olmak istediğim o kadar çok eser okudum ki, burada saymak imkânsız.

Filmi yapılsaydı mutlaka izlerdim dediğiniz roman, hikâye, tarihi olay ve şahsiyet var mı?

Dorfman’ın Konfidenz’ini çok sinematografik bulmuştum. Belki başkasının da aklına gelmiştir diye IMDB’de ararken Polanski’nin de Death and the Maiden’ı çektiğini öğrenmiştim.

Ailece okuduğunuz veya bilhassa çocuklarınıza okuttuğunuz kitapları soralım bir de?

Çocuklar büyüyünce birlikte okumaya pek yanaşmıyorlar. Oğlum küçükken Nasreddin Hoca fıkralarının İngilizcesini okumaya çalışırdık beraberce. Son zamanlarda ise ona Martin Mystère serisinin iki ciltlik bir hikâyesini verdim: Kum Kitabı ve Alef.

Genellikle tatil nazarıyla bakılan yaz ayları başladı, siz nasıl dinlenmeyi tercih edersiniz?

Eski şehirlerde gezmeyi seviyorum: Galeriler, sahaflar, antikacılar ve kahveler.

Kitaplarınızı nereden temin edersiniz?

Yakın zamana kadar sahaflara düzenli olarak uğrardım. Şu sıralar ancak online siparişlerle temin edebiliyorum.

 

Röportaj: Munise Şimşek